Loading...
Choroby

Kluczowa rola sterydów w leczeniu astmy

Badanie wykonane w Asthma Clinical Research Network of the National Heart, Lung, and Blood Institute w USA, opublikowane w majowym numerze “The Journal of the American Medical Association” potwierdzają znaczenie wziewnych kortykosteroidów w leczeniu przewlekłej astmy oskrzelowej.

Autorzy publikacji, dr Stephen C. Lazarus z University of California w San Francisco i współpracownicy stwierdzili, że lekarze często starają się uniknąć leczenia sterydami w obawie przed ich odległymi skutkami ubocznymi. Zastępują wziewne sterydy, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne lekami z grupy beta-mimetyków. Beta-mimetyki pobudzają receptory beta 2 w oskrzelach i powodują rozkurcz oskrzeli.

Wykonane przez autorów artykułu badanie miało na celu sprawdzenie skutktów zastąpienia leku sterydowego (triamcinolonu) wziewnym, długodziałającym beta-mimetykiem (salmeterolem). Chociaż testy czynnościowe nie różniły się istotnie, to objawy choroby częściej dawały o sobie znać w czasie leczenia salmeterolem (24%) niż sterydem (6%). Objawy stanu zapalnego w oskrzelach też występowały częściej w czasie leczenia beta-mimetykiem niż triamcinolonem. Inne badania cytowane w publikacji potwierdziły lepszy efekt leczniczy sterydu lub sterydu stosowanego łącznie z beta-mimetykiem, niż samego beta-mimetyku. Autorzy konkludują, że beta-miemtyki wziewne nie powinny być u chorych na astmę stosowane w monoterapii, a tylko w leczeniu skojarzonym, łącznie z wziewnym preparatem sterydowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.