Loading...
Leczenie

Kiedy i jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?

Lekarz popełnił błąd medyczny i rozmawia o tym z przełożoną

Konsekwencją pomyłek lekarzy różnych specjalizacji i personelu placówek zdrowotnych niejednokrotnie jest utrata zdrowia lub życia pacjenta.

Uzyskanie za błędy medyczne odszkodowania wcale nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeżeli incydent czy pomyłka, miały miejsce wiele lat wcześniej. Kiedy i jak ubiegać się o odszkodowanie z tytułu pomyłki personelu medycznego? Na te pytania odpowiada treść poniższego artykułu.

Co to jest błąd medyczny?

Błędem medycznym nazywa się pomyłkę lub działanie, które w wyniku leczenia, diagnozy lub obsługi pacjenta, skutkuje uszczerbkiem na jego zdrowiu lub utratą życia. Błąd medyczny to pojęcie o wiele szersze niż błąd lekarski, który ogranicza się jedynie do działań lekarzy. W przypadku błędu medycznego konsekwencje prawne i odpowiedzialność mogą ponieść zarówno lekarze, jak i pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni, położnicy, instrumentariusze, fizjoterapeuci i inni wykonawcy zawodów medycznych.

Za błędy medyczne odszkodowania wypłacane są dosyć często, chociaż droga do zakończenia postępowania i otrzymania rekompensaty pieniężnej bywa kręta i trudna. Dążenie do uznania odszkodowania wymaga nie tylko zaangażowania, ale również zebrania materiału dowodowego, świadków i uzbrojenia się w cierpliwość.

Kiedy działanie personelu medycznego może być uznane za błąd medyczny?

By uznać błąd medyczny, konieczne jest jednoczesne wystąpienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest popełnienie błędu, zaniedbania lub niewykorzystania aktualnej wiedzy medycznej. Drugim warunkiem jest wystąpienie konsekwencji zdrowotnych u pacjenta w wyniku tych działań lub śmierci tej osoby.

Błąd medyczny może być uznany przez Sąd, który bierze pod uwagę różne aspekty wydarzenia. Do uznania błędu może wystarczyć udowodnienie nienależytej staranności w diagnozowaniu lub leczeniu pacjenta, używanie starych metod diagnostycznych i procedur leczenia niezgodnych z aktualną wiedzą. Innym powodem uznania błędu jest udowodnienie nieumyślnego bezpośredniego uszkodzenia ciała pacjenta lub funkcji jego organizmu.

W jakim czasie można ubiegać się o odszkodowanie za błędy medyczne?

Warunkiem ubiegania się o odszkodowanie za błąd medyczny jest zgłoszenie zdarzenia w odpowiednim czasie. Przepisy jasno mówią o tym, że zgłoszenie błędu medycznego może nastąpić do 3 lat od momentu wystąpienia konsekwencji zdrowotnych. Dodatkowo zapis stanowi, że uszczerbek na zdrowiu może pojawić się do 10 lat od interwencji medycznej, która wywołała zaburzenie pracy organizmu. Oznacza to, że jeżeli konsekwencje zdrowotne wystąpią 9 lat od błędu medycznego, ale są jego wynikiem, wtedy pacjent ma kolejne trzy lata, na to, by zgłosić i rościć odszkodowanie.

Co jest potrzebne, by uzyskać odszkodowanie za błędy medyczne?

Za błędy medyczne odszkodowania przyznawane są wedle ściśle określonych procedur w wyniku procesu sądowego. Właśnie dlatego w przypadku uszkodzenia zdrowia w wyniku błędu dobrze jest powiadomić odpowiednie organy państwowe jak najszybciej. Jest to korzystne, ponieważ łatwiej wtedy zebrać wiarygodnych świadków, którzy pamiętają zdarzenie oraz wyciągnąć z archiwum dokumentację całego leczenia.

Potrzebne jest również zatrudnienie odpowiedniego prawnika, który profesjonalnie przedstawi argumentację przed Sądem i poprowadzi sprawę zgodnie z etyką zawodu i dobrem swojego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.