Loading...
Dom i rodzina

Jakie pasożyty wewnętrzne zagrażają Twojemu pupilowi?

Odrobaczania psa u weterynarza

Pasożyty u psów i kotów – kiedy unikanie kleszczy to za mało? Coraz częściej diagnozowane są choroby pasożytnicze u zwierząt domowych. Niestety, większość chorób pasożytniczych u zwierząt stanowi również zagrożenie dla zdrowia człowieka

Jak pies może zarazić się pasożytami? Czy koty są narażone na choroby pasożytnicze?

Zwierzęta mogą zarazić się pasożytami na wiele sposobów, ponieważ możliwości rozprzestrzeniania się pasożytów są niemal nieograniczone. Jaja nicieni przewodu pokarmowego i cysty Giardii są wydalane z kałem żywiciela. Wystarczy przejście po zanieczyszczonej trawie, żeby przynieść je do domu na butach. Dlatego lekarze weterynarii kładą duży nacisk nie tylko na odrobaczanie psów! Niezwykle ważne staje się regularne odrobaczanie kotów, które pomaga zapobiec zarażeniu pasożytami.

Które pasożyty wewnętrzne najczęściej są spotykane u zwierząt?

Wśród psich i kocich pasożytów, zagrażających ich zdrowiu i życiu najczęściej spotyka się nicienie -pojawiające się w kale robaki, które wyglądem przypominają białe nitki lub makaron spaghetti. Równie często występującymi pasożytami  wewnętrznymi są tasiemce, których człony podobne są do ziaren ryżu i można je znaleźć przyklejone do sierści w okolicy ogona. Istnieje także grupa pasożytów, których obecność można stwierdzić dopiero w czasie badania próbki pod mikroskopem. Do tej grupy należą między innymi nicienie bytujące w układzie krwionośnym oraz tkance podskórnej oraz pierwotniaki – organizmy jednokomórkowe, takie jak Toxoplasma gondii, czy Giardia intesitinalis.

Jak zwierzę może się zarazić pasożytami?

Pchły zjadają jaja tasiemców, które wraz z owadem błyskawicznie mogą przenieść się na inne zwierzę. Komary mogą przenosić larwy nicieni układu krwionośnego, a cystę Toxoplasmy pies lub kot może zjeść z surowym mięsem.  Na zarażenia pasożytami szczególnie narażone są zwierzęta biegające w terenie bez nadzoru właściciela. Chęć polowania jest silnym instynktem wpisanym w naturę kota, dlatego nawet nakarmiony w domu kot, nie oprze się złapaniu myszy. Taka mysz niestety będzie nie tylko cennym łupem, ale także nosicielem groźnej dla zdrowia glisty kociej. Aby pies wychodzący bez opieki właściciela zaraził się pchłami, wystarczy kontakt z innym zarażonym psem czy lisem. Pchły z kolei mogą stać się pośrednikiem zarażenia psim tasiemcem.  Niestety wyprowadzanie psów na spacer na smyczy i pod kontrolą może nie być wystarczającą ochroną przed pasożytami – wystarczy, by pies wypił wodę z kałuży z cystami Giardii. Czasami wystarczy także z pozoru niegroźne ukąszenie przez komara i zwierzę może zostać zarażone nicieniami Dirofilaria…

Jak uchronić zwierzę przed chorobami pasożytniczymi?

Samo unikanie zarażenia pasożytami to za mało. Warto wprowadzić do obowiązków dbania o zwierzaka regularne odrobaczanie. Systematycznie przeprowadzone odrobaczanie psów i kotów jest częścią profilaktyki przed chorobami pasożytniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.