Loading...
Jedzenie

Jakie właściwości zdrowotne ma kiszony ogórek i ile ma kalorii?

Kalorie ogórka kiszonego

Ogórki kiszone są przysmakiem wielu kuchni świata. W Polsce są bardzo popularne. Najczęściej robimy samodzielnie, korzystając z przepisów naszych mam i babć. Ogórki kiszone dodają potrawą niepowtarzalnego smaku. Na tym ich rola się jednak nie kończy. Mają one niesamowite właściwości zdrowotne.

Ogórki kiszone. Krótki historia

Kiszone ogórki wychwalał sam Arystoteles. Filozof doceniał ich właściwości zdrowotne. Pojawiły się one jednak jeszcze przed filozofem. Ich historia sięga zamierzchłych czasów. Plotka głosi, że były one jednym z najcenniejszych sekretów urody Kleopatry. Wzmianki o nich pojawiły się w Biblii i pismach Szekspira. To ulubiony przysmak kobiet w ciąży. Ogórki kiszone istnieją od tysięcy lat, począwszy od roku 2030 p.n.e. Pojawiły się w Indiach.

Kiszone ogórki. Bogactwo witamin i minerałów

Podobnie jak większość warzyw, ogórki kiszone składają się prawie w całości z wody. Mają bardzo mało tłuszczu lub białka. Mają też duże stężenie witamin i minerałów. Ich wartości odżywcze różnią się w zależności od rodzaju ogórków i marynaty.

Ogórki zawierają w sobie aż 6% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz aż 6% dziennego zapotrzebowania na potas. Pomaga on w prawidłowej pracy układu nerwowego. W ogórkach znajduje się około 3%-4% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Kiszone ogórki. Właściwości zdrowotne

Każdy słyszał o korzyściach zdrowotnych kiszonych ogórków oraz soku z ogórków. Kwaśne, słone ogórki kiszone mogą pomóc w utracie wagi, cukrzycy, a nawet w zapobieganiu nowotworom. To produkt o wysokiej zawartości sodu, a jego spożywanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka.

Kiszonki
Źródło: Pexels.com

Kiszone ogórki. Zastosowanie w kuchni. Przepisy

Jak działać?

Ogórki należy włożyć do szklanych słoików, drewnianych beczek albo kamiennych naczyń. Najczęściej są to jednak słoiki. Ogórki na samym początku należy bardzo dokładnie umyć. Trzeba też zebrać inne potrzebne składniki, takie jak: koper, czosnek i chrzan.

Podstawowymi składnikami są ogórki, koper i chrzan. Opcjonalnie można dodać również: gorczycę, ziele angielskie, liście wiśni albo porzeczki. A także liście laurowe, liście chrzanu oraz jagody jałowca. Dodadzą one ogórkom walorów smakowych oraz wzbogacą je o dodatkowe właściwości zdrowotne.

Po umyciu ogórki należy zalać solanką. Następnie szczelnie zamknąć i przenieść do chłodnego miejsca.

Kiszenie ogórki. Drugi przepis

Ogórki należy dokładnie umyć. Słoiki powinny być umyte i wyparzone. Ogórki należy ułożyć w słoikach pionowo. Tak, aby ściśle do siebie przylegały. Słoiki muszą być dobrze osuszone. Następnie należy obrać czosnek i chrzan. Do każdego słoiki należy włożyć około 3 ząbków czosnku, kawałek chrzanu.

Należy dołożyć gałązkę kopru wraz z łodygą. Można dodać dwa liście czarnej porzeczki albo dwa liście wiśni. Następnie należy przygotować zalewę. Wszystkie wartości są podane na litrowy słoik. Wodę należy zagotować. Do jednego litra wody należy wsypać jedną łyżkę soli. Taką solanką należy zalać słoiki z ogórkami.

Po zalaniu ogórków słoiki należy natychmiast zakręcić. Najpierw należy je przechowywać w ciepłym miejscu, przez około 12 godzin. Następnie należy je odstawić do chłodnego miejsca. Tak przygotowane słoiki można przechowywać przez wiele miesięcy a nawet lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.