Loading...
Ciąża

Kalkulator ciąży – jak się oblicza poszczególne okresy ciąży i termin porodu?

Kobieta w zaawansowanej ciąży, chcąca użyć kalkulatora ciąży

Od niedawna wiesz, że zostaniesz mamą. Ten wyjątkowy okres w życiu, przynosi kobietom wiele radości, ale też i obaw. Dlatego z pewnością świetnie sprawdzi się tutaj kalendarz ciąży, dzięki któremu każda przyszła mama będzie mogła śledzić rozwój swojego maluszka tydzień po tygodniu. Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy to kalendarz ciąż będzie na pewno magicznym doświadczeniem dla Ciebie.

Czym jest kalendarz ciąży?

To specjalnie przygotowane narzędzie do obliczenia terminu porodu. To właśnie kalendarz ciąż pozwala by przyszła mama dowiadziała się, w którym tygodniu obecnie się znajduje, jak zmienia się jej ciało oraz jak rozwija się jej maluszek. Oprócz tego kalendarz ciąż pozwala kobietom znaleźć garść informacji na temat badań, które powinno się wykonać w danym tygodniu ciąży. Co jeść i jakie produkty są wskazane dla pań w ciąży. Jak pielęgnować swoje ciało oraz zadbać o swoje emocje. Niektóre serwisy wyposażają swój kalendarz ciąż w takie opcje jak lista wyprawkowa, plan porodu i wskazówki jak poradzić sobie z bólami porodowymi. Informacje na temat praw kobiet w ciąży oraz związane z nimi zagadnienia z Kodeksu pracy.

Jak obliczyć datę porodu?

Aby poprawnie obliczyć datę porodu, nie trzeba już skomplikowanych działań, wystarczy wiedzieć, który tydzień ciąży jest obecnie. Wystarczy użyć wyżej wspomnianego kalkulatora porodu. Jedyne co będzie potrzebne, to data ostatniej miesiączki i długość cyklu miesiączkowego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kobiet, u których cykle występowały nieregularnie, kalkulator ciąż może mylnie wskazać datę potencjalnego porodu.

Etapy ciąży

Każda ciąża dzieli się na poszczególne etapy, zwane trymestrami. W całym tym okresie jest ich aż trzy.

  1. Pierwszy trymestr trwa 13 tygodni. Za jego początek przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Natomiast cała ciąża trwa 40 tygodni. Mimo, że to początki to przyjmuje się, że jest to najważniejszy okres w rozwoju dziecka. W tym czasie u maluszka formuje się mózg, rdzeń kręgowy, serce i kończyny. Dla kobiety to trudny etap ze względu na dokuczliwe objawy tj. mdłości, senność, złe samopoczucie itp. To też najbardziej niebezpieczny trymestr , w którym kobieta szczególnie narażona jest na poronienie.
  2. Drugi trymestr ciąży uważany jest za najprzyjemniejszy z etapów ciąży. Dokuczliwe dolegliwości mijają, można wyczuć pierwsze ruchy dziecka. A brzuch nie jest jeszcze tak duży aby utrudniać funkcjonowanie. Trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży. Maluszek dalej rośnie i rozwija nowe umiejętności. Kształtuje odruch ssania i połykania, zaczyna słyszeć dźwięki i po raz pierwszy się uśmiecha.
  3. Trzeci trymestr trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży. To już końcówka. Przyszłe mamy w tym czasie zaczynają skrupulatnie przygotowywać się na przyjście maluszka. Dziecko w tym okresie zaczyna intensywnie rosnąć, pojawia się tkanka tłuszczowa, dzięki której zaczyna wyglądać jak słodki bobas, którego zobaczymy po porodzie. Przyszła mama nie powinna w tym czasie się forsować. Większa masa dziecka wiąże się z możliwymi bólami kręgosłupa, szybszą męczliwością, a nadmierne forsowanie się z ryzykiem przedwczesnego porodu. W tym okresie ważny jest spokój i dużo odpoczynku.

Kalendarz ciąż jest w stanie w tym momencie zobrazować kobietom w ciąży jak wyglądają te poszczególne etapy, w których obecnie się znajdują. Dla kobiet w ciąży taka aplikacja jak kalendarz ciąż to coś co sprawia, iż rozwój ich dziecka jest czymś bardziej realnym gdy mogą sobie wyobrazić etap po etapie rozwoju ich maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.