Loading...
Dom i rodzina

Kiedy dom opieki to dobre miejsce dla seniora?

Starsza kobieta przebywająca w domu opieki

Artykuł partnera.

Decyzja o przeniesieniu starszej osoby do domu opieki nigdy nie jest łatwa. Niestety w niektórych przypadkach bywa też konieczna. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Niekiedy rodzina z różnych przyczyn nie jest w stanie sprawować całodobowej opieki nad seniorem. Bywa i tak, że pobyt w domu opieki jest korzystniejszy dla jego kondycji psychicznej. Kiedy decyzja u umieszczeniu starszej osoby w domu opieki jest w pełni uzasadniona?

Niemożność stałej opieki nad seniorem

Brak możliwości zapewnienia opieki starszemu członkowi rodziny ma miejsce głównie wtedy, gdy wszyscy krewni albo się uczą, albo też pracują. Niekiedy rezygnacja z pracy zawodowej mogłaby być skrajnie niekorzystna dla kogoś, kto jest na krótko przed emeryturą, albo też robi społecznie pożyteczną karierę. W takich wypadkach nie ma możliwości zaopiekowania się starszym, a często nawet też schorowanym człowiekiem.

Właśnie z powodu tego typu problemów powstają placówki takie, jak Senior Residence, gdzie ich personel sprawuje profesjonalną opiekę nad osobami, które jej potrzebują. Opieka jest całodobowa i uwzględnia wszystkie potrzeby ludzi w podeszłym wieku.

Potrzeba ciągłej opieki lekarskiej

Starsi ludzie najczęściej mają liczne choroby i dolegliwości. W zwykłych warunkach domowych nie zawsze można szybko zorganizować wizytę lekarską w przychodni. Zazwyczaj w takich przypadkach trzeba zsynchronizować czas wolny osoby opiekującej się seniorem z terminem wizyty u lekarza. Podczas pobytu w domu opieki takie działania przebiegają szybciej. Niektóre placówki zatrudniają lekarzy.

W domach opieki istnieją również usługi polegające na opiece rehabilitacyjnej. Wszystkie zbiegi, które zalecane są pacjentowi w podeszłym wieku, można przeprowadzać na miejscu. Dlatego też, w przypadku potrzeby rehabilitacji seniora po chorobie lub wypadku, pobyt w domu opieki będzie bardzo rozsądnym wyjściem.

Poczucie samotności u starszej osoby

Starsze osoby w rodzinie niekiedy odczuwają boleśnie swoją samotność i niezrozumienie. Nie ma się w sumie czemu dziwić, bo pracujący członkowie rodziny nie mają czasu na konwersacje, a często też ich problemy są diametralnie inne, przez co obie strony nie znajdują wspólnego języka. Pogłębia to poczucie wyobcowania u starszej osoby.

W domu opieki senior ma towarzystwo podobnych sobie osób, w podobnym wieku, które mają takie same problemy jak on. Wspólne zajęcia sprzyjają integracji. Nawiązują się przyjaźnie, a czasem nawet głębsze relacje. Starszy człowiek w takich sytuacjach nie czuje się samotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.