Loading...
Dom i rodzinaDzieciDziecko

​​Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do lekarza?

Dziecko u pediatry

Artykuł partnera.

Pierwsza wizyta z noworodkiem w gabinecie lekarskim to stres nie tylko dla malucha, ale również dla rodzica. Aby oswoić pojawiające się emocje, warto dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega badanie pediatryczne. W artykule piszemy, kiedy należy udać się z maluchem po raz pierwszy do pediatry i wyjaśniamy, jak się do tego przygotować.

Pierwsza wizyta profilaktyczna w gabinecie pediatrycznym

Jak powszechnie wiadomo, profilaktyka to najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów. Na pierwszą wizytę u lekarza pediatry należy się umówić przed ukończeniem przez malucha 6. tygodnia życia. Warto zaplanować wizytę nawet wtedy, gdy u dziecka nie obserwujemy żadnych niepokojących sygnałów. Profesjonalny wywiad oraz badanie pozwolą upewnić się, że noworodek rozwija się prawidłowo, a w razie ewentualnych nieprawidłowości, możemy w porę zareagować i zapobiec rozwojowi choroby. Zapisanie się do gabinetu NFZ nie powinno stanowić żadnego problemu, ponieważ każde dziecko w Polsce od chwili urodzenia ma prawo do leczenia w państwowych placówkach medycznych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry?

Pierwsze spotkanie malucha z pediatrą to w zasadzie formalność, a badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Dobrze jest jednak przygotować się na to, że maluch może reagować płaczem. Jest to zupełnie naturalne i rodzice nie muszą się tym dodatkowo stresować. Wizyta zazwyczaj trwa ok. kilkunastu minut. Na początku lekarz będzie chciał uzyskać informacje na temat przebytych chorób czy niepokojących objawów. To także dobry moment na zadanie pytań dotyczących zdrowia dziecka. Następnie pediatra dokona oględzin i zbada odruchy, stan ciemiączka, zmierzy i zważy malucha. Wszystkie te dane będą widniały w książeczce zdrowia dziecka i w karcie pacjenta w przychodni.

Przygotowanie do badania

Do pierwszej wizyty u lekarza pediatry nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia dziecka. W Inowrocławiu na wizytę pediatryczną można się umówić w gabinecie pediatrycznym Karoliny Prątnickiej. Przed zaplanowanym terminem spotkania warto przypomnieć sobie historię przebytych chorób noworodka (o ile takie już występowały) i zastanowić się, o co sami chcemy dopytać specjalistę. Wśród pytań, które warto zadać lekarzowi można wymienić m.in. rodzaj i częstotliwość przyjmowania dodatkowych suplementów diety, sposób odżywiania czy zachowania dziecka, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.