Loading...
CiążaCiąża i poródDzieciDziecko

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Badanie płci dziecka

Bycie rodzicem to dla większości ludzi wielka duma. Dlatego też nie można dziwić się, że przyszła mama i tata chcą jak najszybciej dowiedzieć się, czy będą wychowywać nowego obywatela czy obywatelkę. Kiedy jest możliwość dowiedzenia się o tym, jaką płeć będzie miało nasze potomstwo?  Kiedy można poznać płeć dziecka? Sprawdź!

Kiedy najwcześniej można poznać płeć dziecka?

Są rodzice, którzy do końca ciąży nie chcą dowiadywać się o płci swojego dziecka. Niespodzianka w dniu porodu jest dla nich dodatkowym powodem do radości. Inni natomiast chcieliby jak najszybciej dowiedzieć się o tym, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka. Najbardziej powszechnym sposobem są badania USG, które można wykonać w okolicach 16 tygodnia ciąży. Nie jest to natomiast gwarantowane określenie, gdyż wszystko zależy od ułożenia płodu. Dlatego też zdarza się, że przy następnych badaniach prenatalnych pojawia się zupełnie inna informacja od lekarza.

Jest natomiast drugi sposób dla tych, którzy chcieliby wcześniej dowiedzieć się o swoim maleństwie. W takiej sytuacji można skorzystać z testu krwi kobiety ciężarnej. Jak to działa? Materiał genetyczny dziecka przechodzi do organizmu matki, tworząc wolne DNA. Badanie tego materiału nazywa się badaniem prenatalnym nieinwazyjnym inaczej określanym jako test nifty. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest on szkodliwy ani dla przyszłej matki, ani dla płodu, gdyż pobierana jest wyłącznie krew z żyły matki.

Kiedy można poznać płeć dziecka? Czego dowiemy się z testu nifty?

Ustalenie płci dziecka z krwi jest tylko jedną z rzeczy, którą można określić w trakcie testu. Test nifty w bardzo wczesnej fazie określa również, czy płód nie posiada szans na choroby genetyczne, takie jak trisomę, czy monosomię. Dzięki nifty, przy wykryciu pewnych wad płodu, można bardzo szybko rozpocząć dokładną diagnostykę inwazyjną.

Zainteresowani testem nifty często zadają pytanie o skuteczność tej formy badania. Analiza DNA płodu ułatwia ustalenie płci dziecka i jest skuteczna w 99%. Pojawia się natomiast jedno „ale” takiej formy testu płci. Badanie to niesie ze sobą bardzo wysokie koszta, w zależności od producenta oraz pakietu badań. Jeśli chcemy zbadać płeć dziecka z krwi, musimy nastawić się na wydatek  nawet do 3 tysięcy złotych.

Jeśli komuś zależy tylko na ustaleniu płci przed faktycznym badaniem USG (16 tydzień ciąży), to kwota ta może mocno przerazić. Jest to natomiast wydatek, który pozwala nam na szybkie zarejestrowanie wad genetycznych. Test nifty jest również wskazany dla:

  • Przyszłych matek powyżej 35 roku życia,
  • kobiet, u których występuje jakaś wada genetyczna (lub u ich partnerów),
  • osób, u których w trakcie badania USG wykryto potencjalne wady płodu,
  • u matek, które zaszły w ciąże przez sztuczne zapłodnienie tzw. in vitro.
Kobieta znająca płeć dziecka
Źródło: Pexels.com

Inne sposoby na ustalenie płci dziecka. Kiedy można poznać płeć dziecka?

Wspominaliśmy już, że oprócz badania płci dziecka z krwi możliwe jest badanie za pomocą USG. Badanie takie najlepiej jest zrobić między 18. a 22. tygodniem ciąży. Wtedy narządy płciowe płodu są wystarczająco rozwinięte. Jest wtedy możliwość upewnienia się co do płci. Wszystko zależy jednak od ułożenia płodu w brzuchu matki. Badanie takie można wykonać bezpłatnie do trzech razy w czasie ciąży. Zazwyczaj, po raz pierwszy, kieruje się na nie między 11. a 14. tygodniem ciąży. Potem między 18. a 22. i 27. a 32 tygodniem ciąży.

Mowa była również o tym, że test nifty zwany jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Czy są w takim wypadku testy płci określane jako inwazyjne?

Jak najbardziej tak. Jednym z takich badań jest kariotyp komórek płodu, polegający na nakłuciu worka owodniowego przez powłoki brzuszne matki. Badanie to można wykonać między 15. a 20. tygodniem ciąży. Jest to zabieg inwazyjny, gdyż może nieść ze sobą pewne powikłania. Wśród nich na przykład ryzyko utraty ciąży, plamienie z dróg rodnych, uszkodzenie płodu igłą czy infekcja wewnątrzmaciczna.

Kolejnym badaniem ustalającym płeć dziecka, lecz należącym do inwazyjnych, jest biopsja trofoblastu. Badanie to polega na pobraniu zewnętrznej błony płodowej przez powłoki brzuszne lub szyjkę macicy. Zabieg ten wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży. Problem polega na tym, że badanie to niesie ze sobą dwukrotnie większą szansę powikłań. Biopsja jest konieczna do wykonywania w konkretnych przypadkach. Decyduje o takim zabiegu głównie lekarz ginekolog w ramach funduszu NFZ.

Sami ustalimy płeć dziecka

Może to brzmieć dla niektórych dziwnie, ale są ludzie, którym nie wystarcza test płci przy badaniach prenatalnych. Jest wiele metod oraz legend, które ludzie wykorzystują, by mieć potomka o konkretnej płci. Przy takim planowaniu warto jednak skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że nie zagrożą one w żaden sposób ciąży. Większość z nich nie jest groźna, ale z pewnością może mieć wpływ na cały proces rozwoju dziecka.

  • Pierwszym z mitów (nie ma naukowego potwierdzenia) jest odpowiednia dieta. To właśnie od tego, czym kobieta się żywi w trakcie ciąży, może zależeć płeć potomstwa. Rzekomo, jeśli chce się posiadać córeczkę, przyszła mama powinna spożywać dużą ilość nabiału, słodkich rzeczy i bogatych w wapń. Prócz tego dobrym uzupełnieniem będą suszone owoce, warzywa i orzechy. Jeśli natomiast w planach jest syn, do diety należy niezwłocznie dopisać produkty posiadające dużo sodu i potasu, jak pomidory czy rośliny strączkowe.
  • Pojawia się również pogłoska o tym, jakoby spożywanie przez ciężarną kobietę kofeiny, zwiększało szansę na urodzenie chłopca. Należy natomiast z tym przesądem mocno uważać, gdyż kofeina blokuje pełne przyswajanie wapnia i żelaza, przez co dziecko może urodzić się z niższą masą okołoporodową.
  • Ustalenie płci dziecka również może być zależne od pozycji seksualnej oraz terminu owulacji. Pamiętajmy, że to również przesądy! Mówi się o tym, że klasyczna pozycja seksualna zwiększa szansę na dziewczynkę. Natomiast pozycje od tyłu dają większą szansę na chłopca. Dodatkowo przyjście na świat chłopczyka może wyniknąć z faktu, iż do zapłodnienia dojdzie w trakcie owulacji. Na dziewczynkę jest natomiast szansa na kilka dni przed owulacją.
  • Wspomina się również o tym, że wiek ma duże znaczenie w kwestii posiadania córki bądź syna. Jeśli do ciąży dochodzi, gdy para jest już starsza, jest większe prawdopodobieństwo urodzenia się dziewczynki. Również żeński potomek może pojawić się w sytuacji, gdy rodzice mają już inne dzieci (powodem jest poziom beta hCG).
  • Ostatnią kwestią, która nie jest wyłącznie mitem, jak wspomniane powyżej, jest sztuczne zapłodnienie, zwane również jako in vitro. Przy takim sposobie zajścia w ciąże możliwa jest ingerencja w płeć dziecka, gdyż lekarz jest doskonale zaznajomiony z profilem genetycznym zarodka.
  • Z pokolenia na pokolenie pojawiają się nauki od mam i babć, które wiedzą, po czym poznać płeć dziecka, zanim zrobi się badania. Jeśli lewa pierś jest większa — będzie to córka, jeśli prawa — syn. Jeśli po zjedzeniu czosnku czujesz jego zapach — chłopiec, jeśli nie czujesz — dziewczynka. Nawet konkretna strona łóżka może mieć wpływ na płeć dziecka — po prawej stronie będzie córeczka, po lewej synek.

Jakie jeszcze legendy krążą?

Istnieje metoda oparta na chińskim kalendarzu płodności. Chiński kalendarz płodności nie jest jednak oczywiście metodą naukową. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka legend o określeniu płci:

  • Połącz w szklance proszek do pieczenia z moczem. Mieszanka zacznie buzować — będzie chłopiec. Nic się nie stanie — będzie dziewczynka.
  • Mając już jedno dziecko, wszystko zależy od tego, jakie pierwsze słowo wypowiedziało. Jeśli skierowało swoje pierwsze słowo do mamy, nastaw się na córkę. Jeśli do ojca — będzie syn.
  • Wolisz jeść słodkie przekąski — będzie dziewczynka (dokładnie tak samo, jak w przypadku diety przed ciążą). Wolisz pikantne jedzenie i słone przekąski? Będzie chłopiec.
  • Jeśli Twoja skóra jest delikatna i nawilżona, spodziewasz się żeńskiej pociechy. Jeśli natomiast jest przesuszona, będzie to młody mężczyzna. Odwrotnie sytuacja ma się w przypadku włosów. Jeśli są błyszczące i pełne, będzie to chłopiec, a w przypadku cienkich i matowych dziewczynka.
  • Jeśli włosy na Twoich nogach rosną szybciej niż zazwyczaj, możesz spodziewać się męskiego potomka. Ból głowy również zapowiada dżentelmena w rodzinie.
  • Jeśli pojawiają się poranne mdłości w pierwszym trymestrze, to znak, że na świat wyjdzie mała kobietka.

Ważne, że dziecko będzie zdrowe

Żadne testy płci dziecka z krwi czy badania USG nie zastąpią tego, co jest najważniejsze. Nieważne, czy jest to dziesiąty tydzień ciąży, czy trzydziesty — najważniejsze jest szczęście z posiadania zdrowego potomka. Nic tak rodziców nie cieszy, jak to, że dziecko będzie zdrowe.

Pamiętajcie o tym, że niezależnie czy będzie to syn, czy córka, przygód z nimi w trakcie wychowania będziecie mieli niemało. Niezależnie od płci, wychowanie dziecka niesie ze sobą wiele ciekawych historii, które będziecie wspominać do końca swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.