Loading...
Leczenie

Jakie zalety ma aromaterapia?

Oejki do aromaterapii stoją na stole obok świec

Aromaterapia wykorzystywana była już setki lat temu. Z początku miała leczyć, a dziś dołączana jest jako dodatek do terapii. I choć świat na trochę o niej zapomniał, warto jest sobie uzmysłowić czym dokładnie jest aromaterapia. Już sama nazwa aromaterapia wskazuje na to, że jest to pewnego rodzaju terapia. A więc, z całą pewnością posiada jakieś zalety. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Aromaterapia – co to?

Aromaterapia jest to właśnie rodzaj terapii poprzez leczenie zapachem. Są to zwykle naturalne zapachy pozyskiwane z roślin, kwiatów czy ziół. Kiedyś używana była do leczenia. Dziś niektórzy wykorzystują ją jako uzupełnienie. Polega ona na używaniu olejków, najczęściej olejków eterycznych na poprawy samopoczucia. Można z niej korzystać nawet samemu.

Aromaterapia – jak zacząć?

  • masaż – jest to wcieranie olejków zapachowych w skórę. Wchłaniające się w ciało olejki mają powodować przyjemność, odprężenie dla umysłu oraz relaks dla ciała,
  • waporyzacja – w tym przypadku wykorzystuje się wszelkiego rodzaje dyfuzory, nawilżacze powietrza, kominki, a także zwykłe świeczki zapachowe,
  • kąpiel – leczenie zapachem poprzez użycie olejków podczas gorącej kąpieli oddziaływać można na wszystkie zmysły: wchłaniają się one bowiem poprzez skórę, ale też można je wdychać. A zatem jest to coś na wzór połączenia waporyzacji z masażem.

Aromaterapia – jakie są jej zalety?

W tym momencie należy przyjrzeć się konkretnym olejkom, aby móc jasno stwierdzić, jakie niosą ze sobą korzyści. Dlaczego? Ponieważ każdy olejek eteryczny może oddziaływać na różne części ludzkiego organizmu. Wyróżnia się osiem podstawowych i najczęściej stosowanych zapachów naturalnych podczas aromaterapii.

Lawenda:
Jest to wyjątkowy rodzaj olejku, ponieważ działa on leczniczo na nie tylko na umysł, czyli działa uspokajająco, ułatwia zasypianie oraz głębokość snu, czyli jego jakość, obniża poziom stresu, albo innymi słowy – odprężą, ale również działa leczniczo na wszelkiego rodzaju pierwsze objawy przeziębienia.

Szałwia:
Najważniejszą zaletą olejków eterycznych pozyskiwanych z szałwii jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Zapach szałwii pozytywnie wpływa również na pamięć człowieka. Szałwia pomaga także nawilżyć wysuszoną skórę oraz może być stosowana jako produkt do zwalczania bólu mięśni czy stawów. Dlatego poleca się aromaterapię z wykorzystaniem zapachu szałwii szczególnie dla sportowców i ludzi cierpiących właśnie na tego rodzaju bóle.

Eukaliptus:
Olejek pozyskiwany z eukaliptusa działa kojąca na przeziębienie. Używać olejków z eukaliptusa można do inhalacji.

Drzewo cedrowe:
Olejek, który uzyskuje się z drzewa cedrowego posiada leśny zapach. Powoduje to wrażenie przebywania w lesie, gdzie, jak większość ludzi potwierdzi, ciało się uspokaja, uwalnia od stresu oraz napięcia mięśniowego. innymi słowy, ten olejek jest używany jako sposób na uspokojenie.

Olejek różany:
Jest to olejek, który stosuje się do wspomagania zasypiania. Pomaga również, jak większość olejków na obniżenie poziomu stresu, a także na bóle migrenowe.

Sosna:
Zapach sosny można z powodzeniem wykorzystać na zatkane drogi oddechowe podczas przeziębienia. Pozytywnie również wpływa na samopoczucie i poprawę nastroju, a dodatkowo poprawia umiejętność koncentracji.

Drzewo herbaciane:
Olejki eteryczne pozyskiwane z drzewa cedrowego posiadają zapach zielonej herbaty. Leczenie zapachem herbaty stosuje się podczas różnego rodzaju infekcji czy przeziębienia, a nawet grypy. redukuje także stres i uspokaja organizm.

Rumianek:
Jest najczęściej stosowany podczas masażu czy kąpieli, ponieważ wspomaga nawilżanie skóry, a także poprawia swobodę oddychania i działa relaksująco.

Używać olejków wymienionych wyżej można w różnych kombinacjach, tworząc własne aromaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.