Loading...
StylUroda

Kolczyk w języku – czy to jest zdrowe?

Kobieta z kolczykiem w języku

W dzisiejszych czasach piercing stał się symbolem niezależności zbuntowanego pokolenia. Stopniowo zyskał uznanie ogółu społeczeństwa, szukającego sposobu na wyrażenie swojej indywidualności. Przedstawiciele popkultury z lat 70. często robili piercing. Wtedy jednak nie został on przyjęty przez społeczeństwo.

Dzisiaj piercing stał się modnym dodatkiem zarówno dla popkultury, jak i gwiazd Hollywood i nastolatków ze wszystkich warstw społecznych. Piercing nie jest niczym nowym. Nie jest już szokujący. Podobnie jak w czasach starożytnych, piercing jest używany jako środek wyrażania siebie, znak rozpoznawczy i nowoczesny dodatek.

Czy kolczyk w języku wpływa na zdrowie?

Kłopotów można uniknąć, badając możliwe ryzyko z wyprzedzeniem, a także odwiedzając konsultację ze specjalistą od akupunktury. Z kolei sama procedura przekłuwania powinna być zaufana tylko profesjonalnemu mistrzowi.

Niestety, w gronie specjalistów powstała kontrowersyjna sytuacja, ponieważ mistrzowie piercingu twierdzą, że piercing można wykonać prawie wszędzie i nie wpływa to w żaden sposób na stan zdrowia.

Lekarze są innego zdania i uważają, że miejsce nakłucia ma ogromne znaczenie. Na przykład z punktu widzenia akupunktury bardzo ważne jest, aby monitorować, w którym miejscu będzie przebicie.

Akupunktura to metoda chińskiej medycyny ludowej. Opiera się na „podrażnieniu” niektórych punktów na naszym ciele specjalnymi igłami. Akupunktura patrzy na ciało jako całość. W każdej części naszego ciała znajdują się punkty, które mogą wpływać na stan zdrowia. Przebicie jednego z nich zaburza naturalną równowagę organizmu i z czasem mogą pojawić się problemy zdrowotne. Natomiast, jeśli punkt nakłucia zostanie prawidłowo określony, to odwrotnie może pomóc ciału.

Nad górną wargą znajdują się punkty odpowiedzialne za układ smakowy i nerwowy. Zarówno w górnej wardze, jak i dolnej wardze znajdują się kanały akupunkturowe żołądka. W środku języka znajduje się punkt serca, z kolei przebicie tego punktu może powodować choroby serca.

Na końcu języka znajdują się punkty akupunkturowe płuc, a po bokach przewody trzustkowe. W języku znajdują się najważniejsze punkty naszego ciała. Nieprawidłowe nakłucie języka może powodować nieodwracalne konsekwencje dla organizmu.

Kobieta z kolczykami
Źródło: Pexels

Piercing i ryzyko

Podczas gdy salony piercingu pracują ze sterylnymi narzędziami, ich wiedza z zakresu anatomii nie zawsze jest na najwyższym poziomie. Dotyczy to również higieny w samych salonach. Najczęstszymi powikłaniami po kolczykowaniu są infekcje.

Część młodych ludzi uważa, że to normalne, że piercing można zrobić w każdym salonie przez „laika” lub samodzielnie wykonać nakłucie w domu.

Przypominamy, że piercing nie powinien być wykonywany samodzielnie, gdyż grozi to poważnymi powikłaniami! Najlepszą opcją jest piercing wykonany przez lekarza lub przez wykształconych i certyfikowanych specjalistów od piercingu.

Często chirurdzy znajdują urazy spowodowane niewłaściwą techniką piercingu. Jeśli piercing jest wykonywany bez dezynfekcji skóry, biżuterii i igły, po zabiegu mogą wystąpić powikłania, z których najgorsze to przeniesienie wirusa HIV lub wirusowe zapalenie wątroby typu C. Według statystyk, piercing jest odpowiedzialny za 10% zakażeń wirusem zapalenia wątroby. Czasami nasze ciało stawia opór, nawet jeśli piercing jest wykonany profesjonalnie.

Dlaczego dentyści nie zalecają kolczykowania warg, policzków i języka?

Odpowiedź jest dość prosta — po pierwsze dlatego, że piercing jest otwartą raną, która jest podatna na przedostawanie się bakterii do krwiobiegu. Bakterie mogą wywoływać stany zapalne. Język może się zapiec, może dojść do uszkodzenia dziąseł i zwiększonego ślinienia się. Po drugie, podczas noszenia piercingu mogą pojawić się ubytki w szkliwie zębów.

Przekłucie przeszkadza w normalnym przeżuwaniu i połykaniu pokarmu. Płytka nazębna może gromadzić się wokół zębów z powodu piercingu i będzie prowokować próchnicę. Osoby z kolczykami w języku i ustach czasami cierpią na zaburzenia mowy i dykcji. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem i istnieje ryzyko zadławienia się.

Kobiety z kolczykami z języku w restauracji
Źródło: Pexels

Powikłania, które mogą pojawić się po kolczykowaniu

Powikłania mogą wystąpić nie tylko podczas zabiegu przekłuwania, ale także w każdym momencie po nim. Należy pamiętać, że kolczyki wpływają na zdrowie zębów i dziąseł. 

 • Przekłucie może powodować nadmierne ślinienie się, przeszkadzać w żuciu i połykaniu, wpływać na mowę i dykcję.
 • Trudności w oddychaniu i ryzyko zakrztuszenia się, jeśli biżuteria składa się z dwóch  kulek i pręta w języku. Również ułożenie kulka w policzku może powodować „ścieranie się” zębów.
 • Podczas zabiegu może dojść do uszkodzenia nerwów w jamie ustnej — poprzez ich nakłucie jeden obszar jamy ustnej może stać się niewrażliwy.
 • Podczas zabiegu zawsze istnieje ryzyko zarażenia się wirusem HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, infekcjami bakteryjnymi i innymi chorobami zakaźnymi. Może się to zdarzyć z powodu niewłaściwej sterylizacji narzędzi.
 • Zawsze upewnij się, że mistrz czyści, sterylizuje i dezynfekuje instrumenty!
 • W przypadku kolczykowania języka możliwe jest wystąpienie zapalenia — stan zapalny języka może wpływać na mowę, żucie i połykanie. Objawy te mogą utrzymywać się przez 3-5 tygodni po przekłuciu.
 • Kolczyki do języka i ust mogą powodować uszkodzenia szkliwa zębów, wyszczerbienia zębów, recesję dziąseł w obszarze dolnej szczęki. Jeśli tak się stanie, zęby stają się wrażliwe na zimno, gorąco, słodycze itp.
Kobieta z kolczykiem w wardze
Źródło: Pexels

Kilka wskazówek przed zakupem biżuterii do piercingu i samym zabiegiem

 • Zawsze istnieje możliwość zarażenia się wirusem HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, jak również napotkania innych poważnych problemów, które opisaliśmy powyżej. Jeśli tak się stanie, natychmiast zgłoś się do lekarza!
 • Należy być przygotowanym na przejęcie odpowiedzialności za gojenie się kolczyka — miejsce przekłucia powinno być regularnie i dokładnie monitorowane. Lekarz wykonujący przekłucie dba o bezpieczeństwo zabiegu, a Ty jesteś odpowiedzialny za monitorowanie dalszego przebiegu wydarzeń. Nie zapominaj, że piercing jest raną, która nie zagoi się szybko. Czas gojenia się kolczyków w języku może wpłynąć na dykcję i mowę w ciągu 3-4 tygodni.
 • Wybierz odpowiedni rozmiar biżuterii wykonanej z wysokiej jakości materiału. Biżuteria zawierająca nikiel może powodować alergie. Państwa członkowskie UE nie mogą oferować biżuterii piercingowej, jeśli jej próg migracji niklu wynosi 0,2µg/cm2/tydzień. Zalecamy stosowanie chirurgicznego tytanu, złota lub srebra.

Jeśli po rozważeniu zalet i wad dokonałeś wyboru przekłucia, przeczytaj następujące wskazówki:

 • Prawidłowo wykonany piercing języka nie powoduje trudności w mówieniu, czy przeżuwaniu pokarmów.
 • W pierwszych dniach po nakłuciu języka należy odżywiać się pokarmami płynnymi  — podobnymi do owsianki.
 • W pierwszych dwóch tygodniach po przekłuciu należy całkowicie unikać produktów mlecznych.
 • Musisz przygotować się na przejęcie odpowiedzialności za pielęgnację miejsca przekłucia — należy to robić regularnie i starannie, aby proces gojenia przebiegał bezboleśnie.
 • Należy uważnie dbać o to, aby piercing i rana nie spowodowały infekcji w okolicy ust. Zęby powinny być szczotkowane po każdym posiłku. Jama ustna powinna być płukana kilka razy dziennie specjalnym środkiem antyseptycznym do jamy ustnej.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.