Loading...
Choroby

Kiedy do pulmonologa? Sprawdź, po czym poznać, że warto zapisać się na wizytę

doktor ze stetoskopem

Kiedy układ oddechowy szwankuje, warto udać się do pulmonologa. To lekarz, który pomoże w odzyskaniu zdrowiu po ciężkich chorobach, ale i nie tylko. Powodów do wizyty u tego specjalisty jest więcej. Jakie objawy powinny niepokoić?

Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonolog to lekarz, który diagnozuje i leczy schorzenia układu oddechowego (również wrodzone). Wizyta u tego specjalisty jest często zalecana przez lekarza rodzinnego np. po przebyciu zapalenia płuc. Warto jednak podkreślić, że wbrew ogólnej opinii nie tylko te narządy są obiektem zainteresowania pulmonologa. Jego obowiązkiem jest badanie całego układu oddechowego, czyli też nosa, przełyku czy gardła. Wielu z lekarzy decyduje się także na zostanie alergologami.

Objawy, które wato mieć na uwadze

Większością objawów, które mogą skłaniać do wizyty u pulmonologa, zajmują się lekarze rodzinni. Są to zwłaszcza infekcje dróg oddechowych, które objawiając się kaszlem, katarem, chrypką czy bólem gardła. Zazwyczaj wystarczy adekwatna kuracja (niekiedy antybiotykowa), aby wyleczyć te dolegliwości. Problem pojawia się wtedy, kiedy objawy nie mijają lub lekarz rodzinny ma podejrzenie, że mogą być wywołane innym problemem. Wówczas konieczna jest wizyta u pulmonologa.

Poza tymi najczęstszymi objawami istnieje też szereg niepokojących dolegliwości, które trudno pomylić z sezonową infekcją dróg oddechowych. Jakie to są?

  • Duszności i trudności z oddychaniem
  • Ból podczas oddychania
  • Nietypowe dźwięki wydawane podczas oddychania
  • Przewlekły kaszel
  • Zadyszka i problemy z oddechem przy niewielkim wysiłku
  • Uczucie ściskania w klatce piersiowej
  • Krwioplucie

Każdy z tych objawów może świadczyć o konieczności konsultacji z pulmonologiem. Ponadto, do tego lekarza udajemy się również wtedy, gdy doszło do urazu któregoś z narządów układu oddechowego lub np. urazu klatki piersiowej. Wskazaniem do wizyty jest także palenie papierosów.

Jak wybrać dobrego pulmonologa?

Wizytę u pulmonologa zaleca lekarz rodzinny, co nie oznacza, że nie możemy wybrać specjalisty, u którego chcemy się leczyć. To od tej decyzji zależą m.in.: sposób leczenia, komfort podczas wizyty, data przyjęcia. Jeśli czas nagli, sugerujemy wybór specjalisty pracującego w prywatnej placówce, ale z umową NFZ. Warto jednak pamiętać, aby przed zapisaniem się na wizytę, sprawdzić, czy lekarz ma dobre opinie. Jeśli pacjenci wyrażają się o jego usługach na ogół pochlebnie, prawdopodobnie nie trzeba się niczym martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.