Loading...
Choroby

Jakie są objawy alkoholizmu?

Mężczyzna z alkoholem

Alkoholizm jest jednym z najczęstszych uzależnień, z jakimi zmagają się Polacy. Dlatego, warto dowiedzieć się, jakie są objawy alkoholizmu, aby móc wywnioskować, czy ten problem przypadkiem nie dotyczy również nas samych. Generalnie, objawy alkoholizmu dzieli się na te o podłożu psychicznym oraz na objawy somatyczne.

Objawy psychiczne

Moment, w którym sami zauważymy, że alkohol redukuje u nas stres powinien być dla nas momentem, w jakim powinna się nam zapalić „zielona lampka”.  Niestety, najczęściej tak się nie dzieje. Znika w nas poczucie winy i szukamy okazji do wypicia alkoholu. Z czasem alkoholu tego pojawia się coraz więcej, zaczynamy upijać się do nieprzytomności. I chociaż pojawia się u nas ”mocna głowa” i twierdzimy, że możemy wypić więcej to coraz częściej zdarza się nam też upijać do nieprzytomności. Nie potrafimy odtworzyć tego, co się stało, kiedy piliśmy.  Na dodatek, zdarza się nam też nierzadko pić w samotności. Te wszystkie sygnały rzeczywiście powinny nas mocno zaniepokoić, ponieważ wyraźnie świadczą o tym,  że mamy duże problemy i wpadamy coraz silniej w nałóg alkoholowy.

Objawy somatyczne

„Głód alkoholowy” to nic innego jak wzmożona i trudna do powstrzymania chęć do sięgnięcia po alkohol. Równocześnie stan ten związany jest z odczuwaniem niepokoju i rozdrażnienia, kiedy nie możemy się napić. Pojawiają się też somatyczne objawy alkoholizmu jak: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, tachykardia, biegunki, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość.

Objawy te nasilają się, kiedy ktoś rozpoczyna abstynencję i na jakiś czas odstawia alkohol. W takiej sytuacji dodatkowo dochodzi uczucie niepokoju. Nie da się zaprzeczyć, że alkohol bardzo silnie oddziałuje na to, jak się czujemy fizycznie i psychicznie. Im ktoś jest starszy, tym objawy te mogą być mocniejsze. Dlatego, trzeba prosić i pomoc bliskich, kiedy tylko widzimy, że z powodu picia alkoholu podupadamy na zdrowiu. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie z kolei poddanie się terapii, podczas której powoli będziemy odzyskiwać równowagę.

Materiał opracowany we współpracy z Ograniczpicie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.