Loading...
Choroby

Jakie narzędzia możemy znaleźć w gabinecie stomatologicznym?

Stomatolog w gabinecie z narzędziami stomatologicznymi

Podstawowe wyposażenie gabinetów dentystycznych stanowią: unit wraz oprzyrządowaniem, akcesoria ułatwiające przeprowadzanie zabiegów oraz sprzęty służące do ich dezynfekcji i sterylizacji.

Wszystkie te narzędzia stomatologiczne, bez wyjątku, są niezastąpione – w przypadku braku choćby jednego z nich dentysta nie będzie w stanie w kompetentny sposób wykonywać swoich obowiązków, a co za tym idzie, pacjenci nie będą mogli liczyć na jego profesjonalną opiekę lekarską.

Czym jest unit stomatologiczny?

Unit stomatologiczny zajmuje zawsze centralne miejsce w gabinecie dentystycznym. Stanowi kompleks, na który składają się takie elementy jak fotel, stolik, spluwaczka oraz ruchoma konsola z wiertłami i lampa zabiegowa. Unit jest urządzeniem zmechanizowanym, co oznacza, że posiada napęd hydrauliczny (tańszy, gwarantujący cichą pracę) lub elektromechaniczny (droższy, ale za to bardziej niezawodny). Dentysta obsługuje go za pomocą specjalnych pedałów – to tak zwany sterownik nożny.

 Jakich akcesoriów używa dentysta w trakcie zabiegów?

Najczęściej wykorzystywane podczas zabiegów akcesoria dentystyczne to przede wszystkim pęsety, zgłębniki, luksatory, kleszcze i igłotrzymacze – stosuje się je praktycznie w każdej specjalizacji stomatologicznej, zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu. Rzecz jasna, wszystkie te narzędzia stomatologiczne muszą być dobrej jakości, odporne i wytrzymałe, a także odpowiednio wyprofilowane, tak aby zapewniać bezpieczeństwo i komfort w trakcie zabiegów, dlatego stomatolodzy zaopatrują się w nie wyłącznie u renomowanych producentów sprzętu medycznego – takich jak chirmed.pl.

Co jest potrzebne do dezynfekcji i sterylizacji?

Wszystkie wymienione wyżej akcesoria stomatologiczne muszą być dezynfekowane i sterylizowane po każdym przeprowadzonym zabiegu. Do dezynfekcji wystarczy miska z roztworem bakteriobójczym. Sterylizacja natomiast wymaga użycia bardziej specjalistycznego sprzętu, tj. autoklawów. To narzędzia medyczne generujące gorącą parę wodną, która skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje. Dezynfekcja i sterylizacja są obowiązkowe we wszystkich gabinetach dentystycznych – tylko dzięki nim lekarz stomatolog może zagwarantować swoim pacjentom najwyższy poziom higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.