Loading...
Jedzenie

Jedz lepiej

Stary człowiek

Chore zęby, niedołężność, zaburzenia pamięci, samotność, niski dochód – to główne przyczyny, dla których starsi ludzie nie jedzą prawidłowo. Również częste w wieku podeszłym choroby przewlekłe pogarszają stan odżywienia. Okazuje się, że połowa pacjentów szpitalnych w USA i około 40% mieszkańców domów starców jest niedożywionych.

To właśnie z myślą o nich stworzono wiele lat temu koktajle odżywcze i tabletki witaminowe. Początkowo przeznaczone były dla seniorów z niedowagą albo trudnościami z gryzieniem lub połykaniem. Jednak bardzo agresywne kampanie reklamowe, tworząc obraz krzepkiego staruszka, przyczyniły się do wzrostu zapotrzebowania na tak zwane odżywcze środki uzupełniające. Specjaliści geriatrzy potwierdzają jednak, że dobrze skonstruowana dieta jest w zupełności wystarczająca, szczególnie w świetle faktu, że 13% osób starszych prawie w ogóle nie je owoców ani warzyw, 20% systematycznie zapomina o posiłkach, a 25% pije zbyt duże ilości alkoholu.

Unormowanie diety przyczynia się nie tylko do poprawy samopoczucia, ale pozwala również zaoszczędzić dość znaczne pieniądze na zakupie wielowitaminowych preparatów odżywczych. Zawsze przed zastosowaniem nowego środka lepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

2 comments
  1. Antonina

    Moi rodzice bardzo dbają o jedzenie, a już mają ponad 60 lat. Mówią, że bez telewizora człowiek przeżyje za to bez dobrego jedzenia nie. I chyba coś w tym jest. Inna sprawa, że to bardzo smutny problem, który zauważa niewiele osób. Ewentualnie nie chce zauważać.

  2. Emilka

    Moim zdaniem w każdym wieku trzeba się zdrowo odżywiać. Wtedy też na starość będziemy mieć dobry nawyk jak znalazł. Wydaje mi się, że zapominamy o starszych osobach, a one nie widzą dla siebie miejsca w obecnym świecie i nie maja takiej chęci o dbanie o zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.