Loading...
Choroby

Kiedy warto używać ortezy na kostkę?

Orteza na kostkę

Wskazania do noszenia stabilizatora stawu skokowego obejmują przede wszystkim urazy, jednak orteza sprawdza się przy wielu innych dolegliwościach zaburzających funkcje stopy. Po usztywniacz warto sięgnąć w przypadku zmian zwyrodnieniowych czy uszkodzenia nerwu strzałkowego. Aby zaopatrzenie dobrze spełniało swoje zadanie, musi zostać właściwie dopasowane przez specjalistę. Sprawdź, czy orteza na skręcenie stawu skokowego będzie skutecznym rozwiązaniem.

Orteza stawu skokowego – usztywniacz na kostkę po skręceniu

Podstawowym wskazaniem do noszenia ortezy na kostkę jest skręcenie stawu skokowego. Dochodzi do niego na skutek nieprawidłowego rozłożenia sił działających na staw podczas złego ustawienia stopy względem podłoża. Najczęściej ze skręconą kostką do ortopedy zgłaszają się osoby uprawiające sporty, jednak o uraz nietrudno nawet podczas zwykłego spaceru po nierównej nawierzchni, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Zależnie od charakteru i rozległości uszkodzenia wyróżniamy trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:

  • stopień I – naciągnięcie więzadeł z zachowaniem stabilności stawu; ból i opuchlizna kostki są
    umiarkowane, stopa zachowuje względną ruchomość;
  • stopień II – częściowe zerwanie włókien z wyraźną destabilizacją stawu; występuje znaczny
    ból i obrzęk kostki oraz ograniczenie zakresu jej ruchów;
  • stopień III – całkowite przerwanie ciągłości wiązadeł i utrata stabilności stawu; pojawia się
    silny ból kostki i zaawansowana opuchlizna.

Kiedy wybrać usztywniacze na kostkę?

Usztywnienie na kostkę, czyli orteza stawu skokowego stosowana jest zwykle w przypadku skręcenia I, czasem również II stopnia. Jeżeli uszkodzenie jest bardziej rozległe, niezbędny może okazać się gips. Stabilizator pełni rolę usztywniacza na kostkę – odciąża staw oraz zapobiega nieprawidłowym ruchom grożącym kolejnym urazem. Noszenie ortezy pomaga złagodzić ból i zmniejszyć opuchliznę, a dodatkowo przyspiesza regenerację tkanek.

Dowiedz się więcej o wyborze najlepszej ortezy na kostkę https://www.brandvital.eu/ortopedia/stabilizator-stawu-skokowego/.

Kiedy jeszcze warto nosić stabilizator stawu skokowego?

Stabilizacja kostki wskazana jest również u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu
skokowego. Dodatkowo usztywniacz można wykorzystać w leczeniu:

  • zapalenia ścienna Achillesa,
  • choroby Mortona (nerwiaka Mortona),
  • podrażnienia nerwu strzałkowego.
  • płaskostopia poprzecznego.

Usztywnienie stawu znacznie skraca czas potrzebny na powrót do sprawności i łagodzi nieprzyjemne objawy w postaci bolesności czy obrzęków. Ważne jest jednak, żeby orteza została dobrana przez specjalistę, który znając specyfikę dolegliwości, zdecyduje, jaki stabilizator stawu skokowego będzie w danym przypadku najbardziej odpowiedni.

Orteza musi zostać dopasowana nie tylko ze względu na typ dysfunkcji – istotny jest też właściwy rozmiar. Nieprawidłowo dobrane zaopatrzenie może zaburzyć proces gojenia i wydłużyć terapię, dlatego nie należy kupować go na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z fachowcem.

Sportowy stabilizator na kostkę

Wiele osób prowadzących zdrowy styl życia, aktywnych fizycznie, uprawiających dyscypliny angażujące kończyny dolne – biegi, siatkówkę czy grę w piłkę nożną – nosi stabilizator kostki w celach profilaktycznych, by zmniejszyć ryzyko doznania bolesnej kontuzji.

Stabilizator stawu skokowego dla sportowców powinien być wykonany z oddychającej tkaniny, odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Ważne, by dobrze znosił duże przeciążenia, do których dochodzi podczas nagłych ruchów zwrotnych czy zeskoków, oraz by nie ograniczał ruchomości stopy.

Skręcona kostka – orteza: jaki stabilizator stawu skokowego wybrać?

Usztywnienie na kostkę, która jest skręcona, powinno być przede wszystkim wykonane z najwyższej jakości materiałów, tak aby zapewniało dobre usztywnienie podczas chodzenia. Dobra orteza na kostkę z całą pewnością sprawi, że ból nie będzie tak bardzo odczuwalny, a ponadto obrzęk nie zwiększy się.

Mimo to, dobór odpowiedniego stabilizatora na skręconą kostkę powinien być wykonany przez osobę doświadczoną. Jeśli więc ktoś nie posiada doświadczenia w takich sprawach, powinien koniecznie powierzyć dobór ortezy specjaliście. Można poprosić o pomoc, na przykład fizjoterapeutę, ortopedę albo też sprzedawcę w sklepie medycznym, który również powinien mieć doświadczenie w doborze odpowiednich stabilizatorów.

Orteza na skręcenie stawu skokowego powinna być dobierana według rozmiaru. Jeśli będzie ona źle dobrana, wówczas powrót do zdrowia może się znacznie wydłużyć, a nawet narazić na dalsze problemy i jeszcze większy ból. Co ważne, o tym, czy orteza na kostkę jest potrzebna, decyduje lekarz. To on – na podstawie badań pacjenta – może zlecić noszenie stabilizatora, bądź też nie.

Przy większych problemach zdrowotnych, takich jak złamanie, usztywniacze na kostkę mogą nie być potrzebne.

Orteza kostka: jaką wybrać?

Orteza na kostkę
Źródło: Pexels.com

Oprócz rodzaju kontuzji kostki, konieczne jest także wybranie stabilizatora, który zapewni komfort. Istotne w doborze ortez jest oczywiście stopień ich sztywności. Wyróżnia się bowiem trzy rodzaje – sztywną, półsztywną oraz miękką.

Po pierwsze, sztywna jest przeznaczona dla wcześniej już wspomnianych sportowców, którzy zmagają się kontuzją, bądź też dla osób, które skręciły albo zwichnęły kostkę. Półsztywne są idealne dla tych, którzy kończą już leczenie kontuzjowanego stawu skokowego. Miękka natomiast świetnie sprawdzi się dla seniorów, którzy mają problemy z chodzeniem.

Usztywnienie na kostkę w postaci ortezy czy gipsu?

Usztywnienie na kostkę może występować nie tylko w formie ortezy, ale również i… gipsu. Pomimo że na zwichnięcie oraz skręcenie stawu gips raczej rzadko jest zlecany przez ortopedę, to jednak przy poważniejszych kontuzjach może być konieczny.

Gips jednak jest zdecydowanie cięższy od wspomnianej już ortezy, a ponadto daje poczucie dużego dyskomfortu. W trakcie leczenia nacisk na kość jest tak duży, że jej zrastanie się może być znacząco utrudnione. Często, po zbyt długim noszeniu takiego gipsu, dochodzi do tak zwanej maceracji skóry, czyli rozpuchlenia skóry i jej zawilgocenia, przez co – po ściągnięciu stabilizatora – zaczyna odchodzić od ciała dużymi płatami. Noga wygląda wtedy bardzo nieestetycznie, a samo odrywanie takich kawałków może być bolesne. Co więcej, źle założony gips potrafi być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Niejednokrotnie prowadzi nawet do zaniku mięśni. Jeśli więc nie jest konieczny, warto wybrać bardziej przyjazną ortezę.

O autorze:
Gabriela – studentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.