Loading...
Sport

Jakie są idealne buty na siłownię?

Mężczyzna i kobieta w wygodnych butach na siłowni

Decydując się na prowadzenie aktywnego, a tym samym zdrowego stylu życia i regularne uczęszczanie na siłownię, warto zdecydować się na zakup porządnego obuwia, które pozwoli nam skupić się na dobrze wykonywanych ćwiczeniach. Przed zakupem konkretnej pary butów należy sprecyzować, jaki rodzaj treningów będziemy wykonywać.

Buty na siłownię – na co zwrócić uwagę

Jeżeli nasz trening będzie regularny, ale nie będziemy posiadać odpowiednich butów, to narazimy się nie tylko na urazy stóp, ale również na urazy kręgosłupa, które mogą spowodować w naszym organizmie poważne szkody. Dobrze dopasowane buty na siłownię pozwolą uniknąć tak poważnych sytuacji.

Dobierając specjalne obuwie, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar – buty nie mogą być ani za małe, ani w żaden sposób za luźne,
  • elastyczność podeszwy – od niej zależy stabilność całego ciała i zakres ruchów,
  • grubość i twardość podeszwy – zależy od tego, czy planujemy trening siłowy, czy na przykład fitness,
  • materiał wykonania i stopień przepuszczalności powietrza,
  • stopień profilowania podeszwy,
  • spód podeszwy, powierzchnia antypoślizgowa,
  • wysokość i sztywność cholewki,
  • materiał wykonania podeszwy.

Jakość butów sportowych jest naprawdę bardzo ważna. Decyzja o zakupie obuwia tylko ze względu na jego cenę jest pomyłką. W celu doboru odpowiedniego modelu warto porozmawiać z osobami, które na temacie się znają – chociażby z pracownikami sklepów sportowych.

Buty na siłownię – nie mylić z butami do biegania

Każdy rodzaj sportu ma dedykowane dla siebie obuwie i ważne jest, aby o tym pamiętać. Klasyfikacja obuwia pod tym względem nie jest wynikiem mody, czy też ogólnie pojętej popularności. Buty do biegania, buty na siłownię, czy też buty do fitnesu to kompletnie różniące się od siebie obuwie, które ma za zadanie spełniać inną rolę i inaczej zabezpieczać nasze ciało podczas wykonywanych ćwiczeń.

Buty do biegania posiadają miękką, bardzo elastyczną podeszwę, która świetnie sprawdzi się przy ćwiczeniach, ale jedynie aerobowych – podczas ćwiczeń siłowych spotkamy się z trudnościami i dosyć dużym niebezpieczeństwem związanym z możliwością uszkodzenia śródstopia. Zbyt cienka podeszwa nie da rady zamortyzować ciężaru podnoszonego przez ćwiczącego, a obciążanie stopy bez takiego wsparcia może spowodować jej uszkodzenie. Buty na siłownię są szersze, sztywniejsze i posiadają wyżej usytuowaną piętę, dzięki czemu oferują znacznie większą stabilność i bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń siłowych.

Obuwie sportowe powinno być dobierane również pod względem wagi trenującego. Inne buty zakupi osoba ważąca 100 kg, a inne taka, która waży 60 kg. Dobierając dla siebie buty, zwróćmy też uwagę na materiał wkładki wewnętrznej i stopień jej profilowania – dobre dopasowanie do stopy pozwala poczuć się jeszcze bardziej komfortowo, a to jest niezwykle cenne podczas wyczerpujących treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.