Loading...
Hobby

Kopyta konia – odpowiednie czyszczenie

Jeździec na koniu przeskakuje przeszkodę


Wiemy, jak ważna jest pielęgnacja naszego konia i z czym się ona wiąże. Czy posiadamy jednak wiedzę na temat prawidłowego czyszczenia kopyt konia?

Wiemy, jak ważna jest pielęgnacja naszego konia i z czym się ona wiąże. Czy posiadamy jednak wiedzę na temat prawidłowego czyszczenia kopyt konia? W jakiej kolejności powinniśmy to robić? Od czego zacząć i czym dokładnie możemy to zrobić? Wiele osób staje przed tym zadaniem i niestety nie ma nie raz pojęcia co dokładnie począć, by czyszczenie kopyt odbyło się w prawidłowy sposób. Kopyta naszego wierzchowca świadczą o jego zdrowiu. Pielęgnacja tej części ciała konia jest bardzo istotna, więc powinniśmy się odpowiednio przygotować.
Czy wiemy jak zbudowane jest kopyto u konia? Czy w ogóle się nad tym zastanawialiśmy? No właśnie. Ta wiedza jest niezbędna i przyda się w rozmaitych sytuacjach. Patrząc na kopyto naszego wierzchowca z boku, możemy je podzielić na część, która jest pokryta sierścią i na część ścienną. Patrząc na kopyto od przodu, możemy z kolei rozróżnić część grzbietową, czyli ścianę przednią, ściany boczne, a także ściany wsporowe. Tylni widok kopyta umożliwia nam zobaczenie piętki. Podeszwa kopyta konia powinna być wysklepiona ku górze. Jej zadaniem jest ochrona przed różnego rodzajami zdarciami i obrażeniami. W tylnej części podeszwa posiada wycięcie, w które wchodzi strzałka. Strzałka składa się trzonu, grota i ramion. Stanowi ona bardzo istotny element budowy kopyta, ponieważ jej zadaniem jest amortyzacja wstrząsów. Służy także jako aparat resorujący.

Prawidłowe czyszczenie kopyt

Zanim zaczniemy czyścić końskie kopyta, powinniśmy w pierwszej kolejności stabilnie przywiązać naszego wierzchowca. Podnoszenie jego nóg rozpoczynamy od przedniej lewej. Czyszczenie konia zaczyna się od wyciągania zaostrzoną końcówką kopystki z rowków strzałki brudu, ściółki oraz błota. W następnej kolejności zmiatamy kurz u resztki błota oraz piasku z podeszwy kopyta – włosianą częścią kopystki. Gdy skończymy, opuszczamy delikatnie nogę konia i przechodzimy do następnej kończyny tylnej, ponownie przedniej prawej i tylnej prawej.
Pamiętajmy, by pielęgnacja kopyt naszego wierzchowca była systematyczna. Przynajmniej raz w tygodniu, warto natłuścić smarem wysuszony róg kopyta. W sklepie jeździeckim znajdziemy różnego rodzaju akcesoria do prawidłowego czyszczenia końskich kopyt. W naszym wyposażeniu nie powinno zabraknąć kopystki, czyli podłużnej szczotki, która jest zakończona metalowym szpicem z jednej strony. Druga strona kopystki charakteryzuje się natomiast twardym włosiem.

Zdrowe i odpowiednio wyczyszczone kopyta to fundament każdego konia. Powinniśmy starannie podejść do zadania jakim jest pielęgnacja kopyt, ponieważ ich zaniedbanie może doprowadzić do naprawdę poważnych schorzeń i kulawizn. Oprócz codziennego czyszczenia kopystką, naszemu wierzchowcowi należy zapewnić również zabiegi pielęgnacyjne, w tym regularne wizyty u kowala.

Artykuł opracowany przy współpracy z sklepem jeździeckim wsiodle24.pl oferującym min. czapraki, odzież jeździecką, kaski, akcesoria do pielęgnacji i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.