Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Kiedy warto stosować roztwór o stężeniu fizjologicznym?

Kobieta używa wody morskiej na katar

Artykuł sponsorowany.

Nos odpowiedzialny jest za ogrzewanie, oczyszczanie oraz nawilżanie powietrza, które przedostaje się następnie do naszej krtani i płuc. Zaburzone funkcjonowanie narządu węchu może prowadzić do odczuwania dyskomfortu oraz nieprawidłowości w obrębie układu oddechowego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jaką rolę w codziennej higienie odgrywają fizjologiczne roztwory wody morskiej.

Jakie są najczęstsze zaburzenia funkcjonowania błony śluzowej dróg oddechowych?

Zaburzenia funkcjonowania błon śluzowych związane są z upośledzeniem jej naturalnych funkcji obronnych. Obniżenie aktywności, nieruchomienie oraz zanikanie rzęsek może prowadzić do wystąpienia infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz grzybiczej. Dysfunkcje wywołują także: zanieczyszczenia powietrza, alergeny oraz nadmierne przyjmowanie obkurczających kropli do nosa.

Do nieprawidłowej pracy narządu węchu może prowadzić także nadmierna ekspozycja na działanie klimatyzacji, oddychanie suchym powietrzem oraz odwodnienie. Czynniki te odpowiedzialne są za produkcje zmienionej patologicznie wydzieliny. Zaburzenia mogą w konsekwencji prowadzić do rozwinięcia się infekcji dolnych dróg oddechowych.

Rola roztworów soli morskiej w codziennej higienie

Izotoniczna woda morska do nosa znajduje zastosowanie w codziennej higienie górnych dróg oddechowych. Płukanie jamy nosowej i zatok przynosowych warto wykonywać nie tylko w przypadku wystąpienia infekcji i reakcji alergicznej, ale i u osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach. Może sprawdzić się także w przypadku wykonywania obowiązków w środowisku o dużym stężeniu pyłów. Regularne oczyszczanie nosa wspomaga przywrócenie jego fizjologicznej funkcji.

Woda morska – pomocniczo w zwalczaniu infekcji i alergii

Roztwory o stężeniu fizjologicznym mogą sprawdzić się także jako preparaty zmniejszające dokuczliwość objawów infekcji i alergii. Pomagają usunąć zalegającą wydzielinę oraz zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne, patogeny i alergeny. Podczas przyjmowania środka pod postacią wygodnego sprayu lub aerozolu należy pamiętać o wpuszczeniu co najmniej 2-3 ml płynu. Nieprawidłowe stosowanie wody morskiej może uniemożliwić skutecznie rozpuszczenie wydzieliny, pozwalając na uzyskanie jedynie krótkotrwałej ulgi.

Stosowanie roztworów o stężeniu fizjologicznym może pozytywnie wpłynąć na poprawę funkcjonowania błony śluzowej nosa. Woda morska izotoniczna 100 ml przeznaczona jest zarówno do codziennej higieny nosa oraz zatok jak i łagodząco w czasie podrażnienia śluzówki nosa i zatok, w stanach infekcji i alergii.

Więcej informacji o wyrobach medycznych: woda morska izotoniczna 100 ml i woda morska hipertoniczna na stronie internetowej: https://wodamorska.apteo.pl/.

 

[1] P. Rapiejko, A. Lipiec, Płukanie czy nawilżanie, „Alergoprofil”, vol. 7, nr 1, 2011, https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/244/213 (dostęp 02.11.2022), s. 5.
[2] M. Zielińska-Pisklak, Skuteczność aplikacji roztworów soli fizjologicznej i wody morskiej w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych górnych dróg oddechowych, 2015, https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=559a6459b60b7 (dostęp 02.11.2022), s. 16-17.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.