Loading...
Kręgosłup

Kifoza piersiowa – co oznacza dla naszego kręgosłupa?

masaż pleców mężczyzny, który boryka się z pogłebioną kifozą piersiową

Kifoza (zwana także kyfozą) to choroba, charakteryzująca się wygięciem kręgosłupa w kształcie litery C. Schorzenie to występuje zdecydowanie rzadziej niż skolioza. Kifozy stanowią około 15% wrodzonych deformacji kręgosłupa. Najczęściej, choroba ta zlokalizowana jest w odcinku piersiowo-lędźwiowym. Czy kifoza jest groźna dla naszego zdrowia? Jak sobie z nią radzić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Z czego wynika kifoza piersiowa?

Kifoza piersiowa, to patologiczne wygięcie ludzkiego kręgosłupa w stronę tułowia. Zjawisko to pojawia się u dzieci, najczęściej w wyniku nieprawidłowego stylu życia, natomiast u osób dorosłych, nieprawidłowość ta jest konsekwencją przebytych chorób, bądź zaburzeń ruchu, jakie miały miejsce w dzieciństwie.

Kifoza piersiowa może być także schorzeniem wrodzonym, które nieleczone, niestety, ale postępuje.

Pogłębiona kifoza piersiowa, doprowadza do wielu patologicznych zmian naszego kręgosłupa, a także niekorzystnie wpływa na pracę mięśni, pleców i stawów.

Objawy patologicznej kifozy piersiowej

Kifoza patologiczna piersiowa objawia się przede wszystkim zmianami w sylwetce ciała, pogarszającą się dynamiką poruszania oraz problemami w utrzymaniu stabilnej pozycji ciała. Działający na kręgosłup układ ruchu, ma problem z amortyzacją oddziałujących sił zewnętrznych, przez co następuje przeciążenie stawów kręgosłupa, a to przekłada się na wzrost ryzyka rozwoju przewlekłych chorób, jak chociażby zmian zwyrodnieniowych, czy stanów zapalnych kręgosłupa.

Objawy kyfozy to przede wszystkim:

  • zaokrąglone ramiona,
  • wysunięte do przodu barki,
  • rozsunięte łopatki,
  • ból w górnej partii kręgosłupa,
  • spore wysunięcie głowy do przodu.

Rodzaje kifozy piersiowej

Każdy rodzaj kifozy piersiowej ma inne objawy. I tak na przykład:

  • Zmniejszenie wygięcia łuku, czyli spłycenie kifozy piersiowej, objawia się dość łagodnym skrzywieniem odcinka piersiowego kręgosłupa, nie wywołując przy tym dolegliwości bólowych oraz nie wpływając na pracę układu ruchu. Ten rodzaj kifozy, charakterystyczny jest dla postawy typu płaskie plecy.
  • Pogłębiona kifoza piersiowa, charakteryzuje się sporym wygięciem odcinka piersiowego kręgosłupa w kształcie litery C ku tyłowi, a także wysuniętymi do przodu barkami i karkiem. Co więcej, przy tego rodzaju kifozie, zauważyć można także zwiększenie lordozy lędźwiowej, co z kolei przekłada się na widoczną gołym okiem deformację sylwetki. Osoby borykające się z pogłębioną kifozą piersiową doświadczają ostrych dolegliwości bólowych, przeciążeń struktur kręgosłupa, a mechanika oddychania może niejednokrotnie ulec zaburzeniom.
  • Zniesiona kifoza piersiowa – wynika z postępującego spłycenia kręgosłupa, wywołując spore ograniczenia ruchowe kręgosłupa.

Jak leczyć kyfozę piersiową kręgosłupa?

kifoza kręgosłupa u młodej kobiety
Źródło: pixabay.com

Kifoza czy da się wyleczyć? To pytanie zapewne stawia sobie wiele osób.
W przypadku kifozy piersiowej kręgosłupa, bardzo ważna jest obserwacja całościowej deformacji sylwetki. Podjęcie właściwego leczenia, w zależności od stopnia deformacji, jest punktem kluczowym.

Kifoza piersiowa pogłębiona, która objawia się bardzo łagodnym stopniem skrzywienia kręgosłupa, wymaga specjalistycznych ćwiczeń korekcyjnych. Powinny one mieć na celu rozciąganie mięśni przedniej strony klatki piersiowej, brzucha, obręczy barkowej oraz wzmocnienia grzbietu pleców. Kifoza odcinka piersiowego to schorzenie, którego nie należy lekceważyć.

Zestaw ćwiczeń, powinien w każdym wypadku zostać dobrany przez osobę kompetentną.

W trudniejszych przypadkach kyfozy piersiowej, gdzie schorzenie uznawane jest za zaawansowane, warto postawić na fizykoterapię, czyli zabiegi mające na celu uśmierzyć ból i rozluźnić plecy chorego. Pomocna okaże się także gimnastyka korekcyjna oraz gorset ortopedyczny. Odpowiednio dobrany gorset ortopedyczny, wzmocni i ustabilizuje kręgosłup, hamując tym samym rozwój kifozy.

Są sytuacje, w których patologia kifozy jest w tak zaawansowanym stadium, że niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Operacja kifozy umożliwia bezpośrednią ingerencję w kręgosłup i jego przebudowę. Rodzaj wykonywanej operacji kifozy i jej przebieg, uzależniony jest od stopnia deformacji kręgosłupa i wieku chorego pacjenta.

Kifoza piersiowa, potocznie zwana okrągłymi plecami, to dość powszechna przypadłość. Mając taką wadę postawy, należy skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. W początkowych stadiach, rozwoju schorzenia nieoceniona rolę odegrają właściwie dobrane ćwiczenia.

Źródła:

  • https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/kyphosis-roundback-of-the-spine,
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Kyphosis,
  • https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/kyphosis.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.