Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Jaskółcze ziele – jakie ma właściwości zdrowotne i na co pomaga?

Jaskółcze ziele i jego właściwości lecznicze

Jaskółcze ziele (glistnik) to roślina, która od wieków ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Sok z glistnika wykorzystywany jest głównie do leczenia kurzajek, ale jego zastosowanie jest o wiele szersze. Świetnie sprawdza się na bóle miesiączkowe czy różnego rodzaju problemy trawienne. W trakcie stosowania warto jednak uważać, ponieważ jaskółczym zielem stosunkowo łatwo się zatruć. Podpowiadamy, jak stosować glistnik i jakie są właściwości tej rośliny.

Jaskółcze ziele – co to za roślina?

Jaskółcze ziele to roślina będąca gatunkiem byliny z rodziny makowatych. Ten jedyny przedstawiciel rodziny glistnik, występuje powszechnie w umiarkowanym klimacie Eurazji. Można spotkać go także na innych kontynentach.

Jaskółcze ziele – gdzie znaleźć je w Polsce?

W naszym kraju spotkamy go niemal na każdym obszarze. Tradycja stosowania tej rośliny w medycynie naturalnej sięga już czasów starożytnych. Jaskółcze ziele charakteryzuje się drobnymi żółtymi kwiatkami, które wydzielają charakterystyczny sok o takiej samej barwie. To właśnie ta substancja odpowiedzialna za wyjątkowe właściwości prozdrowotne tego niepozornego zioła.

Jaskółcze ziele – właściwości rośliny

Glistnik – jaskółcze ziele – to roślina, która posiada wyjątkowo szerokie zastosowanie prozdrowotne. Jego bardzo dużą zaletą jest powszechne występowanie. Możemy znaleźć je we własnym zakresie niemal na każdej łące, z powodzeniem kupimy susz także w aptekach, sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością.

Sok z glistnika posiada bardzo szerokie właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Właśnie dlatego powszechnie stosowany jest w walce z kurzajkami, które wywołane są przez HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. W roślinie znajdziemy także rozliczne alkaloidy, takie jak chelidonina, chelerytryna, koptyzyna czy sangwinaryna, które według wielu badań wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Jaskółcze ziele właściwości lecznicze ma spore. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

Jaskółcze ziele – zastosowanie rośliny

Właściwości zdrowotne glistnika jaskółcze ziele
Źródło: Pixabay.com

Walka z kurzajkami to niejedyne zastosowanie soku z glistnika jaskółcze ziele. Tak! – glistnik to roślina lecznicza na kurzajki.
Roślina ta ma także bardzo szerokie zastosowanie i może być z powodzeniem wykorzystywana do walki z takimi przypadłościami, jak między innymi: 

  • zbyt wysokie ciśnienie,
  • przewlekły stres,
  • bóle brzucha,
  • bóle menstruacyjne,
  • kolki.

Niepokojące zmiany skórne wystarczy przez kilka dni smarować sokiem ze złamanej łodygi jaskółczego ziela. Sprawia to, że kurzajki całkowicie znikają albo znacznie się zmniejszają. Świeży sok z glistnika można stosować także na inne zmiany zapalne skóry, na przykład te wywołane przez różnego rodzaju grzyby.

Jaskółcze ziele może być też stosowane wewnętrznie w formie nalewki. Ma wówczas działanie rozkurczowe, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno podczas bolesnej miesiączki, jak i dolegliwości wywołanych różnego rodzaju kolami, na przykład jelitową lub wątrobową. Roślina wykazuje także działanie moczopędne i żółciopędne. Jak zatem widać, glistnik jaskółcze ziele zastosowanie ma wszechstronne.

Jaskółcze ziele – przeciwwskazania do stosowania

Przed wewnętrznym zastosowaniem jaskółczego ziela warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to roślina toksyczna, które możne doprowadzić na przykład do zapalenia wątroby. Właśnie dlatego współcześni naukowcy nie zalecają spożywania naparów z tej rośliny. Jeżeli już koniecznie chcemy to robić, warto pić je sporadycznie w bardzo niewielkich ilościach. Absolutnym przeciwwskazaniem są natomiast wszelkiego rodzaju schorzenia wątroby i dróg żółciowych. Nie powinny tego robić także kobiety w ciąży. 

Picie naparu z jaskółczego ziela może powodować także skutki uboczne, takie jak między innymi niestrawność, biegunka czy nudności. Jeżeli po spożyciu naparu zauważymy u siebie którykolwiek z tych objawów, który zaczyna się nasilać, jak najszybciej odstawmy jaskółcze ziele. Roślina ta najlepiej nadaje się do użytku zewnętrznego – poprzez nałożenie soku bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Aleksander Ożarowski: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987, s. 159-162.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.