Loading...
Jedzenie

Jedzenie kolacji – jeść czy nie jeść?

Jedzenie kolacji z diety pudełkowej

Kolacja to ostatni posiłek każdego dnia. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że do zachowania szczupłej sylwetki warto pomijać kolację. Czy jest to mit, czy może fakt — odpowiadamy w artykule poniżej.

Jak wybrać odpowiednią dietę pudełkową dla siebie?

Dieta Premium Wybór odpowiedniej diety powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Istotny będzie przede wszystkim stan zdrowia — wybierając konkretną dietę, należy mieć świadomość swoich alergii pokarmowych i niedoborów mikro- i makroelementów oraz preferencji smakowych. Istotny jest także cel, który chcemy osiągnąć: dla jednych będzie to utrata zbędnych kilogramów, dla innych: zbudowanie masy mięśniowej, a jeszcze dla innych osób — utrzymanie obecnej sylwetki. Od tego zależy wybór kaloryczności posiłków: do jednego stylu życia odpowiednia będzie dieta niskokaloryczna, do innego — o podwyższonej kaloryczności. Warto także wziąć pod uwagę swój tryb życia i plan dnia, w taki sposób, żeby odpowiednio rozplanować liczbę posiłków. Wybór odpowiedniej diety jest to bardzo indywidualna kwestia, ale ta decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie.

Ile posiłków dziennie należy jeść?

Ważnym elementem każdej diety jest dobór odpowiedniej liczby posiłków dziennie. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim godziny, w których funkcjonujemy. Od tego zależy, o której godzinie jedzenie kolacji będzie miało najlepsze efekty dla organizmu. Ważny jest odpowiedni podział kaloryczności poszczególnych posiłków. Przykładowo dieta niskokaloryczna zakłada przyjmowanie dziennie 1500 kcal. Przy pięciu posiłkach dziennie to średnio 300 kcal, przy trzech – 500 kcal. Wielkość posiłków i częstotliwość ich jedzenia zależy od trybu życia. Co jednak ważne warto pamiętać o regularnych odstępach między posiłkami oraz o zachowaniu zbliżonych godzin poszczególnych posiłków. Każdy powinien regularnie dostarczać do swojego organizmu kalorie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała.

Kolacja – jeść czy nie jeść?

Odpowiednie żywienie powinno być oparte na minimum 3 posiłkach w ciągu dnia: śniadaniu, obiedzie i kolacji. Jedzenie kolacji nie powinno być pomijane przez nikogo. Istotne będzie jednak wybór właściwej pory na ten posiłek. Dietetycy rekomendują zjedzenie kolacji najpóźniej 2-3 godziny przed planowaną porą spania. Przy niektórych dietach rekomendowane jest jedzenie kolacji najpóźniej o godzinie 18:00 niezależnie od tego, o której idzie się do łóżka. Wiele osób obecnie stosuje także post przerywany, który zakłada jedzenie posiłków w konkretnym oknie żywieniowym — tutaj także pora kolacji jest dobrana w odpowiedni sposób do trybu życia.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.