Loading...
Uroda

Koenzym q10 – przeciwwskazania, właściwości, działanie

Koenzyme Q10 w tabletkach

Koenzym q10 to substancja, bez której nasze ciało nie mogłoby poprawnie funkcjonować. Ważne właściwości antyoksydacyjne oraz lecznicze sprawiają, że koenzym q10 chętnie stosowany jest jako składnik kosmetyków oraz suplementów diety. Nieodpowiedni poziom koenzymu w naszych komórkach może powodować przyspieszenie procesów starzenia się skóry oraz pogorszenie pracy serca.

Recepta na lepsze zdrowie i dłuższe życie

Nasz organizm bez koenzymu q10 nie byłby w stanie przetrwać dłużej niż parę chwil. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest to substancja, która odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu energii na poziomie komórkowym. Zatem jeśli chodzi o koenzym q10 przeciwwskazania nie występują. Jest to najgłębsza i najbardziej podstawowa jednostka budulcowa naszego ciała. Bez obecności koenzymu q10 nie potrafilibyśmy ani oddychać, ruszać się czy nawet myśleć!

Nasze ciało jest, przystosowane do regeneracji w większej mierze niż moglibyśmy sobie to wyobrazić. Większość koenzymu q10 wytwarza samo nasze ciało. Większość chorób cywilizacyjnych oraz przewlekłych jest powodem zaburzenia tego procesu.

Rola koenzymu q10

Dla koenzymu q10 przeciwwskazania nie występują dlatego, że jest to ubichinon, który jest podstawą budowy mikroświata. Kiedy spożyjemy danie, wszystkie zawarte w nim wartości odżywcze witaminy i minerały, poprzez tłuszcze, po białka i węglowodany dostarczamy naszemu organizmowi. Substancje te będące niejako paliwem dla naszego ciała dają nam materiał niezbędny do działania. Dostarczamy substancje, które poprzez właściwą przemianę materii zapewnią nam energię na cały dzień.

Wszystko na początku ląduje we krwi. Następnie przez nią jest transportowane do narządów, tkanek, a następnie komórek oraz przestrzeni międzykomórkowych.

Pytając koenzym q10, jak stosować i ile? Odpowiedź jest prosta, dopóki chcemy żyć. Ponieważ nasze komórki zawierają, przypominające ziarno fasoli mitochondria, które wytwarzają energię. Kiedy wytwarzamy energię, wytwarza się również koenzym q10. Jest on potrzebny do transportu elektronów do innych części ciała. Można nazwać koenzym q10 sterownikiem do włączania i wyłączania zasilania naszego organizmu.

Koenzym q10 i procesy starzenia się

Skoro sami produkujemy, tak wiele koenzymu q10, to dlaczego się starzejemy? Czyżby jednak nie był to tak bezpieczny enzym, jak się o tym mówi? Czy koenzym q10 przeciwwskazania do stosowania występują?

Odpowiedź wygląda nieco inaczej. Prawda jest taka, że nasze komórki umierają i odradzają się, a z czasem produkcja endogenna w naszym ciele po prostu się zmniejsza. Do tego choroby i obniżony poziom koenzymu q10, to bardzo niefortunne złożenie i połączenie. Sprawia ono, że produkcja koenzymu q10 potrafi spaść nawet o 25%. Kiedy spadek produkcji osiągnie blisko 75%, człowiek niestety nie jest w stanie już dłużej żyć. Dlatego tak ważne jest pilnowanie i właściwa suplementacja koenzymu q10. Koenzym q10 jak długo stosować? Dopóki chcemy żyć.

Pamiętajmy jednak, że sam koenzym q10 jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, a wchłaniany jest do organizmu w jelicie cienkim. Dlatego, jeżeli nasze jelita są nieszczelne, mają stany zapalne, albo po prostu zalegają w nich resztki jedzenia, okazać się może, że pomimo suplementacji, wciąż mamy za niski poziom koenzymu q10.

Nasuwa się zatem pytanie, czy ma koenzym q10 przeciwwskazania ma do suplementacji?

Prosto z jelit koenzym q10 trafia, poprzez limfę do reszty organizmu. Swój najwyższy poziom w organizmie uzyskuje, po ok. 6-8 godzinach. Koenzym q10 podczas wędrówki po krwi i układzie trawiennym, wiąże się z cząsteczkami cholesterolu. Robi to, aby lepiej się rozpuszczać. Zatem zupełne odrzucenie tłuszczy z diety, też nie jest dobrym pomysłem, gdyż utrudniamy transport naturalnie wytwarzanego koenzymu. Stąd sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda nasza dieta? Czy jest dobrze zbilansowana? Koenzym q10 jak długo stosować?

Zawartość koenzymu Q10 w przykładowych produktach żywnościowych

  • Olej sojowy 54 – 280 mg/kg
  • Oliwa z oliwek 4- 160 mg/kg
  • Serce wołowe 113 mg/kg
  • Sardynki 5- 54 mg/kg
  • Wątroba 39- 50 mg/kg
  • Wołowina 26- 40 mg/kg
  • Orzechy włoskie 19 mg/kg
  • Brokuły 6-9 mg/kg
  • Jabłka 1 mg/kg

Warto zatem chwilę zastanowić się, nad produktami spożywanymi w ciągu dnia. Nauczyć się poprawnie dobierać je, również ze względu na obecność koenzymu q10.

Pytając koenzym q10 jak długo stosować?

Ampułka koenzymu Q10
Źródło: freepik.com

Miejmy na uwadze, że w przedziale wiekowym od 20 do 25 roku życia, jego produkcja wzrasta. Natomiast potem poziom produkcji spada, a wiek 50 lat jest często przełomowym momentem, kiedy zaczynamy zauważać brak koenzymu q10 w organizmie. Zatem koenzym q10 przeciwwskazania do suplementacji zdają się nie istnieć, skoro tak dużo występuje do w codziennych produktach spożywczych.

Wcześniej wspomniane choroby przewlekłe, w tym głównie choroby serca, nadciśnienie oraz przewlekły stres jedynie przyśpieszają niedobory koenzymu q10 w naszym organizmie.

Zatem kiedy zastanawiamy się: koenzym q10 przeciwwskazania? Brak. Odpowiedni jego poziom w organizmie, to warunek naszej witalności, zdrowia i dobrego nastroju. Kiedy występuje u nas jego niedobór, zaczynamy być przygnębieni, często popadamy w stany depresyjne, a nawet doprowadzamy się do stanu chorobowego.

Stres i nasza aktywność intelektualna

Energia jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Każda nasza aktywność czy to fizyczna, czy psychiczna jest związana z jej produkcją. Można oczywiście pić hektolitry kawy. Natomiast musimy zdawać sobie sprawę, że takie postępowanie ma swoje konsekwencje i prędzej, czy później zacznie mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nadużywanie pobudzaczy zwiększa wyrzut cukru do krwi. Często zaburza to pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz jest przyczyną zaburzeń snu. Zamieniając sztuczne energetyki na koenzym q10, nie tylko poprawimy pracę naszego organizmu, ale również ustrzeżemy się przed wyżej wymienionymi zaburzeniami.

Koenzym q10 przeciwwskazania przy pracy umysłowej istnieją?

Sam mózg zużywa od 20- 25% energii organizmu i to w czasie niewytężonej pracy. Zatem w sytuacjach wzmożonego wysiłku intelektualnego zadajemy sobie pytanie: koenzym q10 jak długo stosować należy? Odpowiedź zdaje się tu oczywista: tak długo aż trwa nasza wytężona praca. Kiedy uczymy się do egzaminu, czy kiedy tworzymy jakiś projekt, należy wspomagać się dodatkową dawką energii, ale najlepiej naturalnej. Dzięki utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi oraz aktywności fizycznej, w przerwach od pracy, możemy poprawić swoją wydajność znacznie lepiej niż pijąc kolejną kawę, która w końcu obciąża nie tylko pracę wątroby.

Koenzym q10 przeciwwskazania wykluczył już amerykański naukowiec dr Elkashef. Mówi on,  że suplementacja koenzymu q10 poprawia pamięć i koncentrację oraz wspiera leczenie migren, sklerozy czy schizofrenii.

Koenzym q10 przeciwwskazania dla sportowców?

Kiedy uprawiamy sport zawodowo albo po prostu chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, również powinniśmy pomyśleć o produkcji koenzymu q10.

Ta witamina młodości jest produkowana przez mitochondria w komórkach w dużej ilości, podczas każdego treningu. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie w swojej budowie posiadają miliony komórek, które odpowiadają za produkcję energii. Koenzym q10 jak długo stosować przy treningach? I czy koenzym q10 przeciwwskazania dla sportowców występują?

Po pierwsze, każdy deficyt koenzymu q10 może doprowadzić do tzw. zakwasów. Może to również powodować złą pracę mięśni, a nawet kontuzje. Zatem dodatkowa suplementacja koenzymem q10 pozwoli na uniknięcie problemów, a nawet pozwoli spalić więcej tkanki tłuszczowej. Wszystko to dzięki enzymom mitochondrialnym, które aktywują się podczas nawet niewielkiej aktywności fizycznej.

Koenzym q10 jak długo stosować przy szumie w uszach i paradontozie?

Profilaktyczne przyjmowanie koenzymu q10, pozwoli ustrzec się nam przed paradontozą. Do tego należy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej po każdym posiłku. Precyzyjne umycie przestrzeni między zębami, a jeżeli potrzeba używanie nici dentystycznych, jest podstawą w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej.

Samo stosowanie koenzymu q10 pozwala zmniejszyć stany zapalne tkanki oraz pozytywnie wpłynąć na pracę układu odpornościowego. Okazuje się, że osoby chorujące na paradontozę wykazują również większe ryzyko chorób serca. Stąd koenzym q10 przeciwwskazania nie występują, a nawet więcej należy go uzupełniać, jeżeli nie chcemy doprowadzić do stanów zapalnych w kieszonkach zębowych.

Skoro przy paradontozie nie występują dla koenzym q10 przeciwwskazania, to czy przy szumie w uszach tak?

Szum w uszach spowodowany być może stresem. Wcześniej omówione zostało już koenzym q10 jak długo stosować przy stresie. Zatem kiedy dopadnie nas napięcie szczęki, stres, czy szum w uszach zamiast używać mocnych leków przeciwbólowych, pomyślmy o koenzymie q10. Pamiętajmy, że jest on wytwarzany też w uchu wewnętrznym, gdzie komórki włosowate są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów nerwowych do mózgu poprzez wibrację.

Serce i układ krwionośny

Serce jest najważniejszym mięśniem stale pracującym w naszym ciele. Nie ma nawet chwili przerwy. Uderza z częstotliwością nawet do 100 000 razy w ciągu doby i pompuje ponad 6 tysięcy litrów krwi przez cały układ limfatyczny. I znowu zasada działania jest podobna. Kiedy śpimy, serce też pracuje, natomiast przy każdym ruchu potrzebuje więcej energii, która jest produkowana w naszych komórkach. Z kolei do jej powstania niezbędny jest koenzym q10. Zastanawiając się koenzym q10 jak długo stosować zważmy na fakt, że im mniej go w organizmie tym słabsze mamy serce.

Co może być wskazówką, że należy poprawić dopływ krwi do mitochondriów? Jak rozpoznać oznaki osłabionego serca?

Zwróćmy uwagę, czy występuje u nas:

  • częste zmęczenie wraz z krótkim oddechem,
  • palpitacje serca,
  • ból w klatce piersiowej, ucisk,
  • zawroty głowy, osłabienie,
  • nadciśnienie?

Jeżeli występują u nas takie objawy, to natychmiast udajmy się do lekarza i zbadajmy się. Pamiętajmy, że poziom koenzymu q10 przeciwwskazania do jego stosowania są tylko u osób z niskim ciśnieniem.

Koenzym q10 jak długo stosować przy chorobach serca, bądź przy objawach osłabienia? Przede wszystkim konsultować z lekarzem, badać się regularnie. Do tego przyjmować suplement systematycznie. Nie chodzi o jednorazową dawkę. Serce pracuje cały czas, zatem potrzebuje energii przez 24h, a nie tylko przez godzinę.

Koenzym q10 jak stosować przy wysokim poziomie cholesterolu?

Cholesterol to główna substancja produkowana w wątrobie. Kiedy chcemy obniżyć jego poziom w organizmie, potrzebujemy wytwarzać tzw. satyny. Koenzym, który powstaje podczas tego procesu jest nierozerwalnie związany z produkcją koenzymu q10. Zatem kiedy blokujemy powstawanie cholesterolu, blokujemy też wytwarzanie koenzymu q10. Może to doprowadzić do bóli mięśni, zmęczenia, zadyszki i ogólnego spadku energii oraz witalności. Zatem stosowanie satyn, jak widać, niesie za sobą wiele niepożądanych skutków. Koenzym q10 przeciwwskazania w tej sytuacji do jego suplementacji nie ma. Nawet więcej należy wspomóc organizm w produkcji energii już na poziomie komórkowym. Zatem 100 mg dziennie koenzymu q10 wydaje się i tak bardzo małą dawką.

Koenzym q10 jest kluczem do lepszego i zdrowszego życia. Nie zapominajmy, że zdrowy styl życia to nie tylko zdrowa dieta bogata w warzywa, białko, węglowodany i tłuszcze, ale również ruch. Kiedy chcemy żyć zdrowo i zachować pełnię energii musimy mieć na uwadze, jak działa i funkcjonuje nasz organizm.

Dlatego zadbajmy nie tylko o zewnętrzne objawy poprawy jakości życia, ale przede wszystkim zadbajmy o właściwą przemianę materii w komórkach, które są podstawowym budulcem naszego organizmu. Nie pozwólmy by nasze komórkowe mitochondria, pozbawione były tlenu i koenzymu q10. Niech nasze ciało, ma z czego być budowane i czym zasilane. Kiedy tak podjedziemy do zmiany diety, okaże się, że zdrowe nawyki i wysiłek fizyczny są dla nas najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby i dolegliwości. Chcą suplementować koenzym q10 w postaci ubichinolu mamy pewność, że poprawimy swój stan zdrowia, a nie pogorszymy go, stosując niewydajny suplement diety. Popatrzmy na koenzym q10 jak na para-witaminę, niezbędną do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.