Loading...
Badania

Kiedy wykonujemy tomografię z kontrastem?

Mężczyzna robi pacjętowmi tomografie komputerową

Artykuł partnera.

Tomografia komputerowa to jedno z kluczowych badań obrazowych, umożliwiających wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie tkanek miękkich oraz i kości. Badanie to przeprowadzane jest z użyciem środka kontrastowego lub bez jego zastosowania. W jakich sytuacjach wykonuje się tomografię z kontrastem? Na czym dokładnie polega to badanie?

Na czym polega badanie tomografem komputerowym?

Celem badania tomografem komputerowym (zwanym również TK) jest wykonanie wyraźnego, trójwymiarowego obrazu tkanek miękkich i tkanki kostnej, dzięki ulepszonej technice wykonywania zdjęć RTG. Tomograf składa się ze stołu, na którym kładzie się pacjent oraz tzw. gantry mającej postać dużego okręgu. W gantrze znajdują się lampy oraz detektory służące do wykonywania serii zdjęć wybranego obszaru ciała. Zdjęcia te są następnie składane w trójwymiarowy obraz.

O konieczności przeprowadzenia tomografii komputerowej decyduje lekarz (tomografię komputerową wykonuje się na podstawie ważnego skierowania). Najczęściej ma to związek m.in. z podejrzeniem nowotworów, zaburzeń neurologicznych, chorób płuc lub zapalenia części układu pokarmowego. W przypadku TK z kontrastem pacjentowi podaje się dodatkowo wspomniany środek kontrastowy. Dzięki niemu możemy uzyskać jeszcze bardziej szczegółowy obraz danego obszaru ciała.

Kiedy wymagany jest kontrast?

Środek kontrastowy, dzięki swoim właściwościom, ułatwia stworzenie bardzo wyraźnego obrazu tkanek. Jego stosowanie nie jest jednak konieczne przy każdym badaniu. Z tomografią komputerową, wykonywaną przy użyciu kontrastu częściej spotkamy się w przypadku diagnostyki w obrębie tkanek miękkich. Jeśli natomiast diagnostyce poddawane są np. wady wrodzone układu kostnego, aplikacja środka nie jest wymagana. Ostateczną decyzję podejmuje jednak radiolog, który przed zleceniem badania analizuje ankietę dotyczącą stanu zdrowia pacjenta

Jak przygotować się tomografii z kontrastem?

Przed rozpoczęciem badania tomografem pacjent musi być na czczo – ostatni posiłek można spożyć 6 godzin wcześniej. Zaleca się, aby w przeddzień badania zadbać o dobre nawodnienie organizmu i spożyć około litra wody mineralnej niegazowanej. Ponadto ważny jest poziom kreatyniny we krwi. Dlaczego? Użycie środka kontrastującego oznacza, że organizm musi go później wydalić wraz z moczem. W przypadku osób, które nie cierpią na niewydolność nerek, badanie na poziom kreatyniny nie może być starsze niż 30 dni. Z kolei pacjenci borykający się z chorobami nerek powinni dostarczyć wynik badania, który nie będzie starszy niż 7 dni. W składzie środka kontrastowego znajduje się niewielka ilość jodu, w związku z czym pacjenci z nadczynnością tarczycy muszą mieć oznaczony poziom TSH i FT4. Natomiast osoby chorujące na cukrzycę i leczone metforminą powinny zgłosić się do badania z oznaczeniem poziomu eGFR. Przed badaniem warto dowiedzieć się, jakie przygotowanie jest wymagane w naszym przypadku – w zależności od chorób współistniejących i badanej okolicy anatomicznej może się ono nieznacznie różnić od ogólnych wskazań.

Tomografia z kontrastem – ile trwa badanie?

Czas badania oscyluje wokół kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Tomografia z kontrastem wymaga, aby pacjent po jej zakończeniu odczekał 30 minut, nim uda się do domu. Jeśli w tym czasie nie pojawi się reakcja alergiczna, pacjent może wrócić do swoich zajęć. W przeciwnym wypadku zostanie mu podany środek odczulający. Ponadto, aby organizm mógł szybko usunąć środek kontrastowy, pacjent musi, w ciągu 24 godzin od zakończenia badania, wypić ok. 2 litry wody.

Przeciwwskazania

Tomografii komputerowej nie wykonuje się u kobiet w ciąży (poza sytuacjami, w których istnieje realne zagrożenie życia). Badanie można przeprowadzić u kobiety karmiącej, ale z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Środek kontrastowy jest substancją chemiczną na bazie jodu, więc osoby uczulone na ten pierwiastek nie powinny wykonywać badania tomografii z kontrastem. Poza tym przeciwwskazaniami do badania mogą być również: niewydolność oddechowa i krążeniowa oraz niewydolność wątroby lub nerek.

Jeżeli poszukujesz sprawdzonej placówki diagnostycznej, w której wykonasz tomografię z kontrastem, zapoznaj się, ze szczegółowymi informacjami na stronie www.affidea.pl/czym-jest-kontrast-w-badaniach-obrazowych-i-czy-na-pewno-go-potrzebujesz/. Affidea to centrum diagnostyki obrazowej i onkologii, oferujące swoje usługi na terenie całej Polski. W placówkach Affidea wykonasz zarówno badanie TK refundowane przez NFZ, jak i finansowane prywatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.