Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Kim jest lekarz endokrynolog? 

Konsultacje z lekarzem endykrynologiem

Endokrynologia stanowi niezwykle ważną specjalizację medycyny. Nazwa dziedziny pochodzi od połączenia trzech starogreckich słów: „endon”, co oznacza „wewnątrz”, „krino” czyli „wydzielam” oraz „logos” – „nauka”.

Kim jest endokrynolog?

Krótko mówiąc, endokrynolog bada pracę wewnętrznych elementów organizmu, a konkretniej gruczołów, odpowiadających za wydzielanie hormonów.

Endokrynolog – co bada?

Obiektem zainteresowania specjalistów z dziedziny endokrynologii jest funkcjonowanie, m.in. nadnerczy, tarczycy, przysadki oraz jajników. Na podstawie przeprowadzanych badań lekarze są w stanie stwierdzić, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo i czy konieczne jest wdrożenie leków mających ustabilizować wydzielanie hormonów.

Jakimi schorzeniami zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu dokrewnego, wywołanych nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Gruczoły, które odpowiadają za ich obecność w naszym organizmie to nadnercza, jajniki, jądra, trzustka, łożysko (u ciężarnych kobiet), tarczyca, przytarczyce, trzustka i przysadka mózgowa. Hormony, wraz z krwią, przedostają się do wszystkich narządów ludzkiego organizmu. Kiedy dany gruczoł wydziela ich za mało, bądź za dużo, może to skutkować zmianami w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Endokrynolog ma za zadanie odkryć źródło zaburzeń i zlecić prawidłowe leczenie. Bardzo często, ze względu na zawiłość niektórych schorzeń, większość endokrynologów specjalizuje się w dwóch dziedzinach, jak endokrynologia oraz ginekologia, zwiększając tym samym szansę na poznanie przyczyn choroby.

Najczęstsze przyczyny wizyty u endokrynologa

Istnieje bardzo wiele schorzeń, których diagnozowaniem oraz leczeniem zajmuje się specjalista od endokrynologii. Do najpowszechniejszych, z jakimi większość styka się na co dzień w swoich gabinetach należą: 

  • choroba Hashimoto oraz Gravesa i Basedowa – schorzenia dotyczące gruczołu tarczycy;
  • niedoczynność lub nadczynność – związane z przytarczycami;
  • choroba Cuchinga – schorzenie przysadki mózgowej;
  • cukrzyca – wynika z zaburzeń funkcjonowania trzustki;
  • choroba Addisona – schorzenie nadnerczy;
  • zespół policystycznych jajników;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • problemy z płodnością;
  • choroby o podłożu androgenowym (łysienie, trądzik).

Każde z owych schorzeń wymaga szczegółowych badań i wdrożenia specjalistycznego leczenia – niepodjęcie działań może skutkować nieprzyjemnymi, a nawet zagrażającymi życiu następstwami. Zatem, w określonych przypadkach, nie warto zastanawiać się nad tym jak bada endokrynolog, tylko natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Kiedy należy zgłosić się na badanie endokrynologiczne?

Osoba odbywająca wizyte u endykrynologa
Źródło: Pixabay.com

Objawy, które mogłyby wskazywać na występowanie choroby układu dokrewnego, są bardzo różnorodne. Często w pierwszej chwili możemy nawet nie podejrzewać głębszych problemów ze zdrowiem; winą za zmęczenie oraz ogólne osłabienie obarcza się wymagający tryb życia i nadmiar obowiązków. Jest jednak sporo objawów, które jednoznacznie mogą wskazywać na nieprawidłową pracę gruczołów.

Należą do nich:

  • nagły wzrost lub spadek masy ciała;
  • przetłuszczanie lub nadmierne przesuszanie się skóry;
  • nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach (szczególnie w przypadku kobiet – klatka piersiowa, twarz, plecy) lub łysienie;
  • zmęczenie;
  • wahania nastroju;
  • nieregularne miesiączki lub całkowity zanik krwawienia;
  • zaburzenia płodności np. brak cyklów owulacyjnych;

Wszystkie powyższe objawy mogą sugerować problemy z układem dokrewnym. Zanim jednak postanowimy udać się do specjalisty od endokrynologii, powinniśmy złożyć wizytę interniście. Dopiero po zapoznaniu się z naszymi objawami, lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł wypisać skierowanie do endokrynologa, który przeprowadzi dalszy, szczegółowy wywiad oraz zleci niezbędne badania – krwi i moczu. Dzięki nim znany będzie poziom hormonów i możliwe będzie zainicjowanie właściwego leczenia.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta i słucha podcastów.

Źródło:

  • Endokrynologia ogólna i kliniczna Greenspana, Lewiński, Andrzej.T. I, II. Czelej, 2011.
  • Wielka Interna. Endokrynologia, Zgliczyński, Wojciech. T. I. Medical Tribune, 2020.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.