Loading...
Choroby

Jakie mogą być przyczyny uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca

Ludzki organizm jest niezwykle skomplikowanym i złożonym układem. Na jego sprawne funkcjonowanie, ma wpływ wiele czynników. Jednak zdarzają się bóle i dolegliwości, na które nie mamy zbytniego wpływu. Przychodzą nagle, i równie szybko potrafią ustąpić. Mowa tutaj o dość popularnej przypadłości, jaką są uderzenia gorąca. Zwykle wiązane są z wiekiem dojrzałym, bowiem uderzenia gorąca po 60 roku życia, przestały zaskakiwać. Jednak mogą mieć także wiele innych przyczyn, a błędem jest także to, że uderzenia gorąca traktuje się głównie jako dolegliwość kobiecą. Otóż, mogą doświadczyć tego także mężczyźni. Zatem dowiedzmy się, jakie są przyczyny uderzenia gorąca?

Najczęściej występujące przyczyny uderzenia gorąca

Najczęściej, jak już zostało wspomniane, ta dolegliwość dotyka kobiet. Często ma ona związek z klimakterium, ale także uderzenia gorący w ciąży są powszechnym problemem. Jednak okazuje się, że panowie także mogą się z nimi zmagać. Jednak przyczyną uderzenia gorąca, może być także poważna choroba. Jeśli więc uderzenia gorąca nie są jednorazowym epizodem, najlepiej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który oszacuje podłoże tej dolegliwości, postawi odpowiednią diagnozę i wdroży leczenie.

Zatem do najczęstszych przyczyn wybuchów gorąca zaliczamy:

  • Ciąża – okazuje się, że kobiety w ciąży mogą doświadczać tej dolegliwości kilka lub kilkanaście razy dziennie. Uderzenia gorąca w ciąży, są bowiem normalnym zjawiskiem, zachodzących zmian hormonalnych w organizmie. Panie w ciąży, mogą doświadczać więc uderzeń gorąca na twarzy, ale także klatkę piersiową i nie powinno być to powodem do niepokoju. Uderzenia gorąca w ciąży mogą trwać przez cały okres ciąży, ale także bezpośrednio po jej zakończeniu.
  • Menopauza – wspominaliśmy już, że uderzenia gorąca po 60 roku życia są dolegliwością często występującą, jednak mogą pojawić się równie dobrze u osób młodszych, u których zaczął się okres przekwitania. Uderzenia gorąca w wieku okołomenopauzalnym dotykają większość kobiet. Warto pamiętać, że może pojawić się już na 3 lata przed menopauzą. Przyczyną uderzeń gorąca jest wówczas obniżenie się poziomu estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. Uderzenia gorąca po 60 roku życia są naturalną sprawą.

Uderzenia gorąca a choroby

Uderzenie gorąca nie zawsze jednak musi być spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami. Niestety przyczyną wybuchów gorąca, mogą być także rozwijające się lub postępujące choroby.

Do chorób, które są najczęstszymi przyczynami uderzeń gorąca zaliczamy:

  • Choroby tarczycy – zwykle uderzenia gorąca na twarz czy klatkę piersiową, mogą zwiastować na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a dokładniej na jej nadczynność. Dodatkowo pojawia się potliwość, rozdrażnienie i kołatanie serca.
  • Choroby serca – uderzenie gorąca może być spowodowane chorobami serca. Najczęściej występuje u osób o wysokim poziomie cholesterolu we krwi, co z kolei prowadzi do zawału mięśnia sercowego. Jeśli mamy podejrzenie, że przyczyną uderzenia gorąca, są problemy z mięśniem sercowym, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
  • Gruźlica – przyczyną uderzenia gorąca jest także gruźlica. Wówczas uderzenia gorąca pojawiają się zwykle w nocy i przyjmują postać nawracających fal.
  • Nadciśnienie tętnicze – objawia się nawracającymi uderzeniami gorąca na twarz. Choć samo nadciśnienie tętnicze, się z tym nie wiąże, to jednak jego wahania i zwyżki, mogą powodować uderzenia gorąca.
  • Nowotwory – przyczyną wybuchu gorąca, może być niezwykle rzadki i niebezpieczny rakowiak. Ten typ nowotworu objawia się uderzeniami gorąca na twarz, rumienieniem się i przyspieszonym tętnem po spożyciu niektórych potraw. Wydziela on do krwi substancje takie jak serotonina i histamina. Zwykle zlokalizowany jest w obrębie jamy brzusznej.

Uderzenia gorąca na twarzy i ciele – nadwaga i nieodpowiednia dieta

Kobieta cierpiąca na nadwagę odczuwająca uderzenia gorąca
Źródło: Pexels.com

Okazuje się, że przyczyną uderzenia gorąca może być nadwaga, a także niektóre produkty spożywcze. Jeśli więc borykamy się z nadprogramowymi kilogramami, uderzenia gorąca mogą nam często towarzyszyć. Wynika to ze zwiększenia się ilości estrogenów, a także tkanki tłuszczowej w organizmie. Dodatkowo, niewłaściwa dieta, również może powodować przyczyniać się od powstania tego problemu. Duże ilości kofeiny, cukru, alkoholu, a także zamiłowanie do ostrego jedzenia i przypraw, to jedna z przyczyn występowania uderzeń gorąca. Oczywiście będzie to kwestia indywidualna każdego organizmu.

Reakcje organizmu na leki i stres

Przyczyną wybuchów gorąca, w tym także uderzenie gorąca na twarzy, może być silny i długotrwały stres, a także lęk. Wówczas towarzyszyć temu może drżenie rąk i rumieniec. Z pozoru niegroźna dolegliwość, może świadczyć o nerwicy. Paradoksalnie, uderzenia gorąca mogą być spowodowane również lekami. To jeden z najpopularniejszych efektów ubocznych, dużej części medykamentów. Jeśli więc skutek uboczny w postaci fal gorąca wystąpił, warto skontaktować się z lekarzem i zamienić preparat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.