Loading...
Choroby

Jakie są objawy wysokiej gorączki i jak można skutecznie ją zbić

kobieta z gorączką

Gorączka to częsty symptom infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Podwyższona temperatura ciała może wspierać działanie mechanizmów obronnych takich jak produkcja przeciwciał. O wysokiej gorączce mówimy wtedy, gdy termometr pokazuje powyżej 39°C. Z jakimi objawami wiąże się ten stan? Jakie leki na gorączkę warto zastosować? Jak zbić wysoką temperaturę domowymi sposobami?

Wysoka gorączka – objawy

W przebiegu wysokiej gorączki kurczą się naczynia krwionośne skóry. Z tego powodu osoba, której temperatura ciała rośnie, staje się blada. Oddaje wówczas mniej ciepła przez powłoki ciała. Charakterystyczne dla wysokiej gorączki są również dreszcze, czyli drżenie mięśni szkieletowych. Ponadto przy podwyższonej temperaturze ciała napinają się mięśnie przywłosowe i pojawia się gęsia skórka, a także spala się tłuszcz brunatny.

Przy wysokiej gorączce zwiększa się również aktywność hormonów tarczycy. Energia wytworzona w procesach metabolicznych nie jest wykorzystywana efektywnie, lecz rozprzestrzeniania w ciele pod postacią ciepła. Każdy wzrost temperatury ciała o 1°C wiąże się z przyspieszeniem akcji serca o 4,4 uderzenia tętna/minutę. Co więcej, typowymi symptomami wysokiej gorączki są utrata łaknienia oraz bóle głowy spowodowane rozszerzeniem naczyń oponowych. Chory może majaczyć i mieć problem ze skupieniem uwagi.

Leki na gorączkę bez recepty

W przypadku wysokiej gorączki najskuteczniej działają środki farmakologiczne. Domowe sposoby mogą wspierać ich właściwości, lecz nie powinny zastępować ich podania. Sprawdzone leki na gorączkę zawierają paracetamol, ibuprofen albo kwas acetylosalicylowy. Działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Ibuprpfen i aspiryna wykazują również właściwości przeciwzapalne. W dawkowaniu preparatów należy przestrzegać zaleceń producenta. Trzeba zapoznać się z ulotką i kontrolować temperaturę po godzinie od podania leku. Po kolejnych dwóch godzinach warto sprawdzić, czy gorączka się obniża. Jeśli nie, należy podać kolejną dawkę leku.

Leki na gorączkę zawierające kwas acetylosalicylowy nie nadają się dla dzieci. Podawanie ich pacjentom poniżej 12 r.ż. może spowodować powikłania w postaci zespołu Reye’a, czyli niekorzystnych zmian w wątrobie i mózgu. Bezpieczniejszymi środkami dla dzieci będą ibuprofen i paracetamol.

Domowe sposoby na obniżenie temperatury

W zbijaniu wysokiej gorączki oprócz leków warto zastosować tradycyjne metody obniżania temperatury ciała. Choremu można podać do picia herbatki o działaniu napotnym. Takimi właściwościami wyróżniają się napar z lipy, sok z malin albo owoców czarnego bzu. Pocąc się, pacjent będzie oddawał ciepło na zewnątrz. Ponadto napary pomogą nawodnić organizm i zapobiec nadmiernej utracie wody przez parowanie i pocenie się. Przy wysokiej gorączce wskazane są też zimne okłady na czoło, kark, pachwiny albo doły podkolanowe. Można też spróbować schłodzić ciało w zimnej kąpieli. Temperatura wody powinna być o 1 stopień niższa niż temperatura chorego.

Gorączka przekraczająca 39°C może osłabić organizm i doprowadzić do odwodnienia. Mocno podwyższona temperatura ciała szkodzi mózgowi i układowi krążenia. Nie należy więc zwlekać i podać choremu leki na gorączkę. Warto wykorzystać też domowe sposoby obniżania temperatury ciała. Jeżeli mimo opisanych czynności wysoka gorączka się utrzymuje, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.