Jazda rowerem w zimie? Tak to możliwe, ale nie bez odpowiedniego przygotowania. Śnieg, niskie temperatury czy lód, mogą skutecznie utrudnić przemieszczanie się tym jednośladem. Jednak dla chcącego nic trudnego. W związku z tym podpowiadamy, o czym warto pamiętać, by jazda zimą nie stanowiła aż takiego wyzwania.
Po pierwsze – odpowiednia odzież
Nie da się przemieszczać na rowerze zimą, gdy odczuwalna temperatura i warunki atmosferyczne dają w kość. Warto zadbać wtedy o takie elementy garderoby jak odpowiednie obuwie, spodnie, bluzę, kurtkę i nakrycie głowy. W przypadku ochrony nóg, można rozważyć zakup odzieży jaką są długie spodnie MTB i ocieplane buty. To pozwoli na odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z kolei jeżeli chodzi o ochronę górnych partii ciała, sprawdzą się do tego specjalne bluzy rowerowe z ociepleniem i kurtki, które nie będą przepuszczały wiatru i wilgoci. Co ważne – czapka też powinna być odpowiednio dobrana pod względem materiału i grubości, by nie przegrzewać się zbytnio w momencie zwiększonego wysiłku.
W okresie zimowym warto wyposażyć się także w specjalne ochraniacze na buty i łydki, które uniemożliwiają przemoknięcie ich podczas kontaktu z mokrym śniegiem w trakcie jazdy.
Po drugie – przystosowanie roweru do warunków zimowych
Poruszanie się po śniegu lub lodzie nie należy do najłatwiejszych zadań. Pomóc w tym mogą m.in. opony z kolcami. Choć w internecie można znaleźć nagrania, na których prezentowane jest jak je wykonać własnoręcznie. Zalecamy jednak zakup gotowych opon z kolcami, by mieć pewność że opona nie straciła swoich właściwości. Możliwe jest także zakupienie głęboko bieżnikowanych opon, które zwiększą przyczepność na śniegu.
By mechanizm napędowy odpowiednio działał, warto zastosować smary odporne na niskie temperatury. Zmniejszenie tarcia wpływa korzystnie na pracę mechanizmu oraz nasze odczucia z jazdy. Jednak trzeba liczyć się z tym, że czyszczenie łańcucha w okresie zimowym może być konieczne nieco częściej. Błoto pośniegowe, piach i sól nie wpływają korzystnie na nasz rower.
Po trzecie – odpowiednio częste czyszczenie roweru
Jak wspomnieliśmy, w zimie nasz rower ma do czynienia z niekorzystnymi warunkami na drodze. W związku z tym musimy go częściej myć, by nie doprowadzić do wystąpienia korozji, która z czasem może okazać się problemem. Także elementy, które będą się brudzić (łańcuch, przerzutki, hamulce) będąc zabrudzonymi, mogą o wiele gorzej działać. W związku z tym dbanie o czystość roweru ma także wpływ na nasze bezpieczeństwo.