Loading...
ChorobyCiąża

Jakie są przyczyny plamienia po okresie? Co oznacza plamienie zamiast okresu?

Kobieta, która zastanawia się, co zonacza plamienia zamiast okresu

W przeciwieństwie do miesiączki, okres występowania plamienia, po lub przed okresem, z reguły traktujemy jako coś dziwnego i niepokojącego. Jedną z najczęściej wymienianych obaw jest możliwość ewentualnego zajścia w ciążę lub poważnych komplikacji zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku comiesięcznego krwawienia, plamienia zależą od zmieniającego się naturalnie poziomu hormonów w organizmie dorosłych kobiet. U większości pań zmiany te są bardzo łagodne i na ogół nie powinny wywoływać paniki czy niepokoju. Niekiedy jednak zmiany hormonalne mogą być na tyle poważne, że znacząco wpływają na stan zdrowia i ogólne samopoczucie kobiety. Aby rozwiać wszelkie niedomówienia i nieco uspokoić, przedstawimy najczęstsze powody plamienia po, a także zamiast miesiączki, oraz podpowiemy co zrobić, aby z tym problemem sobie poradzić.

Plamienie po okresie

Plamieniem określa się z reguły występowanie niewielkiej ilości wydzieliny z pochwy, która jest wymieszana z krwią. W zależności od tego czy krew jest świeża, czy też nieco starsza, wydzielina przybiera odpowiednio jasnoróżowy, bądź ciemniejszy, brunatny wręcz kolor.

Plamienie można zaobserwować w ciągu całego cyklu, zarówno przed, w trakcie, niejednokrotnie zamiast i po miesiączce. Występujące sporadycznie, nie posiadające współistniejących objawów nie są powodem do zmartwień. Zazwyczaj mijają samoistnie, a ich powód jest błahy i niewymagający leczenia. Jeżeli natomiast okres ich trwania wydłuża się lub są one coraz silniejsze, należy skonsultować się z ginekologiem.

Czas plamienia zaraz po okresie to tak naprawdę ciąg dalszy, silnego wpływu na organizm kobiety, zmieniającego się poziomu hormonów. Najsłabiej obserwowany jest u pań przyjmujących antykoncepcję hormonalną, chociaż w ich przypadku pierwsze miesiące zażywania leków, to także szereg zmian i nieregularne plamienia. To samo dzieje się po odstawieniu antykoncepcji, gdy organizm próbuje i pomału samodzielnie wraca do swojego naturalnego stanu.

Występujące nieraz po okresie, plamienie, nie jest na ogół określane jako stan chorobowy. W sytuacji, gdy okres już za nami, ale upławy dopiero się pojawiają, warto zwrócić się do lekarza. Najczęściej ginekolog zleci badania i zaproponuje ewentualne leczenie. Plamienie po okresie tak jak większość zmian w ciele kobiety wynika ze zmian hormonalnych i tak jak inne tego typu schorzenia, nie powinno niepokoić pacjentki, pod warunkiem, że rozpocznie ona leczenie pod okiem specjalisty, przy użyciu specjalnych leków, pozwalających na kontrolę układu dokrewnego. Hormony, w przypadku gdy, to one faktycznie odpowiadają za plamienia po okresie, powinny zostać uregulowane, dzięki czemu śródcykliczne krwawienie z reguły dość szybko mija.

Plamienie po okresie – inne przyczyny

Zastanawiając się nad innymi możliwościami, które stoją za przyczyną pojawienia się plamienia po okresie, pierwsze na myśl przychodzą zmiany o charakterze fizycznym. Torbiele jajników, czy mięśniaki macicy, mogą uszkadzać śluzówkę, a to powoduje krwawienie wewnątrz narządów rodnych i w konsekwencji plamienie. Na tej samej zasadzie działa przesuwanie się śluzówki macicy w organizmie, określane jako endometrioza. Uszkadzając delikatną powierzchnię śluzówki macicy dochodzi do mikro-urazów, a te krwawiąc wywołują u kobiet plamienie śródcykliczne.

Plamienie zamiast okresu

Plamienia zamiast okresu,
Źródło: freepik.com

Obawa przed zajściem w nieplanowaną ciążę często wzrasta u kobiet, u których dochodzi do opóźnionego krwawienia. Przeważnie, poza ciążą, wpływ na spóźniony okres mają czynniki takie jak:

  • stres;
  • zmiana diety;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • zaburzenia hormonalne.

W tych wypadkach miesiączka zazwyczaj wraca samoistnie. Jeżeli natomiast kobieta zauważy u siebie brązowe plamienia zamiast okresu, może podejrzewać, że faktycznie jest w ciąży. Plamienie tego typu określa się jako implantacyjne. Wynika ono z procesu zagnieżdżania się, zapłodnionej już, komórki jajowej. Wydzielane przez zarodek enzymy, uszkadzają powierzchnię błon śluzowych macicy, dzięki czemu może on bez problemu zagnieździć się w jej głębszych warstwach. Ponieważ błony te są mocno ukrwione, ich uszkodzenie powoduje pojawienie się lekkiego krwawienia/plamienia w brązowym kolorze.

Plamienie implantacyjne może być stosunkowo łatwo pomylone z prawidłowym okresem. Dla odróżnienia należy pamiętać, że występuje ono zaledwie u jednej trzeciej kobiet w ciąży, ponad to jest delikatne, krótkie i stosunkowo mniej uciążliwe niż tradycyjna miesiączka.

Poza prawidłowo zagnieżdżoną ciążą, plamienie w czasie gdy powinien pojawić się okres, może sugerować także ciążę pozamaciczną. Niewłaściwe umiejscowiony zarodek, np. w jajowodzie, wywołuje plamienie, ale dodatkowo także silny ból brzucha. Jest to stan wymagający szybkiej interwencji lekarza, ponieważ stan ciąży pozamacicznej może być silnie niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia kobiety.

Menopauza, a pojawiające się plamienia

Okres przekwitania to czas wielu zmian w ciele kobiety. Dochodzi do dość gwałtownego spadku poziomu żeńskich hormonów, przez co cykle pań stają się coraz mniej regularne. Niektóre z kobiet doświadczają krótszych i mniej intensywnych niż do tej pory miesiączek, niektóre z nich wprost przeciwnie, dłużej i mocniej krwawią. Czasem pojawiają się też fazy plamienia niezwiązane z okresem, w środku cyklu.

Czas przed samą menopauzą to tzw. okres premenopauzy. Po niej mówi się o całkowitym przekwitnięciu, czyli okresie minimum 12 miesięcy podczas, których nie wystąpiło żadne krwawienie menstruacyjne. U kobiet jednak częstym zjawiskiem jest zaobserwowanie u siebie plamienia po tym wymienionym wyżej okresie 1 roku. W tym przypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa, ponieważ menopauza połączona z plamieniem to możliwość pojawienia się polipów w obrębie szyjki macicy i endometrium. To także możliwy rozrost endometrium, wystąpienia mięśniaków, a nawet zmian nowotworowych. Jeżeli lekarz wykluczy te podejrzenia, najprawdopodobniej to typowe dla okresu menopauzy, wahania hormonów, odpowiadają za pojawiające się plamienie.

Źródła:

  • Choroby wewnętrzne – przypadki kliniczne, Marcin Wełnicki Marcin Wełnicki, Artur Mamcarz, PZWL, 2019.
  • The normal menstrual cycle in women, M. Mihm, S. Gangooly, S. Muttukrishna, Anim Reprod Sci, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.