Loading...
Seks

Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o antykoncepcji. Warto przeczytać!

Prezerwatywy jako jedna z metod antykoncepcji

Metod antykoncepcji jest bardzo wiele. Klasyfikacja ogólna wskazuje cztery główne kategorie – antykoncepcję naturalną, hormonalną, chemiczną i mechaniczną. Warto poznać każdy rodzaj antykoncepcji, aby świadomie wybrać dla siebie najbardziej trafne rozwiązanie. W poniższym artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji. Zapraszamy do lektury!

Indeks Pearla – co oznacza ten wskaźnik?

Zanim przejdziemy do rodzajów antykoncepcji, konieczne jest wyjaśnienie terminu wskaźnika Pearla. Otóż informuje on o stopniu ryzyka zajścia w ciążę związanego z konkretną metodą antykoncepcji. Dla przykładu – wskaźnik na poziomie 1 oznacza, iż 1 kobieta zaszła w ciąże na 100 kobiet, które przez rok współżycia wykorzystywały konkretny rodzaj zapobiegania ciąży. Oczywiście im wskaźnik ten jest niższy, tym lepiej świadczy to o skuteczności konkretnej metody. Indeksy składają się zwykle z dwóch liczb. Pierwsza to wynik na podstawie danych osób zdyscyplinowanych, które bezwzględnie stosowały się do wszystkich zaleceń. Druga zaś to wynik zebrany na podstawie danych osób, które przykładały mniejszą wagę do rekomendacji twórców metody.

Naturalne metody antykoncepcji

Plusem naturalnych metod antykoncepcji jest na pewno kwestia ceny, ponieważ ten rodzaj jest całkowicie darmowy oraz oczywiście brak jakiejkolwiek ingerencji w układ hormonalny. Niestety skuteczność tego rodzaju metod bardzo często może się obniżyć z uwagi na różne anomalie związane ze stanem zdrowia. Dzieje się tak dlatego, iż taka forma antykoncepcji opiera się głównie o obserwację objawów, jakie wysyła ciało. Kobieta może ustalić dni płodne poprzez prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego i zapisywanie takich parametrów jak wysokość temperatury, ilość śluzu szyjkowego, rodzaj nastroju oraz występowanie owulacyjnego bólu. Czasem w wyniku różnych sytuacji np. w trakcie trwania choroby lub przy okazji dużej ilości sytuacji stresujących poszczególne parametry mogą być mylące, przez co oszacowanie dni płodnych stanie się nad wyraz trudne.

Hormonalne metody antykoncepcji

Hormonalne metody antykoncepcji bazują na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów. Takie rozwiązania pozwalają zahamować owulację i zagęścić śluz szyjki macicy, co sprawia, iż plemniki nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej. Indeks Perla w przypadku tych metod waha się od 0,01 do 0,54. Popularne metody antykoncepcji hormonalnej to:

 • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – minipigułki o niskiej zawartości progestagenu, które należy przyjmować codziennie o stałych porach,
 • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – pigułki zawierające dwa hormony żeńskie: progestagen i estrogen, które należy przyjmować codziennie o stałych porach,
 • zastrzyk antykoncepcyjny – zastrzyk zawiera progestagen i należy go stosować raz na trzy miesiące,
 • implant antykoncepcyjny – niewielki mały pręcik wszczepiany pod skórę, który działa przez pięć lat,
 • plastry antykoncepcyjne – niewielkie plastry naklejane na ramię, plecy, pośladki lub okolice bikini, które należy wymieniać co tydzień przez 3 tygodnie, po których następuje tygodniowa przerwa na menstruację,
 • krążek dopochwowy – bezbarwny i elastyczny pierścień zawierający etonogestrel i etynyloestradiol, który należy wymieniać co 3 tygodnie po tygodniowej przerwie.

Chemiczne metody antykoncepcji

Chemiczne metody antykoncepcji bazują na działaniu środków plemnikobójczych. Indeks Pearla w przypadku tych metod waha się od 6-26. Popularne metody antykoncepcji chemicznej to:

 • żele plemnikobójcze – przezroczysta, zawiesista substancja, którą aplikuje się wewnątrz pochwy tuż przed stosunkiem,
 • globulki antykoncepcyjne – dopochwowe środki plemnikobójcze, które należy zaaplikować na 10 minut przed stosunkiem,
 • gąbki dopochwowe – okrągła gąbka nasączona substancją plemnikobójczą, którą należy umieścić w pochwie bezpośrednio przed stosunkiem.

Mechaniczne metody antykoncepcji

Mechaniczne metody antykoncepcji bazują na stworzeniu bariery, która uniemożliwi plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Indeks Pearla w zależności od metody waha się od 0,2 do 25. Popularne metody tego rodzaju antykoncepcji to:

 • wkładka domaciczna – wkładka przypominająca kształtem literę T, którą trzeba wymieniać raz na kilka lat,
 • prezerwatywy – występują w różnych rozmiarach i rodzajach, należy założyć ją na męskiego członka tuż przed rozpoczęciem współżycia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.