Loading...
Dom i rodzina

Koty z włosami dla alergików – jaką rasę wybrać?

Kobieta trzyma kota na rękach

Posiadanie mruczącego pupila w domu to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki luksus. Wielokrotnie problemem okazuje się alergia. Wraz z alergią pojawia się pytanie o rasę kota, który nie uczula. Czy istnieją koty, które nie uczulają?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przede wszystkim dowiedzieć się, co tak naprawdę jest przyczyną alergii na koty. O ile w przypadku psów jest to sierść, o tyle w przypadku kotów nie jest to tak oczywiste. W przypadku alergii na psa alergikom proponowane są rasy z włosem. Czy w przypadku kocich przyjaciół jest to możliwe? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Kot z włosami zamiast sierści sposobem na alergię?

Kot z włosami zamiast sierści? Czy to możliwe? No cóż, na wstępie należy wyjaśnić, że każdy kot ma włosy. Co więcej, włosy u kota występują niezależnie od rasy. U kotów wyróżnia się trzy rodzaje włosów, które razem stanowią futro. I tak wyodrębniamy:

  • Włosy puchowe – podszerstek.
  • Ościste włosy.
  • Włosy okrywowe.

Włosy okrywowe to te, które stanowią zewnętrzną warstwę pupila. To właśnie włosy okrywowe odpowiadają za wygląd zewnętrzny kota. Ich długość jest różna w zależności od rasy. Włosy ościste to warstwa pośrednia futra. Ostatnia z warstw tworzy tzw. podszerstek.

Kot z włosami zamiast sierści
https://www.pexels.com/

Podszerstek

Podszerstek lub włosy puchowe są delikatne oraz miękkie. Zadaniem podszerstka jest ochrona zwierzaka przed nadmiernym nagrzewaniem oraz zimnem. Pozwala utrzymać kotu właściwą temperaturę ciała. Co więcej, podszerstek u każdego kota jest inny. To, czy jest go mniej lub więcej, zależy od rasy, pory roku oraz warunków, w jakich żyje kot. Naturalnym procesem, który dotyka zarówno psy, jak i koty jest linienie. Proces ten pozwala na pozbycie się martwego, starego włosa. Warto wiedzieć, że to właśnie podszerstek jest narażony na linienie najbardziej. Częste kąpiele oraz wyczesywanie zapewnia kontrolowaną utratę podszerska i ograniczenie jego ilości w miejscach niepożądanych.

Czy sierść kota uczula?

Potocznie używa się sformułowania, z którego wynika, że sierść kota jest źródłem alergii. Nic bardziej mylnego. Alergia na kota to tak naprawdę nietolerancja na kocią wydzielinę zawierającą określone białka.

Do najbardziej uczulających białek zalicza się białko Fel d 1 oraz Fel d 2. Alergen Fel d 1 znajduje się w gruczołach ślinowych oraz łojowych kota. Obecność tego alergenu w mniejszym stopniu występuje także we włosach. Co istotne alergen ten roznoszony jest po sierści kota w trakcie wykonywania czynności higienizacyjnych. Kot, wylizując się sprawia, że alergen rozprzestrzenia się po jego sierści. Sierść ta z kolei ma bezpośredni kontakt z nami i urządzeniami znajdującymi się w naszym otoczeniu.

Czy istnieją koty dla alergików?

Nie istnieje rasa kotów, która nie uczulałyby w ogóle. Jednak skoro wiadomo, że alergen wywołujący nietolerancję organizmu znajduje się w ślinie, można efekt ten zminimalizować. Przede wszystkim badania pokazują, że istnieją rasy kotów, u których obserwuje się mniejsze stężenie białka Fel d 1 oraz Fel d 2. Ponadto, jak już wspomniano, kocie włosy różnią się pod względem grubości oraz ilości. Przede wszystkim, chodzi tu o rodzaj podszerstka, który odgrywa największą rolę w procesie linienia. Im więcej włosów kot gubi – tym silniejsza będzie reakcja alergiczna. Jeśli zastanawiasz się nad kotem w domu, pomyśl o kotce. Badania dowodzą, że kotki uczulają mniej, aniżeli samce.

Kot syberyjski
https://www.pexels.com

10 ras kotów hipoalergicznych

Posiadanie psa, który nie wywołuje reakcji alergicznych, nie stanowi wyzwania. Powszechnie znane są rasy psów, z włosami zamiast sierści, które nie uczulają. Jak już wiadomo, każdy kot będzie uczulał, jednakże istnieją rasy, których stężenie alergenu jest niższe. Posiadacz kota takiej rasy ma szanse ograniczyć przykre dolegliwości do minimum.

Oto zestawienie 10 ras kotów przyjaznych alergikom.

1. Kot syberyjski

Rasa ta na pierwszy rzut oka nie wygląda jak dedykowana dla osób zmagających się z alergią. Koty te charakteryzuje piękny, długi i delikatny włos. Mimo że koty te są długowłose, zawartość alergenu w ich wydzielinie jest niezwykle niska. Badania dowodzą, że alergicy w kontakcie z kotem syberyjskim nie odczuwają silnych skutków działania alergenu. Ponadto koty syberyjskie znane są z zamiłowania do wody. Powyższe ułatwia ich pielęgnację i usuwanie podszerstka. Koty te oprócz swojej urody są niezwykle przyjazne. Chętnie uczestniczą w życiu człowieka, bawiąc się z nim i wspólnie z nim odpoczywając.

2. Kot balijski

Koty te stanowią odmianę kotów syjamskich. Futro kota balijskiego pozbawione jest podszerstka. Wiąże się z tym ułatwiona pielęgnacja oraz fakt, że kot ten jest przyjazny alergikom. Przede wszystkim kot balijski mało linieje. Niemniej jednak kot ten jest długowłosy, dlatego nie można zapomnieć o jego systematycznym czesaniu. Kot ten jest niezwykle towarzyski i domaga się uwagi od domowników. Nauczony wspólnych spacerów, pięknie chodzi na smyczy.

3. Kot bengalski

Bengale to rasa, która powstała z krzyżówki kota domowego oraz dzikiego kota bengalskiego. Kot ten ma charakterystyczne cętki na futrze. Uważa się, że kot bengalski oprócz orientalnego wyglądu ma też dziki charakter. Koty tej rasy są energiczne i żywiołowe. Mimo tego uwielbiają towarzystwo człowieka i wszelkie zabawy, takie jak aportowanie, czy też wykonywanie komend. Futro tych kotów nie wymaga od właścicieli nadmiernej uwagi. Koty bengalskie są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Co więcej, aksamitny w dotyku bengal należy do ras kotów hipoalergicznych. Koty te mało linieją, co powoduje niewielkie rozprzestrzenianie alergenów. 

4. Rex dewon

Rex dewony, uważane są za naczelnych łobuzów wśród kotów. Oprócz charakteru sam wyraz ich pyszczka sugeruje niespokojną naturę. Koty te uwielbiają psoty i zabawę. Futro rexa jest krótkie oraz posiada charakterystyczne dla rasy fale. O ile kot ten mało linieje, o tyle jest narażony na różnego rodzaju infekcje grzybicze skóry. Infekcje często przechodzą na uszy kota i powodują łysienie.

5. Rex kornwalijski

Koty tej rasy są szczupłe, smukłe o ostrych rysach pyszczka. Duże uszy to znak rozpoznawczy tej rasy. Ponadto kornwalijczyka wyróżnia charakterystyczna pofalowana i delikatna sierść. Podobnie jak wyżej wymienione rasy, rex kornwalijski prawie nie linieje. Z uwagi na bardzo krótką sierść, pielęgnacja tego kota nie jest wymagająca.

Uszy kota
https://www.pexels.com

6. Kot rosyjski niebieski

Uważa się, że to prawdziwy arystokrata wśród kotów. Koty tej rasy są niezwykle eleganckie i dostojne. Wyróżnia je srebrne delikatne futro i szmaragdowe oczy. Co więcej, jak na prawdziwego arystokratę przystało, kot rosyjski niebieski jest niezwykle inteligentny. Rasa ceni sobie spokój, ład i porządek. Z tego powodu, koty te polecane są osobom starszym i do domu bez dzieci. Futro kota rosyjskiego wyróżnia nie tylko barwa. Przede wszystkim podszerstek jest tej samej długości co warstwa okrywowa. To sprawia, że futro kota rosyjskiego jest zwarte i mniej podatne na linienie.

7. Kot orientalny krótkowłosy

Koty tej rasy urodą przypominają kota syjamskiego. Nic dziwnego skoro kot orientalny krótkowłosy to potomek „syjama” i kota brytyjskiego, europejskiego i amerykańskiego. Kot ten ma atletyczną budowę. Jest smukły, szczupły oraz zwinny. Jeśli chodzi o charakter, określenie aktywny pieszczoch jest tutaj idealne.

8. Kot jawajski

Rasa ta znana jest także jako kot orientalny długowłosy. Podobnie jak opisywany powyżej kot orientalny krótkowłosy, kot jawajski jest potomkiem syjama. Kot jawajski jest niezwykle rozmowny i towarzyski. Futro przedstawicieli tej rasy jest niezwykle aksamitne i delikatne. Mimo tego, że jest to kot długowłosy, kot jawajski to dobry wybór dla alergika. Koty te nie mają podszerstka, przez co ich linienie jest znikome.

9. Kot brytyjski

Kot brytyjski to prawdziwy domator. Koty tej rasy są niezwykle przyjazne, uwielbiają pieszczoty i towarzystwo człowieka. Z reguły cechuje je spokój i duży apetyt. Już swoim wyglądem przypominają słodką puchatą kulkę. Futro kota brytyjskiego jest zwarte i niezwykle gęste. To właśnie zwarta pokrywa włosów powoduje, że są one doskonałym wyborem dla alergika. Uważa się, że rzadziej linieją oraz nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Same też wylizują się z mniejszą częstotliwością niż przedstawiciele innych ras. Dzięki temu roznoszenie szkodliwego alergenu jest ograniczone do minimum.

10. Sfinks, czyli kto bez sierści

Co z tymi sfinksami? Jak można zauważyć, kot długowłosy nie musi wywoływać alergii. Wszystko zależy od rasy, rodzaju włosa, a także stężenia alergenu w wydzielinie. Sfinks mimo, iż nie posiada sierści, nie jest kotem hipoalergicznym. O ile ryzyko gubienia sierści w przypadku tego kota nie istnieje, o tyle wydzielina sfinksa zawiera duże stężenie alergenu. Alergen Fel d 1 zawarty jest zarówno w ślinie, jak i w łoju zwierzęcia. Decydując się na sfinksa, należy pamiętać, że to właśnie łój tworzy warstwę ochronną delikatnej skóry. Rada? Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz częste kąpiele, pomogą zminimalizować objawy uczulenia.

Kote bez sierści
https://www.pexels.com

Kot Ashera – hipoalergiczna rasa

Zadając pytanie „Jaki kot dla alergika?” nie można zapomnieć o kocie Ashera. Kot Ashera to rasa, która powstała w ramach eksperymentu amerykańskiej korporacji. Jest to także jedyna rasa chroniona prawem patentowym. Ta niezwykła hybryda to połączenie kota afrykańskiego, bengalskiego oraz zwykłego kota domowego.

Swoim wyglądem przypomina swego dzikiego przodka. Jednak jego charakter ma wskazywać na domowego mruczka. Koty tej rasy miały nawiązywać silną więź ze swoimi opiekunami i źle znosić rozłąkę. Niemniej jednak od swoich dzikich kuzynów odziedziczyły skłonności niszczycielskie.

Jeśli chodzi o wygląd, kot Ashera jest duży, smukły oraz dostojny. Zdecydowanie bliżej mu do kota afrykańskiego niż domatora. Rasa ta powstała z potrzeby koty nieuczulającego. Twórcy tej rasy spopularyzowali ją jako całkowicie bezpieczną dla alergików. Brzmi świetnie? Tak, dopóki nie poznamy ceny naszego kociego pupila. Suma, jaką przyszły właściciel musiał zapłacić za kota, wahała się w przedziale 35 – 100 tysięcy dolarów. Należy jednak wspomnieć, że koty tej rasy nie są hodowane oficjalnie od 2010 roku. Co więcej, w opinii publicznej pojawiły się głosy jakoby projekt ten to oszustwo mający skłonić bogatych alergików do zakupu drogiego pupila.

Jak walczyć z alergią na kota?

Jak już wiadomo, nie istnieje kot dla alergika, który nie uczula w ogóle. Jedynie wybór odpowiedniej rasy, może sprawić, że reakcja alergiczna będzie mniejsza. Niemniej jednak alergia to kwestia indywidualna.

Wybierając kota z hodowli, warto przed zakupem umówić się na kilka spotkań. W ten sposób dowiemy się, jak silna jest alergia w obecności zwierzaka. Poza tym istnieje kilka sposób na zmniejszenie intensywności alergenów. Jednym z nich jest kastracja. Ponadto prawidłowa pielęgnacja oraz higiena sprawi, że życie z kotem będzie przyjemniejsze i mniej dokuczliwe. Eliminacja ilości liniejących włosów to połowa sukcesu. Poza tym wsparciem mogą być różnego rodzaju środki medyczne, a także ewentualne odczulanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.