Loading...
Sport

Joga dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć?

Kobieta rozciąga się na macie


Przede wszystkim zaczynając swoją przygodę z jogą powinniśmy zastanowić się co nas motywuje. Motywacja to bardzo istotny element każdego rodzaju aktywności fizycznych, który pozwala nam poszerzać horyzonty i trzymać się wyznaczonych postanowień. Kiedy już zdamy sobie z tego sprawę będziemy mogli bardziej świadomie realizować się w pracy nad jogą.

Bardzo ważnym elementem w przypadku jogi dla początkujących jest też nasz obecny stan kondycji fizycznej. Ćwiczenia w jodze nie są męczące, jednak potrafią obciążać niektóre stawy i ścięgna. Jeżeli jesteśmy osobami starszymi z w/w problemami dobrze będzie dobierać sobie mniej wymagające ćwiczenia.

Na wstępie właściwej drogi do rozpoczęcia zajęć w szkole jogi powiemy sobie kilka słów o pozycjach w niej zawartych. Na pierwszy rzut weźmiemy pozycję:

  1. Pozycja dziecka- Jest to bardzo prosta pozycja, która pozwala nam na redukcje zarówno bóli menstruacyjnych jak i głowy, oraz kręgosłupa. Pozycja dziecka rozpoczyna się w siadzie na kolanach. Stopy trzymamy złączone, natomiast kolana rozwarte do szerokości ramion. Całe ciało z rękoma do przodu pochylamy aż dotkniemy czołem maty. W takiej pozycji wykonujemy od 10 do 15 głębokich wdechów trwających ok. minuty. Pozycja ta jest bardzo prosta i idealna na początek dla niemal każdego.
  2. Pozycja Koci grzbiet- Pozycja ta jest podobna pod względem poziomu trudności co nasza pierwsza pozycja. Koci grzbiet zalecany jest dla osób, które cały dzień pracują w pozycji stojącej. Odpowiednie wygięcie kręgosłupa pozwala na rozładowanie napięcia znajdującego się między kręgami i pozwala poczuć wielką ulgę. Aby poprawnie wykonać to ćwiczenie należy uklęknąć na kolanach podpierając się jednocześnie rękoma zachowując między nimi a podłożem kąt prosty. Kiedy już uzyskamy odpowiednia pozycję należy wygiąć jak najmocniej kręgosłup do góry (podobnie jak to robią koty). Ćwiczenie to sprawdza się bardzo dobrze szczególnie dla osób, które cały dzień spędzają stojąc w pracy, oraz dla tych którzy nie są w stanie wykonywać bardziej wysiłkowych ćwiczeń fizycznych.

Dlaczego zacząć uprawiać jogę?

Joga mimo wielu kontrowersji, które wokół niej narastają jest bardzo przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu. Joga pozwala odprężyć nie tylko ciało, ale i umysł przez skupienie się na ćwiczeniach i odciągnięcie myśli od codziennych spraw. Aby zacząć wystarczy zwyczajny poradnik, książka, lub kurs wideo dzięki któremu poznamy podstawowe pozycje i będziemy mogli zacząć pierwsze asany. Popularność jogi z roku na rok rośnie dzięki czemu sklepy posiadają bogaty asortyment instruktażowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.