Loading...
Uroda

Kolczyk w języku niezbyt zdrowy

Dziewczyna z kolczykiem w języku

Nawet jeśli nasza rodzina i nasi bliscy go przeżyją, to i tak pozostaje duży problem medyczny. Noszenie kolczyka w języku powoduje opadanie dziąseł i rozwój chorób przyzębia, a także prowadzi do kruszenia się zębów. Najczęstszą ozdobą w grupie 52 młodych pracowników okazał się metalowy trzpień przebity przez język i zamocowany nakrętkami na obu końcach.

U 35% badanych noszących taki kolczyk stwierdzono opadnięcie dziąseł po czterech latach, a jeśli był to kolczyk długi to u aż 50% i to już po dwóch latach. Dłuższe kolczyki łatwiej uderzają w dziąsła ocierając je i prowadząc do ich uszkodzenia. Opadnięte dziąsła są wrotami dla wnikających bakterii, które mogą wywoływać bolesne stany zapalne i prowadzić do nadwrażliwości zębów. Kruszenie i ułamywanie się zębów było częstsze w przypadku krótkich kolczyków, jako że łatwiej niż długie jest je umieścić między zębami i bezwiednie przygryzać. Zniszczone zęby stwierdzono u 47% badanych po ponad czterech latach od założenia kolczyka. W badanej grupie częściej stwierdzano także uzależnienie od papierosów. Przyczynia się ono do szybszego powstawania kamienia nazębnego i utraty masy kostnej i ilości więzadeł utrzymujących zęby w zębodole. Wraz z zakażeniami wokół zębów, opadniętymi dziąsłami i niezbyt przyjemnym zapachem z ust nie tworzą nader pięknego obrazu. Osoby zdeterminowanej na pewno te informacje nie zniechęcą, ale lepiej żeby wiedziała na jakie ryzyko się naraża.

Przez kilka tygodni po zabiegu może utrzymywać się opuchlizna języka, mogą występować kłopoty z gryzieniem i połykaniem, trudności w mowie i wzmożone wydzielanie śliny. Nawet jeśli wszystkie te objawy ustąpią, po dłuższym czasie może dojść do przerostu tkanki wokół kolczyka i powiększenia się całego języka, a także nieprzyjemnej alergii na metal.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zrobieniu kolczyka w języku warto dowiedzieć się wszystkie na ten temat. Wiele cennych porad i odpowiedzi na kluczowe pytania, znaleźć można w innym naszym artykule – https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/kolczyk-w-jezyku-sprawdz-co-musisz-wiedziec-zanim-go-zrobisz/.

2 comments
  1. Łukasz

    Moja siostra to to nosi w buzi. Też uważam, ze to jest nieapetyczne. Jej chłopak to toleruje, jeszcze. Ale dam jej do przeczytania ten artykuł. Ciekawe co wtedy na to powie 🙂

  2. Dawid

    Aż mnie ciarki przeszły. Często widzę osoby, które bawią się kolczykiem w języku. Wygląda to mało estetycznie. Brak słów. Obrzydlistwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.