Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Kolejny przełom transplantologii – przeszczep głowy

Przeszczep głowy

Wyobrażacie sobie przeszczep głowy do innego ciała? Brzmi jak z filmu science ficition. A jednak jest to prawda i być może niedługo staniemy się świadkami takiego scenariusza.

Włoski neurochirurg, dr Sergio Canavero twierdzi, że technologia którą mamy jest wystarczająca, aby taki zabieg przeprowadzić. Doktor ma już nawet chętnego pacjenta. Jest nim informatyk z Rosji, Walerij Spirydonow. Cierpi on na rdzeniowy zanik mięśni, więc jest to dla niego jedyna nadzieja aby przeżyć.

Przez najbliższe dwa lata dr Canavero planuje zweryfikować raz jeszcze wszystkie obliczenia i badania, aby mógł być w 99% pewny sukcesu operacji. Doktor twierdzi, że ludzie nie mogą pokonać własnych uprzedzeń co do tego typu zabiegów, a technologia którą dysponuje świat jest wystarczająco zaawansowana, aby sprostać temu wyzwaniu.

Ponad 40 lat temu przeprowadzono taką operację na małpach, a nie tak dawno chińscy lekarze odnieśli sukces przeszczepiając głowę myszy. Jednak w przypadku człowieka, kolejną kluczową sprawą jest cena. Koszt takiego zabiegu wynosi ona 10 milionów dolarów.

Operacja o nazwie HEAVEN/GEMINI ma trwać 36 godzin. Podczas zabiegu, głowa Soirydonowa oraz ciało dawcy muszą pozostać schłodzone, aby przetrwały czas kiedy nie będzie dostarczany do komórek tlen oraz aby nie dopuścić do uszkodzenia neuronów. Cała procedura musi odbyć się w ekstremalnie niskiej temperaturze. Ma ona być podzielona na 2 fazy, przeprowadzane równocześnie. Pierwszą z nich jest przecięcie rdzenia kręgowego tak, aby go zbytnio nie uszkodzić. Druga zakłada natychmiastowe wykorzystanie związków chemicznych zwanych fuzogenami, które wykazały zdolność stymulowania regeneracji rdzenia kręgowego aby połączyć go z nową głową. Ciało ma pochodzić od dawcy w stanie śmierci mózgowej.

Ten zabieg wzbudza wiele kontrowersji. Metoda może być stosowana do przedłużenia życia, a ludzie układają już czarne scenariusze, co będzie, kiedy operacja się powiedzie.  Bogaci kupować będą na czarnym rynku młode ciała, aby żyć wiecznie, a każdy będzie posiadał klona, żeby w razie awarii pierwszego ciała zastąpić je innym.. Scenariusz te póki co mogą pozostać w sferze sci-fi. Operacja przeszczepu głowy została zaplanowana na grudzień 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.