Loading...
LeczenieNeurologia

Korzonki – co to jest, dlaczego czasem bolą i jak sobie z tym radzić

Kobieta łykająca tabletkę

Ból korzonków jest bardzo często wskazywany jako główna przyczyna dolegliwości dolnego odcinka pleców. Okazuje się jednak, że schorzenie to obejmuje szerszą grupę objawów. Dla większości osób początkowo mogą nie być kojarzone z bólem korzeniowym. Czym są korzonki? Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Czym są korzonki?

Pod pojęciem zespołu korzeniowego określa się szereg dolegliwości, które charakteryzują się podobnym mechanizmem wystąpienia, jednak zróżnicowaną lokalizacją. Korzonki nie są bowiem schorzeniem charakterystycznym dla odcinka lędźwiowego. Uniemożliwiającym wykonywanie określonych czynności i przyjmowanie niektórych pozycji.

Stereotyp ”bólu korzonków” opiera się na najpowszechniejszej formie mechanicznego ucisku na nerw. Ze względu na budowę anatomiczną odcinek lędźwiowy jest jedną ze struktur najbardziej podatnych na uszkodzenia. Sprawia to, że korzonki przez dekady były kojarzone właśnie z tą okolicą ciała.

Zespół korzeniowy to stan zapalny nerwów odchodzących parami z rdzenia kręgowego. Struktury te wydostają się z kanału kręgowego przez otwory zlokalizowane po stronie brzusznej i grzbietowej ciała. Zapalenie korzeni nerwowych może być spowodowane długotrwałym uciskiem mechanicznym, nagłym przesunięciem elementów kostnych, zaburzonym napięciem mięśniowym lub oziębieniem danej okolicy ciała.

Warto pamiętać o tym, że definicja zespołu korzeniowego nie określa lokalizacji zaburzenia – ból korzeniowy może zatem obejmować odcinek szyjny lub lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Dopiero uszkodzenia nerwów, odchodzące z kręgosłupa w okolicy dolnych pleców, są przyczyną rwy kulszowej.

Mężczyzna z bólem pleców lędźwiowych
Źródło: Pexels

Jaka jest przyczyna korzonków?

Powstawanie zespołu korzeniowego to kilka różnych i niezależnych od siebie mechanizmów, które skutkują określonymi dolegliwościami w obrębie danego odcinka kręgosłupa i uszkodzonych nerwów. Najczęstszą przyczyną wystąpienia zespołów korzeniowych są zmiany przeciążeniowe i powiązane z nimi zaburzenia napięć mięśniowych w tej okolicy.

Wykonywanie powtarzalnej pracy przez wiele lat skutkuje pojawianiem się zmian strukturalnych i przebudową poszczególnych włókien mięśniowych. Ingeruje to w fizjologiczną przestrzeń wokół korzeni nerwowych, które będąc pęczkami włókien ruchowych i czuciowych, odchodzących do części ciała znajdujących się na obwodzie, mogą powodować bóle i dolegliwości kończyn.

Zespoły korzeniowe są również ściśle powiązane z obecnością zmian zwyrodnieniowych w stawach. Przebudowa kręgów kolumny osiowej kręgosłupa to proces nieodwracalny, który może skutkować pojawieniem się pierwszych osteofitów już w trzeciej dekadzie życia człowieka. To właśnie zmiana strukturalna, spowodowana nadbudową narażonych na siły mechaniczne fragmentów tkanki kostnej, jest często główną przyczyną zgłoszenia się do poradni ortopedycznej.

Okazuje się, że ucisk na korzenie nerwowe, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kręgów objętych procesem zwyrodnieniowym, jest pierwszym objawem, który sygnalizuje o zachodzeniu niepokojących zmian w obrębie kręgosłupa.

Zespoły korzeniowe mogą mieć również charakter ostry. Do pojawienia się bólu dochodzi wówczas w przypadku postrzału po wykonaniu szybkiego ruchu wyprostu lub po intensywnym oziębieniu okolicy korzeni. Od charakteru incydentu zależy dokładny sposób leczenia stanu zapalnego struktur nerwowych, dlatego odpowiednia diagnostyka odgrywa istotną rolę w skuteczności całej terapii.

Korzonki – objawy

Promieniujący ból, pochodzący z tkanki nerwowej, jest najczęstszym objawem stanu zapalnego korzeni nerwowych. Bardzo często ma on charakter rozlany i tępy, przez co dolegliwości nie są odczuwane wyłącznie w okolicy kręgosłupa, ale też w dystalnych częściach kończyn. Zapalenie struktur nerwowych skutkuje silnym promieniowaniem do części ciała, które bezpośrednio są zaopatrywane czuciowo i ruchowo przez dany pęczek. Z tego powodu do klasycznych objawów rwy kulszowej mogą dołączyć zaburzenia czucia skóry i funkcjonalności poszczególny mięśni wskaźnikowych.

W przypadku zespołów korzeniowych dochodzi bardzo często do nakładania się dolegliwości związanych z przewlekłym schorzeniem lub nieprawidłowym balansem mięśniowym. Korzonkom może towarzyszyć szereg objawów niespecyficznych, które utrudniają postawienie poprawnej diagnozy. Zmienia się również poziom odczuwania bólu w konkretnych sytuacjach. Okazuje się, że jego natężenie zależy od rodzaju wykonywanych ruchów i aktywności.

Kobieta z bólem korzonków
Źródło: Pexels

Dlaczego korzonki czasem bolą?

Zespół korzeniowy u większości osób ma charakter tymczasowy. Intensywny wysiłek fizyczny i incydent urazowy wskazują na wystąpienie nagłego bodźca, który doprowadził do rozwoju stanu zapalnego. W lumbago zdrowy organizm jest w stanie zwalczyć stan zapalny, co przekłada się na ustąpienie objawów bez konieczności stosowania specjalistycznego leczenia.

Trudności w różnicowaniu poszczególnych stanów zapalnych nerwów są również spowodowane przez brak możliwości zastosowania skutecznych badań obrazowych. Wyłączając towarzyszące schorzeniu zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk lub dyskopatię, zespoły korzeniowe nie są widoczne w klarowny sposób na obrazie rentgenowskim, ultrasonograficznym i w badaniu tomografem komputerowym.

Środki przeciwbólowe a zespoły korzeniowe

Leczenie farmakologiczne zespołów korzeniowych opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych zawierających ibuprofen lub ketoprofen. Doraźne stosowanie leków przeciwbólowych łagodzi dolegliwości związane z obecnością zespołu korzeniowego. Schorzenie to jest przyczyną silnego bólu, który obejmuje wiele części ciała danej osoby.

Warto jednak pamiętać o tym, że stosowanie silnych leków opioidowych (zawierających na przykład morfinę) poprawia komfort życia, jednak niesie ze sobą ryzyko silnego uzależnienia. Z tego powodu decydując się na leczenie warto uwzględnić zarówno obecne natężenie bólu, jak i czas jego trwania, ponieważ długotrwałe przyjmowanie silnych substancji przeciwbólowych może okazać się w dłuższej perspektywie czasu niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Fizjoterapia w zespołach korzeniowych

Leczenie fizjoterapeutyczne zespołów korzeniowych zależy od mechanizmu powstania stanu zapalnego. W przypadku postrzału w danym odcinku kręgosłupa celem jest rozluźnienie przykurczonych tkanek. Masaż głęboki i poprzeczny pozwala uzyskać zarówno ulgę w bólu, jak i zmniejszenie napięć mięśnia prostownika pleców. Przyczyną wystąpienia incydentu urazowego jest w tym przypadku również osłabiona siła mięśniowa stabilizatorów tułowia.

Nagłe zablokowanie stawu wynika z niewydolności tkanek miękkich, znajdujących się w tej okolicy ciała, dlatego podczas fizjoterapii wprowadzone są odpowiednie ćwiczenia wzmacniające. Charakter leczenia zespołów korzeniowych będzie również inny w przypadku obecności diagnozowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lub kręgozmyku.

W takich sytuacjach bezpośrednie wyeliminowanie przyczyny stanu zapalnego jest niemożliwe, dlatego zalecana jest terapia zachowawcza. Umożliwia ona zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta oraz zapobiega przed pojawianiem się podobnych incydentów w przyszłości. Należy zwrócić uwagę na stosowanie odpowiednich metod leczenia, ponieważ agresywne techniki manipulacyjne mogą przyczynić się do pogorszenia stanu funkcjonalnego danej osoby.

Mężczyzna z bólem korzonków u fizjoterapeuty
Źródło: Pexels

Zespół korzeniowy – czy jest się czego bać?

Korzonki są jednym ze schorzeń najpowszechniej występujących w populacji. Mnogość mechanizmów ich powstawania i problemy z określeniem właściwej przyczyny stanu zapalnego sprawiają, że znaczna część osób zmaga się z bliżej nieokreślonym bólem pleców, który jest trudny w leczeniu. Z tego powodu istotną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka i zapobieganie występowaniu nasilonych epizodów korzeniowych.

Regularna aktywność fizyczna, dbałość o ergonomię pracy i zwracanie uwagi na niepokojące sygnały wysyłane przez organizm są podstawą uniknięcia objawów korzeniowych w przyszłości. Korzonki są uciążliwym schorzeniem, które jednak można poddać skutecznemu leczeniu. Jego efekt zależy głównie od świadomości danego pacjenta i wprowadzenia odpowiedniej terapii, która wyeliminuje rzeczywistą przyczynę dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.