Loading...
Choroby

Jakie są objawy zawału u mężczyzn?

Mężczyzna z objawami zawału

Jednymi z bardzo groźnych chorób są choroby serca. Na ich czele stoją zawały! Niestety zawału nie da się tak łatwo rozpoznać, a gdy już uda się komuś to zrobić to może być już za późno. Zawał może spowodować trwałe uszkodzenia zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci. Dziś powiemy slow kilka o objawach zawału u mężczyzn.

Objawy zawału u mężczyzn

Zawał serca u większości osób pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Jednak u wielu pacjentów powyżej 24 roku życia wzwyż, 48 h przed wystąpieniem schorzenia pojawiają się tak zwane objawy ostrzegawcze. Oczywiście może wystąpić też tak zwana dławica płucna. Najczęściej pojawia się miesiąc przed samym zawałem. Ciekawe jest także, że  inne objawy zgłaszane są przez mężczyzn, a inne przez kobiety.

Objawy zawału. Ból zamostkowy

Ból wieńcowy objawia się w postaci bólu o charakterze ucisku lub pieczenia. Najczęściej promieniuje on do żuchwy, lecz może też promieniować do ramion i pleców. Ból jest krótki. Trwa maksymalnie kilka minut i jest nie tylko związany z wysiłkiem fizycznym. Pojawia się także w stanie spoczynku. Zawsze w momencie, gdy zaczyna pojawiać się tego typu ból, nie należy wykluczać, że jest on powiązany z sercem. Może on oznaczać zarówno objawy choroby wieńcowej, jak i nawet zawał serca.

Najczęściej przez pacjentów zgłaszany jest ból w klatce piersiowej, który po raz pierwszy pojawił się  przed trzema tygodniami. Był to krótkotrwały jednorazowy objaw. Po tygodniu zaś częstotliwość tego typu bólów staje się większa. W takim przypadku osoba u, której tego typu dolegliwości są bardzo częste, powinna udać się do lekarza specjalisty.

Pacjenci, którzy przeszli już zawał serca i po kilku latach mają nawracające bóle zamostkowe, powinni niezwłocznie poinformować o tym bliskich oraz w razie potrzeby udać się ponownie do lekarza. Tego typu osoby są już wyedukowane i wiedzą, że coś jest nie tak z ich organizmem.

Inna sytuacja ma miejsce w momencie, gdy ktoś nigdy nie miał styczności z zawałem serca. Taka osoba może zbyt późno zdiagnozować wstępujące objawy. Według lekarzy ten zwiastun zawału pojawia się niemal u wszystkich mężczyzn i tylko u 30% kobiet.

Objawy zawału u mężczyzn – uczucie pocenia się

Ten objaw bardzo często pojawia się podczas zwału lub przed jego wystąpieniem. Oczywiście objaw pocenia się może być wynikiem stresu, który pojawia się w momencie, gdy czujesz, że z Twoim organizmem jest coś nie tak. W momencie, gdy pojawią się bóle, którym będzie towarzyszył spływający pot, jest to oznaka, że wymagana jest wizyta u lekarza specjalisty.

Pocenie dotyczy przede wszystkim czoła, klatki piersiowej, dłoni i stóp. Pojawia się nagle, o różnych porach dnia i nocy. Wysiłek fizyczny oraz temperatura otoczenia nie ma wpływu na zachowanie organizmu. Mężczyźni często lekceważą tego typu objaw.

Objawy zawału u mężczyzny – duszność i zmęczenie

Często także jednym z towarzyszących objawów są duszności i brak możliwości złapania oddechu przez określony czas. Pacjenci, którzy idą do lekarza specjalisty skarżą się, że podczas wykonywania prostych czynności pojawia się zmęczenie oraz duszności.  Podsumowując, jeżeli ktoś szybciej się męczy, przy mniejszym niż wcześniej wysiłku, nie jest w stanie wykonać prostych czynności, to powinien sprawdzić te objawy. Bardzo często duszności towarzyszą także zawroty głowy.

Objawy zawału u mężczyzn – nieregularny rytm serca

Objaw zawału
Źródło: Freepik.com

Pacjent odczuwa kołatania serca, nierówne, niemiarowe bicie serca. Może pojawić się też przyspieszone bicie serca w sytuacjach, kiedy chory nie jest zdenerwowany.

Tego typu objawy mogą występować w przebiegu choroby wieńcowej, kiedy dochodzi do niedokrwienia. Niedokrwienie może świadczyć o arytmii serca. Podczas pomiaru gwałtownie zmieniające się ciśnienie jest potwierdzeniem wystąpienia tego typu schorzenia. Zaburzony rytm serca może pojawić się również po wyniku wysiłku, ale wtedy serce bije nieregularnie, inaczej niż u zdrowej osoby.

Objawy zawału u mężczyzn – bóle brzucha

Stany przedzawałowe mogą objawiać się w postaci tak zwanej maski brzusznej, czyli uczucia nagłego przyrostu tłuszczu, który objawia się w postaci bólu brzucha. Podobno ból brzucha pojawia się nawet u połowy osób, które potem doznają zawału serca.

Objawy zawału – zaburzenia snu

Rzadko kiedy objaw ten zapowiada zawał. Występuje najczęściej w momencie zaostrzenia się choroby wieńcowej.  Osoby z zaburzeniami snu mogą wybudzać się w nocy i mieć problemy z zaśnięciem. Jednak czesto te zaburzenia są połączone ze stanami lękowymi i poczuciem rozbicia.

Objawy zawału u mężczyzn – uczucie niepokoju i lęku

Z reguły towarzyszy bólowi zamostkowemu. Większość osób mających bóle wieńcowe odczuwają strach oraz lęk. Czasem objawy te mogą nie mieć nic wspólnego z bólem i mogą występować osobno.

Utrata włosów, jako objaw zawału

Jest to bardzo mało znany objaw, który objawia się poprzez wypadanie włosów z czubka głowy. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce po 50 roku życia.

Zawał serca – profilaktyka i życie po

Objawy zawału u mężczyzn
Źródło: Pixabay.com

Da się jednak pozbyć lub zniwelować niektóre objawy za pomocą zmian stylu życia.  Wystarczy wykonać kilka czynności, takich jak:

  1. Rzucić palenie.
  2. Zmienić dietę.
  3. Spożywać mniej alkoholu.
  4. Regularnie ćwiczyć.
  5. Regularnie przeprowadzać badania serca.

W  pracy zapobiegawczej zawałom trzeba zadbać o prawidłowy profil libido, a także o ciśnienie krwi. W przypadku osób chorujących na cukrzycę optymalne jest wyrównywanie poziomu glukozy. Jednak po przebytym zawale serca pacjent powinien poddać się rehabilitacji kardiologicznej. Celem leczenia jest przeczyszczenie tętnic0y, w której występuje zator.

Nie należy też za bardzo ingerować w organizm, który jest po zwale. Powinien on być poddany naturalnej regeneracji. Często także po zawale zmienia się nastawienie psychiczne osoby, która go przebyła. Może być potrzebna wizyta w psychologa.

Zawał serca to sygnał ostrzegawczy. Pacjenci, którzy nie bardzo dbali o swoje zdrowie powinni zmienić dotychczasowe nawyki sportowe oraz żywieniowe, a także zastosować się do zaleceń lekarza specjalisty. Ważne jest także regularne stosowanie wymaganych leków.

Przyczyny zawałów u chłopców

Czy można jednak powiedzieć, że u dzieci zawały serca w ogóle nie występują? Nie.

Istnieją przypadki, kiedy możesz dojść do takiego schorzenia. Warto tutaj zwrócić uwagę na wady wrodzone tętnic wieńcowych, które objawiają się tym, że jedna z tętnic nie odchodzi od aorty, lecz od tętnicy płucnej. W wyniku tego nawet u niemowlaka może wystąpić ryzyko zawału.

Sytuacją, w której także można spodziewać się niedokrwienia mięśnia sercowego jest choroba tętnic wieńcowych, taka jak kawasaki. To tak zwany zespół zapalny prowadzący do wytwarzania się tętniaków. Zdarza się także, że czynniki genetyczne mogą spowodować, że w pewnym wieku dojdzie do zawału, którego nie będzie można powstrzymać. Jednak zawsze warto zmienjszać ryzyko zachorowań oraz sprawić, że po wystąpieniu schorzenia nie będą występować jakiekolwiek powikłania zdrowotne.

Choroba Kawasaki

Choroba Kawasaki to nic innego jak skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych. jest to ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń krwionośnych. Schorzenie to charakteryzuje się zapaleniem naczyń wiecowych, które mogą się poszerzać. W wyniku tego najczęściej powstają tętniaki. Choroba ta dotyka dzieci poniżej 5 roku życia. Najczęściej diagnozuje się ją u półrocznych chłopców. Podczas choroby Kawasaki temperatura ciała u dziecka rośnie i wynosi powyżej 38 stopni. Dochodzi także do powiększenia szyjnych węzłów chłonnych, obrzęku i przekrwienia spojówek.

Ćwiczenia po zawale serca – jak wzmocnić serce po zawale?

Poza regularnym przyjmowaniem leków ważna jest też zmiana swojego trybu życia. Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do naszych możliwości. W ten sposób, w połączeniu z lekami i odpowiednią dietą, będzie wykazywać on pozytywne działanie w poprawie pracy serca.

Ruch po zwale jest wręcz wskazany. Lekarz powinien poinformować, jakie ćwiczenia i w jakiej ilości można wykonywać. Z reguły zależy to od wieku, w jakim jest pacjent oraz od tego z jak ciężkim zawałem miał on styczność.

Najsmutniejsza informacja to ta, że zawodowi sportowcy po przebytym zawale mogą zapomnieć o swojej karierze. Jest to zbyt duży wysiłek fizyczny dla organizmu.

Po przebytym zawale wysiłek fizyczny nie powinien być wykonywany więcej niż 3 razy w tygodniu po 60 min. Chodzi tutaj o lekki ruch, taki jak szybkie spacery, nordic walking, wchodzenie po schodach, jazda rowerem. Istnieje także mit, że uprawiając seks można spalić dużą ilość kalorii, przez co jego uprawianie jest niebezpieczne. Jest to bzdura. Osoby aktywne seksualnie nie muszą niczego zmieniać w swoim życiu erotycznym.

Aktywność fizyczna po zawale

Jakikolwiek sport, który uprawiany jest po przebytym zawale powinien być połączony z regularnie wykonywanymi badaniami. Pozwoli to kontrolować wszelkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie.

Pamiętajmy – lepiej zapobiegać niż leczyć! Dbajmy o siebie i swoje serce kazdego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.