Loading...
Uroda

Kosmetyki apteczne – czy warto?

Apteka

Wiele firm kosmetycznych wypuszcza dwie linie swoich produktów: kosmetyki, które można znaleźć w drogeriach oraz te, które do kupienia są tylko w aptece. Istnieją również marki, których produktów próżno szukać w zwykłych sklepach z kosmetykami i żeby je zakupić, trzeba udać się do apteki stacjonarnej lub zamówić je w aptece internetowej. Tego typu produkty są nie tylko trudniej dostępne, ale też droższe od tych, które kupić można w drogerii. Czy rzeczywiście jednak są one lepsze od kosmetyków drogeryjnych i czy warte są swojej ceny? Okazuje się, że tak.

Istnieją trzy zasadnicze różnice między kosmetykami dostępnymi w drogeriach i dermokosmetykami, które do kupienia są tylko w aptece:

1. Stężenie substancji aktywnych

Kosmetyki apteczne stworzone są po to, by rozwiązywać konkretne problemy medyczne skóry i z tego powodu muszą mieć bardzo specyficzną formułę, w której skład wchodzą odpowiednie substancje aktywne w konkretnym stężeniu i konfiguracji. Produkty drogeryjne nie są produktami specjalistycznymi, nawet jeśli przeznaczone są dla różnych rodzajów skóry, mających różne potrzeby. Między innymi dlatego w składzie kosmetyków drogeryjnych jest dużo mniej substancji aktywnych. I tak chociażby drogeryjne kremy przeciwzmarszczkowe będą zawierały mniej silnie działających substancji, takich jak na przykład retinol, będą zawierały je w mniej aktywnej formie lub nie będą zawierały ich wcale.

2. Wchłanianie

Produkty drogeryjne mogą nie wnikać w skórę tak dobrze jak produkty apteczne. W przypadku dermokosmetyków substancje czynne są tak zaprojektowane, aby docierały do ​​głębszych warstw skóry (często oznacza to konkretną budowę cząsteczkową składników). To na tym poziomie skóry wytwarza się kolagen czy kwas hialuronowy. W specjalistycznych produktach uwzględnione są prawdziwe przyczyny powstawania trądziku czy starzenia się skóry, dzięki czemu widać różnicę w wynikach ich stosowania w porównaniu z kosmetykami drogeryjnymi. Dla tych, którzy poważnie traktują problem trądziku czy zmarszczek, niezbędne jest stosowanie produktów, które docierają do skóry właściwej, gdzie zachodzą rzeczywiste zmiany. To właśnie ze względu na siłę działania tych produktów może nam je zapewnić tylko w apteka internetowa lub stacjonarna. Stosowanie kosmetyków z nawet podobnymi lub wręcz tymi samymi substancjami, które jednak z uwagi na np. zbyt dużą wielkość cząsteczek nie są wchłaniane, z medycznego punktu widzenia nie ma najmniejszego sensu.

3. Oparcie w nauce

Produkty sprzedawane w drogeriach mają często ładne opakowanie i, dzięki drogim kampaniom reklamowym, mogą stać się bardzo popularne nawet jeśli nie są szczególnie skuteczne. Jest jednak naukowo udowodnione, że dermokosmetyki faktycznie poprawiają stan skóry. Firmy produkujące dermokosmetyki dysponują danymi klinicznymi opartymi na testowaniu całego produktu, a nie przypadkowego składnika, jak to często bywa w przypadku wielu kosmetyków dostępnych w drogeriach. Dermokosmetyki są jedyną grupą produktów pielęgnacyjnych (oprócz oczywiście leków na receptę w formie maści czy kremów), które mają rzeczywisty wpływ na stan skóry, ponieważ składniki aktywne mogą dotrzeć do skóry właściwej, gdzie mają miejsce ważne funkcje transformacyjne.

4. Zaufaj specjaliście

Dermokosmetyki, ze względu na większe stężenie substancji aktywnych, mogą u niektórych osób powodować podrażnienia skóry, niekiedy bardzo silne. Wiele z nich można stosować bez porozumienia z lekarzem, gdyż są łagodne w swoim działaniu – jak na przykład delikatne środki myjące czy kremy nawilżające wyprodukowane z myślą o skórze atopowej czy wysuszonej. Są jednak takie produkty, których stosowanie powinno się skonsultować z lekarzem. Należą do nich przede wszystkim produkty przeciwzmarszczkowe i przeciwtrądzikowe, których działanie może być zbyt agresywne dla cery wrażliwej. Jeśli jednak lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto zaopatrzyć się w odpowiedni dla naszej skóry zestaw kosmetyków w aptece stacjonarnej lub złożyć zamówienie w aptece internetowej. Rezultaty ich stosowania mogą zadziwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.