Loading...
Choroby

Kolposkopia ceny. Jak przebiega badanie?

Kobieta rozmawia z lekarzem przed badaniem kolposkopi

Kolposkopia jest diagnostycznym badaniem ginekologicznym, przeprowadzanym również w trakcie ciąży, jeśli zachodzi taka potrzeba. Warto tu od razu dodać, że kolposkopia w trakcie ciąży nie jest ryzykowna ani dla matki, ani też dla rozwijającego się dziecka. Takie badania przeprowadza niejedno centrum medyczne czy też klinika leczenia chorób kobiecych.

Warto tu od razu dopowiedzieć, że badania tego rodzaju nie wiążą się z koniecznością pobytu w szpitalu. Przebieg badania kolposkopowego nie jest dla pacjentki w żadnym momencie bardzo bolesny ani też trudny. Są jednak chwile, w których przebieg badania kolposkopowego powodować może u pacjentek uczucie dyskomfortu. Pełne wyniki badania nie zawsze są dostępne od razu. Wiele bowiem zależy od tego, jaki będzie zakres badania, to zaś okazuje się w trakcie kolposkopii. Jeśli lekarz wykonujący badanie uzna na przykład, że konieczne jest pobranie wycinka z szyjki macicy, celem zbadania go pod kątem zmian nowotworowych, na pełne wyniki kolposkopii być może trzeba będzie czekać nawet wiele dni. Wstępne jednak zawsze kobieta otrzymuje zaraz po badaniu.

Kolposkopia ceny

Jeśli są wskazania do badania tego typu, trzeba się na nie zgłosić. Praktycznie każde centrum medyczne, które zajmuje się leczeniem chorób kobiecych, ma to badanie ginekologiczne w swojej ofercie. Zarówno konsultacja ginekologiczna, jak i sama kolposkopia, nie wiążą się z bardzo dużymi wydatkami. Cena rzecz jasna zależna jest od tego, jak ją ustaliła w swojej ofercie dana klinika leczenia chorób kobiecych. Nie ma jednak miejsc, w których kolposkopia kosztowałaby więcej niż 300-350 złotych.

Warto tu też dopowiedzieć, że samo badanie jest stosunkowo niedrogie, ale też nie trwa długo. Z reguły czas takiego badania to maksymalnie piętnaście minut. Po badaniu zaś pacjentka nie musi pozostawać w placówce medycznej. Może od razu pójść do domu.

Żadne efekty niepożądane po tym badaniu nie wystąpią. Choć może zdarzyć się, że pacjentka będzie odczuwała przez jakiś czas w swoich drogach rodnych poczucie dyskomfortu, niekiedy niewielki ból. Tak może być między innymi, gdy w trakcie badania lekarz ginekolog będzie musiał wykonać tak zwane łyżeczkowanie, lub po prostu pobrać jakiś wycinek tkanki do zbadania w laboratorium.

Płacenie kartą za badanie kolposkopi
https://www.pexels.com

Wskazania do badania mogą być bardzo różne

Bardzo częstym wskazaniem do badania są nieprawidłowe wyniki przeprowadzonego wcześniej badania cytologicznego. Kolposkopia potrzebna jest w tej sytuacji, by poznać przyczyny złych wyników cytologii i potwierdzić lub wykluczyć dane schorzenia narządów rodnych.

Drugim równie ważnym wskazaniem do badania jest podejrzenie rozwijającego się raka szyjki macicy. W takim przypadku, bez względu na to, jakie są kolposkopia ceny, pacjentka nie powinna zwlekać ze zgłoszeniem się na badanie, tylko pójść do ginekologa, poddać się badaniu i oczekiwać na jego wyniki. Jeśli zaś będą niekorzystne, powinna natychmiast zdecydować się na leczenie raka szyjki macicy.

Kolposkopia przy ocenie czynnościowego stanu narządów płciowych kobiety

Kolposkopia często też jest wykonywana z pozornie błahego powodu, jakim jest ocenia czynnościowego stanu narządów rodnych kobiety. Wbrew pozorom, taka kolposkopia jest także niezmiernie ważna. Nierzadko wykonuje się ją przy wczesnej ciąży. Jest w tym momencie badaniem, po którym można wdrożyć leczenie, dzięki któremu ryzyko poronienia będzie znacznie mniejsze lub przestanie istnieć.

Ocena czynnościowego stanu narządów rodnych kobiety jest też niezbędna podczas leczenia niepłodności. W trakcie takiego leczenia kobieta może, a wręcz powinna być pewna, że takie badanie będzie mała wykonane. Oczywiście powinna się na nie zgodzić, bowiem wyniki tego badania mogą bardzo pomóc przy leczeniu niepłodności. Taka kolposkopia nie różni się od tego samego badania wykonywanego z innych powodów. Jakie są kolposkopia ceny przy tych wskazanych do tego badania? Takie same jak przy innych wskazaniach.

Kontrola zmian w obrębie układu rozrodczego i różnicowanie infekcji

To kolejne i bardzo istotne wskazanie do wykonania tego typu badania, powalające wdrożyć odpowiednie i co najważniejsze, skuteczne w danej sytuacji leczenie. Bardzo ważne jest między innymi konkretne określenie typu infekcji i rodzaju bakterii. Tylko to bowiem daje szanse na szybkie wyleczenie tego problemu. Nie zawsze zaś typ infekcji można określić przy pomocy innych badań.

Oczywiście możliwe jest podawanie leków o szerszym spektrum działania. Może być to dużo skuteczniejsze wyleczenie infekcji, a także bezpieczniejsze dla pacjentek. Leki bowiem podziałają na konkretny szczep bakterii. Nawracające infekcje bakteryjne dróg rodnych, a także sromu są więc ważnym wskazaniem do wykonania tego rodzaju badania.

Równie istotnym są niewyjaśnione i powtarzające się krwawienia z dróg rodnych, których przyczyn nie daje się ustalić posiłkując się innymi metodami badań. I w tym przypadku kolposkopia ceny są takie same jak przy innych wskazaniach do badania. Nikt bowiem nie różnicuje cen w zależności od tego, z jakiego powodu badanie jest robione. Kolposkopia ceny są zawsze takie same.

Przebieg badania

Za pomocą kolposkopu, który jest niczym innym jak specjalnym mikroskopem, dzięki któremu możliwe jest powiększenie obrazu nawet kilkaset razy, lekarz dokonuje oględzin narządów rodnych kobiety. Koncentruje się przy tym na ocenie nabłonka i naczyń krwionośnych pochwy, szyjki macicy i samej macicy, sromu, jak również okolicy około odbytniczej. Niekiedy w trakcie badania okazuje się, że wskazana jest wyższa jego dokładność. Aby ją uzyskać, lekarz może zdecydować się na zastosowanie zielonego filtra lub podanie leków, które doprowadzą do obkurczenia naczyń krwionośnych badanych okolic.

Jeśli w trakcie badania lekarz zauważy wydzielinę z dróg rodnych kobiety, oceni jej wygląd, gęstość, zabarwienie, a także przejrzystość. Może zdecydować się na pobranie z niej wymazu, celem przekazania go do laboratorium. Tam wymaz zostanie poddany badaniom pod kątem tego, jakie bakterie w nim występują.

Badanie szyjki macicy

Niezwykle istotną częścią badania kolposkopowego jest badanie szyjki macicy. Nierzadko przed jego rozpoczęciem lekarz przemywa szyjkę macicy roztworem kwasu octowego. Często też zachodzi konieczność przemycia szyjki macicy płynem Lugola. Jeżeli w trakcie badania lekarz nabierze podejrzeń, co do istnienia zmian nowotworowych, na pewno zdecyduje się na pobranie wycinka z szyjki macicy i przekazanie go do badań.

Takie pobranie nie jest bolesne, może jednak powodować uczucie dyskomfortu, ewentualnie też drobne krwawienie. Jednak nie zawsze tak jest. Przy podejrzeniu raka szyjki macicy, lekarz może także zdecydować się na wykonanie zabiegu abrazji szyjki macicy. To właściwa nazwa zabiegu znanego jako łyżeczkowanie. Wykonuje się go w celu pozyskania większej ilości materiału do badań.

Kobieta przed badaniem kolposkopi
https://www.pexels.com

Jak kobieta powinna przygotować się do zabiegu kolposkopii?

Nie ma potrzeby przygotowywania się do kolposkopii w jakiś szczególny sposób. Kobieta, która ma się zgłosić na to badanie, powinna wcześniej przez dobę powstrzymać się od stosunków seksualnych, bowiem może to zafałszować wyniki badania. Nie wykonuje się go także w czasie miesiączki. Przed kolposkopią nie wolno także wykonywać irygacji pochwy. Niewskazane są także inne badania ginekologiczne. Oczywiście ginekolog może uznać, że konieczne jest wykonanie innych badań, potrzebne może być choćby badanie krwi. Nie ma jednak takiego wymogu, a wszystko tak naprawdę zależy od decyzji ginekologa. Jeśli uzna, że jakieś dodatkowe badania przed kolposkopią są konieczne, warto je wykonać, najczęściej jednak nie ma potrzeby wykonywania żadnych.

Na wizytę można zabrać wcześniejsze wyniki badań cytologicznych, jeżeli oczywiście były wykonywane, a także wszelkie inne wyniki, w szczególności badań ginekologicznych. Mogą być pomocne w określeniu konkretnego problemu. Ich analiza, wraz z analizą wyników kolposkopii, może pomóc w postawieniu trafnej diagnozy.

W trakcie badania zawsze wykonywana jest próba jodowa. Kobiety, które wiedzą o tym, że są uczulone na jod, muszą poinformować o tym lekarza. Potrzebne jest też poinformowanie ginekologa o większym ryzyku krwawień, związanych choćby z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Wyniki kolposkopii są dostępne natychmiast, jednak będą one bardzo ogólne

Wstępne wyniki badania kobieta otrzymuje natychmiast. W wielu miejscach możliwe jest także otrzymanie zdjęć, a nawet obrazów wideo. To jednak zależne jest do tego, jakim aparatem wykonywane jest badanie.

Same wyniki, które kobieta otrzymuje, są bardzo czytelne. Wyniki kolposkopii kwalifikuje się do grupy od 1 do 4.

  1. Pierwsza grupa oznacza prawidłowe obrazy kolposkopowe. Wynik tego badania jasno wskazuje, że nic złego się nie dzieje i wszystko jest prawidłowe.
  2. Druga grupa, to nieprawidłowe obrazy kolposkopowe. Może to oznaczać początek jakichś schorzeń lub ich istnienie, często jednak konkretna diagnoza może być postawiona po przeprowadzeniu dodatkowych badań.
  3. Trzecia grupa to niejasne obrazy kolposkopowe. To także oznacza konieczność wykonania dalszych badań i potwierdzenia jakichś schorzeń lub ich wykluczenia.
  4. Czwarta grupa to inne obrazy kolposkopowe. Taki wynik badania jest bardzo niejasny. Może oznaczać, że coś złego się dzieje, może jednak też oznaczać choćby to, że wpływ na wynik badania miało błędne przygotowanie się do niego. Taki wynik często pojawia się też, gdy kobieta przechodzi menopauzę.
Lekarz omawia z pacjętką wyniki kolposkopi
https://www.pexels.com

Czy dzięki kolposkopii da się stwierdzić wszelkie możliwe schorzenia dróg rodnych?

Warto stwierdzić wprost, że kolposkopia to badanie, do którego wykonania może być wiele wskazań. Prawidłowo wykonana może dać sporo odpowiedzi na temat stanu dróg rodnych kobiety. Już samo to badanie pozwala stwierdzić, że istnieją jakieś nieprawidłowości.

Niekiedy też kolposkopia daje inny wynik, wykluczający w stu procentach istnienie jakichś schorzeń. Wyniki tego badania mogą być pomocne w zaplanowaniu innych badań, potwierdzających lub wykluczających dane schorzenie. Niekiedy sama kolposkopia pozwala jasno określić schorzenie, a po jej wykonaniu lekarz może postawić diagnozę i wdrożyć konieczne leczenie. Nie zawsze jednak kolposkopia jest badaniem wystarczającym. Taki jest między innymi w przypadku podejrzenia raka szyjki macicy. Tylko bowiem badania histopatologiczne dadzą jasny wynik. Bez wcześniejszej kolposkopii, w której trakcie pobierany jest materiał do badań, lub wykonywana biopsja, nie ma jednak możliwości ich przeprowadzenia.

Kobieta zgłaszająca się na to badanie powinna też mieć świadomość, że jego wyniki mogą być zafałszowane, a zauważone zmiany niemożliwe do oceny. Tak często się dzieje, jeśli kobieta wcześniej przechodziła jakieś zabiegi ginekologiczne. Bardzo często też trudno ocenić zmiany u kobiety, która jest w trakcie menopauzy.

Dla wielu kobiet minus to kolposkopia ceny. Wbrew pozorom jednak kilkaset złotych za to badanie, bo takie są kolposkopia ceny, to tak naprawdę mały wydatek za badanie, które może dać dużo odpowiedzi. W wielu przypadkach to właśnie dzięki wynikom tego badania, lekarz może wdrożyć leczenie poprawiające stan zdrowia kobiety. Niekiedy, choćby w przypadku raka szyjki macicy, po badaniu i potwierdzeniu nowotworu, można rozpocząć jego leczenie, dzięki czemu możliwe jest uratowanie zdrowia, bardzo często też zachowanie narządów rodnych i co najważniejsze przedłużenie życia. Każda kobieta, którą lekarz kieruje na to badanie, nie powinna się obawiać, tylko po prostu na nie pójść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.