Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Kołatanie serca – jak uspokoić, jakie są jego przyczyny i objawy

Kołatanie serca

Kołatanie serca bywa często spotykaną dolegliwością u człowieka, niezależnie od wieku – i choć ta przypadłość sama w sobie nie jest bolesna, to niesie za sobą niekomfortowe uczucie, które bardzo łatwo rozpoznać. Kołatanie serca – co oznacza, w jaki sposób się objawia i do czego może prowadzić? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej problematycznej dolegliwości sercowej.

Kołatanie serca w pigułce – definicja

Kołatanie serca to charakterystyczna w objawach przypadłość, jednak, w porównaniu do wielu innych chorób, nie doczekała się jeszcze jedynej, specjalistycznej definicji. Tę dolegliwość określa się na zasadzie towarzyszących jej objawów, które chory bez problemu może rozpoznać.

Kołatanie można określić jako zaburzenia regularnego rytmu i częstotliwości uderzeń serca – u zdrowego człowieka serce bije z częstotliwością 60-80 uderzeń na minutę, przy czym jest to wartość uśredniona, w przypadku spoczynku. Ponadto, można do tego dołączyć widoczne zmiany w sile skurczu mięśnia sercowego. O możliwości wystąpienia kołatania serca mówimy, gdy siła i częstotliwość bicia głównego organu jest znacznie podwyższona, a człowiek odczuwa dyskomfort w klatce piersiowej, będący skutkiem takiego stanu.

Problemami z regularnym rytmem serca nie są obarczone tylko osoby cierpiące na różne choroby – ryzyko wystąpienia kołatania serca istnieje również u zdrowych i może być początkowym etapem, zapowiadającym późniejszy rozwój innych dolegliwości.

Kołatanie serca – objawy, czyli jak rozpoznać dolegliwość?

Wahaniom rytmu serca często towarzyszy nieprzyjemne i niekomfortowe uczucie w klatce piersiowej i to właśnie ta dolegliwość najczęściej zwraca uwagę chorego na ewentualność wystąpienia problemów sercowych.

Niemniej jednak, istnieją także inne objawy kołatania serca, charakterystyczne dla jego diagnozy.

Oto najczęstsze objawy kołatania serca:

  • bladość,
  • bóle głowy,
  • osłabienie organizmu,
  • zaburzona koncentracja,
  • bóle serca.

Istotną kwestią jest również częstotliwość uderzeń, którą w przypadku podejrzeń kołatania serca, warto mierzyć na bieżąco. U osoby zdrowej, liczba uderzeń serca waha się w granicach 60-100 na minutę, przy czym w stanie spoczynku jest to około 60-80 uderzeń. Gdy uderzenia przekroczą liczbę 100 na minutę, ten stan określa się jako tachykardię.

Warto również pamiętać, że choć ból oraz niekomfortowy ucisk w klatce piersiowej jest najczęściej spotykaną, towarzyszącą dolegliwością – uczucie bólu może pojawić się również poza tym obszarem, na przykład w okolicy szyi.

Podwyższone ryzyko, czyli częste przyczyny kołatania serca

Każda choroba ma swój ciąg przyczynowo-skutkowy – w niektórych przypadkach jest to kwestia genetyki i dziedziczenia, w innych niezdrowy tryb życia oraz powiązane ze sobą dolegliwości.

Jakie są więc przyczyny kołatania serca?

Oto najczęstsze przyczyny kołatania serca:

  • reakcja organizmu na różnego rodzaju używki (tj. nikotynę, kokainę, alkohol),
  • reakcja organizmu na kofeinę,
  • zwiększony wysiłek fizyczny,
  • reakcja organizmu na nagłe odstawienie używek,
  • nadmierny stres,
  • stosowanie suplementów odchudzających,
  • towarzysząco przy gorączce,
  • nadczynność tarczycy.

Ja widać, kołatanie serca przyczyny ma różne i bez wątpienia nie należy ich lekceważyć.

Kołatanie serca – co oznacza i jak mu zapobiegać?

Mierzenie ciśnienia z powodu kołatania serca
Źródło: Pixabay.com

Kołatanie serca początkowo może wydawać się niegroźne, jednak może zwiastować poważne problemy zdrowotne, dlatego warto kontrolować sytuację i leczyć problemy z częstotliwością rytmu serca. Wahania uderzeń mięśnia sercowego mogą bowiem prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a także poważniejszych chorób układu sercowego.

Co oznacza kołatanie serca?

Prawdą jest, że zauważone kołatanie serca nie zawsze musi być powodem do niepokoju – zaburzenia rytmu pracy mięśnia sercowego mogą być skutkiem wysiłku fizycznego, występować w przypadku sytuacji stresowych, a nawet towarzyszyć gorączce. Niemniej jednak, nie należy bagatelizować pierwszych symptomów kołatania serca – mogą one prowadzić do arytmii, która jest już znacznie poważniejszym schorzeniem.

Jak uspokoić kołatanie serca?

Choć kołatanie serca może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie – istnieją możliwości, dzięki którym można zniwelować tę dolegliwość, a nawet całkowicie się jej pozbyć. Warto zatem wiedzieć, jak uspokoić kołatanie serca.

Oprócz przyjmowania leków, obniżających częstotliwość uderzeń serca, warto spróbować innych metod.
Przede wszystkim, należy wyeliminować czynniki wpływające na zwiększenie ryzyka wystąpienia kołatania – są to między innymi papierosy czy napoje energetyczne z dużą ilością kofeiny. Warto również zadbać o codzienny styl żywieniowy – jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, spróbuj wprowadzić zdrowe zmiany przynajmniej w codzienną dietę. Poświęć również odrobinę czasu na wysiłek fizyczny.

Artykuł napisała:
Aleksandra – z zawodu pielęgniarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.