Loading...
ChorobyDom i rodzina

Jakie są skutki picia alkoholu?

Kobieta nadużywająca alkohol

Alkohol i papierosy to najbardziej uzależniające używki. Powodują wyniszczenie organizmu i narządów wewnętrznych. Choroba alkoholowa dotyka coraz młodsze osoby, które nie radząc sobie z problemami. Pod presją społeczeństwa uciekają się do kieliszka. O szkodliwych skutkach alkoholu mówi się na każdym kroku. Motywujące slogany, zachęcające do zaprzestania spożywania alkoholu, znajdziemy na bilbordach, w gazetach czy mediach społecznościowych. Alkohol prowadzi do wielu tragedii, gdyż jest jednym z głównych przyczyn prowadzących do wypadków drogowych. Niestety, wiele osób poprzez spożywanie bez umiaru alkoholu traci swoje zdrowie a czasami nawet życie. Jakie są skutki picia alkoholu i gdzie szukać pomocy, jeśli borykamy się z problemem alkoholowym?

Ile czystego alkoholu zawierają poszczególne napoje wyskokowe?

Alkohol jest praktycznie nieodłącznym elementem domówek, przyjęć i spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Poprawia humor i pozwala się rozluźnić, dodając pewności siebie i odwagi. Umówmy się, w wypiciu raz na jakiś czas lampki wina, piwa czy drinka nie ma nic złego. Problem pojawia się, kiedy bez alkoholu nie wyobrażamy sobie wieczora bądź co gorsza, poranka. Droga do nałogu jest niezwykle krótka. Alkohol jest jedną z najsilniej uzależniających używek, powodujących nieodwracalne zmiany w organizmie. Picie bez umiaru może zaburzyć procesy poznawcze i logicznego myślenia, wpływając negatywnie na pracę czy naukę.

W napojach wyskokowych zawartość czystego alkoholu, czyli etanolu, różni się. W zwykłym piwie jasnym o pojemności 500 ml znajduje się około 18 gramów alkoholu, w lampce wina 17 g alkoholu, a w małym kieliszku czystej wódki aż 16 g. Co ciekawe, za normę niepowodującą negatywnych skutków nadużywania alkoholu, uważa się 125 ml wódki lub dwa duże piwa, maksymalnie 20 dni w miesiącu.

Skutki picia alkoholu, najpoważniejsze skutki nadużywania alkoholu

Od częstotliwości i ilości wypijanego alkoholu zależy, jakie zmiany w naszym organizmie spowoduje alkohol. Dawkę mówiącą o posiadaniu we krwi dwóch promili alkoholu uważa się za niebezpieczną. Występują w niej zaburzenia mowy, chodzenia a czasami nadpobudliwość i podniecenie.

Pierwsze skutki picia alkoholu mogą się pojawić prawie od razu. Głównym narządem, po którym w pierwszej kolejności można zauważyć skutki picia, jest wątroba. Wraz z biegiem czasu i codziennym spożywaniem napojów wyskokowych, ulega ona stłuszczeniu, a finalnie może doprowadzić nawet do niebezpiecznej marskości tego narządu. To z kolei utrudnia wydzielanie żółci, co prowadzi do zaburzeń całego układu pokarmowego. Wątroba ma zdolność regeneracji, natomiast potrzeba jej na to czasu. Jeżeli miesiąc nie będziemy pić alkoholu, w znacznym stopniu poprawi się jej stan. Co prawda marskości nie da się cofnąć, natomiast zdrowym trybem życia w znaczny sposób możemy wpłynąć na regenerację wątroby.

Jakie jeszcze skutki niesie ze sobą picie bez umiaru?

Napoje alkoholowe uszkadzają komórki nerwowe oraz oddziałują na zmiany w zachowaniu i osobowości. Bardzo często efektem rauszu alkoholowego jest zmiana sposobu myślenia na bardziej abstrakcyjne. Może to prowadzić do wielu nieracjonalnych decyzji.

Alkohol prowadzi do zaburzeń układu krwionośnego, podnosząc ciśnienie, ale także prowadząc do chorób takich jak zawał czy udar. Również to jedna z przyczyn występowania poważnych nowotworów, w tym krtani, jelita grubego czy przełyku.

Jak wygląda życie kobiet mających problemy z piciem?

U wielu z nich stwierdza się niedowagę, anemię, brak witamin oraz zaburzenia miesiączkowania. Dodatkowo szkodliwy wpływ alkoholu dotyka hormony, powodując zmiany w sekcji trzustkowych enzymów. Prowadzi to do przewlekłego zapalenia trzustki i cukrzycy.

Jak codzienne picie wpływa na organizm?

Szkodliwe efekty codziennego picia alkoholu możemy zaobserwować nie tylko w sferze naszego zdrowia, ale również rodzinnej i społecznej. Alkohol to przyczyna rozpadu małżeństw, gdyż powoduje on niepohamowane napady agresji, odbijające się na wszystkich członkach rodziny.

Agresywny mężczyzna po alkoholu
Źródło: Pexels.com

Alkohol obniża koncentrację i produktywność. To z kolei przekłada się na gorsze wyniki osiągane w pracy lub podczas nauki w szkole. Szczególnie destrukcyjnie oddziałuje na młode organizmy, wywołując lęki, depresję i wiele problemów emocjonalnych. Codzienne picie alkoholu bez umiaru powoduje silne uzależnienie, z którym z biegiem czasu coraz ciężej jest wygrać.

Osoba uzależniona potrzebuje używki do wykonywania codziennych obowiązków, niejednokrotnie skutkując pracą pod wpływem alkoholu. Chory nie potrafi zebrać swoich myśli ani cieszyć się chwilą, bez odpowiedniego bodźca, jakim jest alkohol. Szkodliwy wpływ alkoholu również dotyczy sfery intymnej i dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Obniża libido i zmniejsza przyjemność ze stosunku i bliskości.

Alkoholicy bardzo często nie odczuwają potrzeby jedzenia, zastępując ją używkami. W efekcie dochodzi w organizmie do wielu niedoborów niezbędnych witamin, które działają na wszystkie procesy życiowe w organizmie. Takie zjawisko może prowadzić także do anemii, co jest szczególnie niebezpieczne dla miesiączkujących kobiet, bo może zaburzyć cykl menstruacyjny.

Gdy przez cały miesiąc będziemy pić, bardzo szybko odczujemy bóle głowy i nadmierną suchość w ustach. Co ciekawe, alkohol u wielu może prowadzić do przybieraniu na wadze, bo jest bardzo kaloryczny. Gdy jemy wedle naszego zapotrzebowania energetycznego i dodajemy do tego kalorie z alkoholu, tworzy się nadwyżka kaloryczna. Powoduje ona przybieranie w pasie. Osoby spożywające codziennie napoje alkoholowe mają mocno podpuchnięte oczy, szarą cerę i spuchniętą twarz, bo zatrzymuje on wodę w organizmie.

Jak wyjść z nałogu alkoholowego i cofnąć zmiany w organizmie spowodowane piciem bez umiaru?

Pierwszym krokiem do walki z piciem alkoholu jest uświadomienie sobie skali problemu i chęć zmiany swojego życia. Często rodzina siłą próbuje zmusić alkoholika do leczenia, natomiast nie jest to najlepsze wyjście. Może prowadzić to do spięć i kłótni, a sam chory zamknie się w sobie i nie będzie chciał rozmawiać o swoim problemie.

Aby leczenie przyniosło należyte efekty, chory sam musi podjąć decyzję o walce z destrukcyjnym nałogiem. W większości miast funkcjonują bardzo dobre poradnie, które organizują spotkania AA. Podczas nich spotykają się ludzie w różnym wieku. Taka terapia przynosi bardzo pozytywne efekty i pozwala uporać się po kilku miesiącach lub latach z nałogiem. Jest to długi proces, ale pozwala na poprawę jakości życia, obejmując wszystkie jego sfery.

Niektórych zmian w organizmie nie da się cofnąć, na przykład uszkodzenia nerwów. Wszelkie niedobory wynikające z ubogiej diety i złego trybu życia można uzupełnić, dbając o różnorodne i kolorowe menu, obfitujące w warzywa, owoce i pełnoziarniste makarony czy kasze. Bardzo ważne jest także zadbanie o wprowadzenie wysiłku fizycznego, który pozwoli zadbać o pracę serca i układu kostnego, osłabionego działaniem alkoholu.

FAS, czyli zespół dziecka alkoholika

FAS, nazywany także alkoholowym zespołem płodowym to choroba występująca u dzieci, których matka podczas ciąży piła alkohol. Nie ma ściśle określonej dawki i częstotliwości picia prowadzącej do tej choroby. Dzieci z tym syndromem mają wady genetyczne, widoczne w zachowaniu oraz wyglądzie. Obecnie na świat przychodzi 10 razy więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Jak powstaje FAS?

Alkohol spożywany przez rodzicielkę przenika przez łożysko do płodu, który nie ma wykształconych odpowiednich mechanizmów pozwalających metabolizować alkohol. W efekcie uszkadza on komórki nerwowe, rdzeń kręgowy oraz zakłóca pracę wielu narządów. Zmiany są nieodwracalne, a dorosły z zespołem alkoholowym narażony jest na występowanie chorób, takich jak cukrzyca, otyłość i nowotwory. Częściej też występują zmiany psychiczne, które utrudniają samodzielne funkcjonowanie.

Bezpieczne picie alkoholu, czy to możliwe?

Według medycyny każda ilość alkoholu powoduje negatywne skutki w naszym organizmie. Oczywiście jest różnica pomiędzy napiciem się podczas ważnej okazji a piciem bez umiaru. Jeżeli regularnie poddajemy się badaniom profilaktycznym i dbamy o zdrowie, alkohol spożywany okazjonalnie nie przyniesie zauważalnych skutków ubocznych.

Bezpieczne picie alkoholu to takie, które nie powoduje zaburzeń równowagi, zaburzeń mowy oraz tzw. urwanego filmu. Jeżeli alkohol w naszym życiu gości nader rzadko, warto podczas jego spożywania zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu wodą mineralną. Zapobiegnie to występowania na drugi dzień kaca, który jest przyczyną ogólnego pogorszenia samopoczucia, niekiedy prowadzi również do wymiotów czy biegunek. Pamiętajmy, że bezpieczne picie alkoholu nie obowiązuje podczas przyjmowania specjalnych leków oraz będąc w ciąży. Wtedy kategorycznie należy unikać napojów wyskokowych.

Picie alkoholu a uroda

Napoje alkoholowe, oprócz oczywistego destrukcyjnego wpływu na organizm od wewnątrz, działają także na skórę, paznokcie i włosy. Osoba spożywająca alkohol będzie mieć szarą, odwodnioną cerę, która będzie wyglądać starzej i mniej korzystnie. Co więcej, kobiety pijące starzeją się znacznie szybciej od kobiet stroniących od alkoholu.

Należy mieć na uwadze to, że pijąc alkohol, można doprowadzić do wypadania włosów i pogorszenia ich kondycji. To zjawisko objawia się matowymi, łamliwymi kosmykami, które pozbawione są witalności i sprężystości. Paznokcie alkoholika są bardziej podatne na złamania i uszkodzenia, co z kolei objawia się rozdwajaniem paznokci i osłabieniem płytki. Nawet najdroższe kremy bogate w składniki odżywcze nie są w stanie zniwelować całkowicie skutków picia alkoholem, widocznych szczególnie na cienkiej skórze pod oczami. 

Odstawienie alkoholu na miesiąc. Korzyści dla zdrowia

Obecnie prężnie rozwijająca się medycyna pozwala na dokładne zbadanie wpływu odstawienia alkoholu na organizm człowieka. Gdy już miesiąc będziemy pić wodę lub herbatę zamiast alkoholu, zauważymy widoczne pozytywne zmiany. Jakie?

Przede wszystkim będziemy wstawać mniej rozdrażnieni i podenerwowani, a zły humor znacznie rzadziej będzie nam towarzyszyć. Według medycyny już miesiąc wystarczy na obniżenie poziomu cukru we krwi, co hamuje ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy. Ciśnienie krwi powoli będzie wracać do normy, a cera z każdym kolejnym dniem będzie zyskiwać blask i promienny wygląd.

Co ważne, odstawienie alkoholu pozwala zrzucić kilka zbędnych kilogramów, które były przyczyną gromadzenia się wody w organizmie. Po odbyciu detoksu alkoholowego skupienie i koncentracja ulegną znacznej poprawie, prowadząc do osiągania coraz to lepszych wyników w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.