Loading...
Styl życia

Jakie świece są najbardziej ekologiczne?

Trzy ekologiczne świece stoją na drewnianych deskach

Świece stanowią doskonałą ozdobę do domu. Zapalone, wprowadzają do wnętrza przytulny klimat, pozwalają się zrelaksować. Jeżeli chce się żyć zdrowo i dodatkowo dbać o dobro planety, warto zwrócić uwagę na to, z czego zrobiona jest świeca i jej opakowanie. Jakie rozwiązania są najbardziej ekologiczne?

Ekologiczne opakowanie świecy

Świece mogą być świetną dekoracją, nawet gdy się ich nie zapala. Z tego względu producenci przykładają dużą wagę również do wyglądu ich opakowań. Chcąc żyć w zgodzie z ekologią, najlepiej kupować świece w szklanych słoiczkach. Wyglądają naturalnie i bardzo ładnie, a ich estetyka pasuje do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Ich dużą zaletą jest to, że opakowanie można później wykorzystać w zgodzie z podejściem zero waste. Jak to zrobić? To proste. Po wypaleniu świecy można po prostu usunąć jej resztki ze słoiczka, a następnie użyć go np. do przechowywania biżuterii. Jeżeli ma on również przykrywkę, warto np. przesypać do niego przyprawy. W obu przypadkach dawne opakowanie świecy zyska nowe życie.

Dbając o ekologię, warto zwrócić uwagę na etykiety na świecach. Te wykonane z materiałów syntetycznych, choć mogą wyglądać ładnie, nie przyczyniają się do troski o naszą planetę. Warto więc wybierać świece opatrzone etykietami z papieru, najlepiej pochodzącego z recyklingu.

Z czego powinna być wykonana najbardziej ekologiczna świeca?

Ekologiczne świece powinny być zrobione z naturalnych materiałów. W żadnym wypadku nie sprawdzą się produkty parafinowe. Choć są one najtańsze, mają wiele wad, ponieważ należą do świec niebezpiecznych zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska. Podczas ich spalania dochodzi do wydzielania substancji o potencjale rakotwórczym. Problem jest jeszcze większy, gdy mamy do czynienia z barwionymi świecami. Opary produktów parafinowych są wyjątkowo groźne dla osób będących alergikami, a także dla zwierząt. Wpływają też negatywnie na stan powietrza.

Zamiast świec z parafiny, warto postawić np. na te wykonane z wosku sojowego. Są one w pełni naturalne i nie szkodzą zdrowiu ani środowisku. Podczas ich spalania nie wydzielają się niebezpieczne substancje. Świeca nie kopci się, a do tego może posłużyć dwa razy dłużej niż produkt parafinowy. Ponadto resztki wosku sojowego łatwo jest usunąć ze słoiczka, w którym znajdowała się świeca. Wystarczy użyć wody z dodatkiem mydła.

Inne ekologiczne świece wykonane są z wosku rzepakowego. Podobnie jak te sojowe, są biodegradowalne i nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Popularne są świece z wosku pszczelego lub kokosowego. One również są wykonane z naturalnych materiałów i nie zagrażają ludziom i naturze.

Aby świeca była jak najbardziej ekologiczna, warto zwrócić uwagę na jej knot. Pod tym względem ponownie należy wybrać jak najbardziej naturalne rozwiązanie. Jest nim z pewnością knot bawełniany. Dobrze, aby nie miał w sobie żadnych dodatków z innych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.