Loading...
Bez kategorii

Jakie są najczęstsze przyczyny migreny?

Kobieta zmaga się z bólem migrenowym

Artykuł partnera.

Migrena to dziedziczna choroba przewlekła, z którą w ostatnich latach zmaga się coraz więcej osób. Jej najczęstszym objawem jest ból głowy, który utrudnia lub często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Przypadłość ta dotyczy głównie kobiet. Jakie są jej przyczyny? Czym objawia się migrena i jak sobie z nią radzić. Sprawdź także, kiedy konieczna będzie wizyta u lekarza.

Czym jest migrena i jakie są jej objawy?

Migrena to choroba przewlekła, która objawia się głównie bardzo silnymi, napadowymi bólami głowy. Dolegliwościom tym towarzyszą też inne symptomy. Choć określenia „migrena” używa się w przypadku wielu rodzajów bólu, należy pamiętać, że jest to schorzenie dotyczące wyłącznie tego pierwotnego. Oznacza to, że migrena nie jest efektem innej choroby. Jest ona zatem przypadłością złożoną i w jej przypadku konieczna jest opieka lekarska i dokładna diagnostyka.

Poza bólem głowy podczas migreny pacjenci skarżą się także na:

  • nudności,
  • wymioty,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • nadwrażliwość na zapachy,
  • łzawienie oczu.

Prawie jedna czwarta osób borykających się z migreną zgłasza także przemijające objawy neurologiczne, czyli tak zwaną aurę. Występują one nie dłużej niż godzinę. Są to głównie mroczki przed oczami, zniekształcenia obrazu czy różnego rodzaju błyski. Aura występuje aż u 25% pacjentów, zwykle przed lub w trakcie dokuczliwego bólu głowy.

Przyczyny migreny

Nie da się jednoznacznie określić i wymienić przyczyn bólów migrenowych. Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać tę chorobę. Wśród nich pracownicy przychodni Medan wymieniają:

  • czynniki zewnętrzne
  • hormonalne,
  • genetyczne,
  • patologie ogólnoustrojowe.

Jak widać, na występowanie migreny mogą mieć wpływ zarówno geny, jak i czynniki środowiskowe. Według badań wynika, że ponad ⅔ przypadków jest wywołanych przez czynniki genetyczne. Z migreną zmagają się przede wszystkim kobiety. Naukowcy podkreślają, że za ból głowy odpowiedzialne są hormony płciowe i zmiany ich stężenia, na przykład podczas miesiączki czy menopauzy. Oczywiście migrena także częsta przypadłość mężczyzn. Na jej pojawianie się mają wpływ czynniki, takie jak stres, przemęczenie, brak snu czy zła dieta. Aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, należy ograniczyć spożywanie mocno przetworzonych produktów i soli. Lekarze radzą, aby unikać także alkoholu i napojów zawierających duże ilości kofeiny.

Migrena może występować także podczas zmian pogody oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Spadki lub skoki ciśnienia mogą powodować nasilenie bólu głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.