Loading...
Uroda

Kiedy perfumy tracą ważność i wietrzeją?

dwa flakony perfum

Perfumy tak jak każdy inny produkt mają swoją datę ważności. Często nie zwracamy na nią uwagi z różnych powodów. Czasami ciężko jest odnaleźć na flakoniku datę ich przydatności, a czasami wydaje nam się, że w przypadku zapachów nie jest to zbyt istotna kwestia. Jednak upływający termin ważności ma bezpośredni wpływ na intensywność zapachu. Jak zatem sprawdzić datę ważności perfum? Gdzie przechowywać flakonik, aby zapach nie zwietrzał?

Data ważności a intensywność zapachu

W przypadku perfum data ważności ma wcale nie małe znaczenie. Warto wiedzieć, że niektóre perfumy męskie tracą ważność po 5 latach od daty produkcji. Tyczy się to wszystkich zapachów, których bazą jest alkohol. Nie ma znaczenia czy flakon był w tym czasie choć raz otwarty, czy nie. Chodzi o to, że składniki zawarte w mieszance tracą po tym czasie swoje właściwości i zwyczajnie ulegają naturalnej reformulacji. Dlatego perfumy warto kupować z pewnych źródeł, by mieć pewność, że nie są przeterminowane.

flakon perfum

Dla pewności zawsze warto zerknąć na datę produkcji, niezależnie w jakim miejscu dokonujemy zakupu. Niestety bardzo często producenci nie umieszczają na opakowaniu takiej daty. Na szczęście Internet jest pełen przydatnych narzędzi, umożliwiających skontrolowanie każdego produktu wykorzystując jego kod oraz markę. Specjalny kod jest najczęściej nadrukowany na dnie buteleczki i składa się z liter oraz cyfr. Oczywiście mowa tutaj o perfumach oryginalnych, których producenci mają obowiązek umieszczania takiego symbolu na produkcie.

Oprócz terminu ważności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do użycia po otwarciu produktu. Ten z kolei wyrażany jest zgodnie z PAO z ang. Period After Opening. Termin ten również nadrukowywany jest wraz ze słoiczkiem z otwartym wieczkiem oraz literą M w środku. Obok litery może znajdować się cyfra np. 6,12 lub 36 oznaczająca liczbę miesięcy, przez którą produkt jest przydatny do użycia po otwarciu. Symbol najczęściej jest nadrukowany na flakonie, ale producenci umieszczają go również na tekturowym pudełku dołączonym do perfum.

flakon perfum przy kwiatku

Jak i gdzie przechowywać perfumy?

Terminy ważności to jedno, ale trzeba też wiedzieć, gdzie przechowywać perfumy by nie zwietrzały. Na trwałość zapachu ma wpływ kilka czynników takich jak temperatura otoczenia, ekspozycja na światło oraz poziom wilgotności. Dlatego w miejscu nasłonecznionym, w którym dodatkowo jest wilgotno i gorąco perfumy znacznie szybciej stracą swą woń. Zasada ta tyczy się zarówno perfum męskich jak i damskich. Dzieje się tak ze względu na naturalne reakcje chemiczne, pod których wpływem następuje rozkład nut zapachowych. Przestrzenią odpowiednią do przechowywania perfum z pewnością nie jest łazienka. Ulubionym zapachom warto zatem wybrać miejsce możliwie chłodne i mało nasłonecznione.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.