Loading...
Aktywność fizycznaSport

Jakie powinny być buty na siłownię

Buty odpowiednie na siłownię

Jeśli jest jakiś element wyposażenia siłowni, który musisz dobrze dobrać, to są to buty treningowe. Te modne buty po prostu nie wystarczą. Właściwe obuwie pomoże Ci w pełni wykorzystać trening, a jednocześnie zmniejszy ryzyko kontuzji.

Twoje ciało można porównać do poruszającego się łańcucha. Od głowy do stóp łączą go stawy, kości i mięśnie. Stopy, stanowiące podstawę tego łańcucha, mogą mieć ogromny wpływ na całe ciało.

Jeśli coś jest nie tak ze stopami, możesz być niemal pewien, że problem ten powoli, lecz nieuchronnie zacznie wpływać na kolana, biodra, kręgosłup, ogólną postawę i chód. Może to spowodować reakcję łańcuchową niestabilności i nieprawidłowego ustawienia całego ciała. Oraz doprowadzić do braku równowagi mięśniowej i bólu w miejscach, które pozornie nie mają nic wspólnego ze stopami.

Łatwo się pogubić w całej gamie dostępnych rodzajów butów do ćwiczeń, dlatego w naszym przewodniku znajdziesz informacje na temat ich wyboru.

Kryteria wyboru

Po pierwsze, jakie zajęcia na siłowni zamierzasz wykonywać? Czy będziesz ćwiczyć głównie w siłowni, na bieżni, na zajęciach w studio, czy też będziesz robić po trochu wszystkiego? Czy będziesz potrzebować zwinności do treningu o wysokiej intensywności, czy stabilnej podstawy do podnoszenia ciężarów?

Kiedy już ustalisz, do jakiego rodzaju aktywności będziesz najczęściej używać butów, możesz zacząć zawężać wybór. Jeśli uprawiasz wiele różnych dyscyplin i chcesz mieć buty uniwersalne, które sprawdzą się w każdej z nich, najlepiej będzie, jeśli wybierzesz buty typu cross trainer. Zapewnią Ci amortyzację i stabilność podczas większości ćwiczeń na siłowni, w tym na bieżni i podczas spinningu. Nie zapomnij upewnić się, że mają niebrudzące podeszwy.

Z drugiej strony, jeśli chcesz skupić się na jednej lub dwóch dziedzinach lub zwiększyć swoją wydajność w konkretnym obszarze, prawdopodobnie warto zainwestować w buty przeznaczone do danej aktywności i zmieniać obuwie w zależności od treningu.

Jeśli więc Twój program obejmuje trening siłowy jednego dnia, a następnego trening cardio, zmień obuwie, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z obu treningów.

Buty na siłownię powinny być przede wszystkim wygodne
Źródło: Pexels

Rodzaje stóp

  • Płaskostopie. Jeżeli nie masz wyraźnego łuku, prawdopodobnie masz płaskostopie. Łuk to przerwa między balem stopy a piętą w pozycji stojącej. Płaskostopie zapewnia większą elastyczność, dlatego potrzebujesz butów, które kontrolują ruchy. Chcesz mieć mocne podparcie pięty i solidną piankę na środkowej części stopy.
  • Wysokie łuki. Jeśli masz znaczną przerwę między stopami a podłogą, Twoje stopy są zazwyczaj bardziej sztywne. Potrzebujesz elastycznego buta do biegania ze wsparciem łuku, który amortyzuje środkową część stopy podczas każdego kroku.
  • Stopy neutralne. Jeśli Twoje stopy są neutralne, to łuk Twojej stopy prawdopodobnie znajduje się pomiędzy wysokim a płaskim. Większość standardowych butów pasuje na Twoje stopy i nie potrzebujesz żadnego dodatkowego wsparcia w zależności od łuku.

Jak wybrać buty sportowe?

Buty do ćwiczeń, buty sportowe – niezależnie od tego, jak je nazwiesz, odpowiednio dopasowane buty sportowe mogą poprawić wydajność i zapobiec kontuzjom. Przy zakupie następnej pary butów skorzystaj z poniższych wskazówek ortopedów zajmujących się stopami i stawami skokowymi.

Jeśli to możliwe, kupuj buty w specjalistycznym sklepie. Personel udzieli Ci cennych informacji na temat rodzaju butów potrzebnych do uprawiania Twojego sportu. A także pomoże w ich prawidłowym dopasowaniu. Przymierzaj buty sportowe po treningu lub biegu, a także pod koniec dnia, kiedy Twoje stopy są największe. Dopasuj but do swojej największej stopy.

Załóż taki sam rodzaj skarpetek, jaki nosiłbyś podczas uprawiania danej dyscypliny sportu. Ponownie zasznuruj buty. Sznurowanie należy rozpocząć od najdalszych oczek i równomiernie dociskać sznurowadła, tworząc krzyżowy wzór sznurowania na czubku buta.

Sprawdź dopasowanie. Kiedy but jest na Twojej stopie, powinieneś móc swobodnie poruszać palcami. Upewnij się, że możesz zmieścić co najmniej jeden kciuk pomiędzy najdłuższym palcem a końcem noska buta. Buty powinny być wygodne od razu po ich założeniu. Nie licz na to, że po „rozchodzeniu” będą lepiej pasować.

Przejdź lub przebiegnij kilka kroków w butach i upewnij się, że są wygodne. Sprawdź piętę. But powinien mocno przylegać do pięty, a pięta nie powinna się ślizgać podczas chodzenia lub biegania. Rozważ zakup butów sportowych. Może to być konieczne, jeśli uprawiasz sport trzy lub więcej razy w tygodniu.

Buty sportowe na sklepowej półce
Źródło: Pexels

Buty na siłownię – korzyści

Wybór odpowiedniego obuwia może pomóc chronić Cię przed typowymi urazami związanymi z Twoim rodzajem treningu. Dobre buty mogą zmniejszyć siłę uderzenia przy stawianiu kroku i zamortyzować stopę po ciężkim lądowaniu. Ponadto buty sportowe lub przeznaczone do ćwiczeń mogą poprawić Twoją wydajność, umożliwiając np. szybką zmianę kierunku biegu. Niewłaściwe obuwie treningowe może być przyczyną wielu urazów. Zużyte buty sportowe nie zapewniają stopom odpowiedniej ochrony podczas treningu.

Negatywny wpływ źle dobranego obuwia

Buty do biegania mogą być pomocne przy wykonywaniu powtarzających się ruchów, ale podnoszenie ciężarów wymaga innego rodzaju wsparcia. Kiedy podnosisz ciężary, najlepsza jest sztywna podeszwa, żeby pięty mogły wbijać się w podłogę podczas takich ćwiczeń, jak przysiady i martwy ciąg.

Niestabilne podłoże hamuje również wydajność siłową. Za każdym razem, gdy próbujesz podnieść coś na niestabilnej powierzchni, zwiększasz ryzyko kontuzji i zmniejszasz swoją moc, ponieważ nie masz odpowiedniego wsparcia.

Jeśli zdecydujesz się na buty do podnoszenia ciężarów i stworzysz solidną platformę, będziesz mógł skierować całą swoją siłę na podnoszenie, zamiast stabilizować stopy w taki sposób, w jaki musiałbyś to robić w gąbczastych butach do biegania.

Kobieta w butach sportowych na siłowni
Źródło: Pexels

Droga pełna kompromisów

Droga do znalezienia butów nadających się na siłownię jest pełna potencjalnych kompromisów. Chodzenie na siłownię w celu trenowania ciężarów wiąże się również z korzystaniem z bieżni.

Jakie buty najlepiej sprawdzą się w tym przypadku. Czy powinny być w 100% przeznaczone do biegania, czy też takie, które zostały zaprojektowane specjalnie do treningu i podnoszenia ciężarów?

Mocna i stabilna podeszwa środkowa z podeszwą zewnętrzną zapewniającą pełny kontakt z podłożem. Profesjonalne buty do podnoszenia ciężarów są bardzo twarde, nie mają nierównej podeszwy środkowej i mają podeszwę zewnętrzną, która zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność. Dlatego właśnie zwykłe trampki o tych cechach są niemal idealne na siłownię. Mocno osadzona przednia część stopy i przyczepność podeszwy zewnętrznej.

But powinien dobrze trzymać się podłoża; ćwiczenia takie jak wypady, wyciskanie nogami czy podnoszenie łydek aktywują przednią część stopy. Amortyzowana podeszwa środkowa zapewnia komfort podczas biegania na bieżni, a stabilna podeszwa środkowa i wąska cholewka utrzymują stopę w miejscu podczas treningów siłowych. Buty na siłownię damskie i męskie różnią się od siebie szerokością stopy, rozmiarami oraz wzorami. Buty na fitness mogą być równie efektywne podczas ćwiczeń siłowych. Wybierając buty na siłownię nie można zapomnieć o odzieży, która powinna być komfortowa w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.