Loading...
Kręgosłup

Japońska metoda terapeutyczna Yumeiho

Pytanie:

Dzień dobry!
Mam takie pytanie: Ostatnio usłyszałem o japońskiej metodzie terapeutycznej Yumeiho. Nie bardzo wiem, co o niej myśleć, tym bardziej, że metoda ta obiecuje sporo, jeśli chodzi o korygowanie wad postawy oraz skolioz nawet u osób dorosłych. Właśnie pragnę zasięgnąć opinii eksperta, ponieważ myślałem o wybraniu się do takiego gabinetu terapeutycznego.
Mam 26 lat i nieznaczne skrzywienie kręgosłupa, na moje oko nie większe niż 10 stopni; nie miewam żadnych bólów, chyba że długo posiedzę przy komputerze, ale to „normalne”. Czego mogę się spodziewać po wizycie u terapeuty Yumeiho? I jeszcze jedno pytanie: gdzie jest granica pomiędzy wadą postawy a skoliozą? Czy tu chodzi o utrwalenie wady postawy w pewnym wieku i jej „przemianowanie” na skoliozę?
Dziękuję.

Odpowiedź:

Wśród wielu metod terapii manualnej liczne szkoły kładą nacisk na wpływ, jaki ma ustawienie miednicy i elastyczność jej połączeń z przyległymi elementami układu ruchu na kształtowanie i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Taki właśnie sposób myślenia prezentuje lansowana ostatnio w Polsce teoria i system terapii Yumeiho.
Metoda zakłada, że usprawnienie działania połączeń więzadłowych w obrębie miednicy, poprawa ustawienia miednicy czy korekcja ruchomości stawów biodrowych są kluczem do polepszenia postawy i stereotypów ruchowych. Oczywiście nie należy zapominać, że miednica nie jest jedynym fragmentem ciała, którego prawidłowe bądź nieprawidłowe ustawienie wpływa na biomechanikę organizmu.
Istnieje wiele udowodnionych przypadków wad postawy i deformacji, w których punktem wyjścia było, np. płaskostopie, schorzenie stawu kolanowego czy zaburzenie wzroku lub słuchu. Trudno również wyobrażać sobie, że manipulacje na miednicy spowodują korekcję utrwalonych zniekształceń, np. nieprawidłowości budowy kręgów obserwowane w skoliozach. Nie sposób jednak nie przyznać, że elementy terapii zawarte w programie Yumeiho mogą stanowić cenny element kompleksowej terapii wad postawy i prowadzić do okresowego lub utrwalonego zmniejszenia dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.