Loading...
Sport

Kreatyna – jaką brać?

Rozsypana kreatyna leży na czarnym stole

Artykuł sponsorowany.

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z siłownią albo ćwiczą już jakiś czas, ale bez profesjonalnego wsparcia, często nie wiedzą, jakie suplementy mogą wspomóc ich pracę. Warto wówczas poznać zalety kreatyny. Jak wybrać najlepszą?

Czym jest kreatyna i jakie są jej rodzaje?

Kreatyna to związek chemiczny, który występuje w organizmach zwierzęcych z grupy kręgowców, głównie w mięśniach i ścięgnach. Podczas przemiany chemicznej przekształcana jest w fosfokreatynę, pełniącą funkcję magazynowania energii. Dlatego kreatyna jest niezbędna podczas wysiłku – jej cząsteczki biorą udział w produkcji ATP, który jest nośnikiem energii. Kreatyna pobudza również syntezę protein w mięśniach i podwyższa uwodnienie komórki mięśniowej.

Najczęstszą postacią tego związku jest monohydrat kreatyny, choć kreatyna dostępna jest także w postaci: jabłczanu kreatyny, cytrynianu kreatyny, chelatu magnezowego kreatyny oraz pirogronianu kreatyny.

Na rynku jest bardzo dużo suplementów kreatyny, dlatego warto wybrać sprawdzone produkty, o dobrym składzie, takie jak kreatyna bezsmakowa firmy KONKRET. Zawiera ona wyłącznie kreatynę, bez domieszek i niepotrzebnych dodatków.

Jak podkreślają twórcy tej marki, stworzyli KONKRET, ponieważ lubią dobre składniki, czyste formuły i widoczne rezultaty. W ich ofercie znajdują się same skuteczne preparaty, które pomogą w jak najszybszym osiągnięciu celów treningowych. Atrakcyjne ceny produktów są wynikiem postawienia na prostotę i sprzedaż internetową.

– Wszystko po to, by proste i skuteczne rozwiązania były przystępne. Wierzymy w KONKRET, bo robi robotę – tłumaczą twórcy marki.

Jaką kreatynę przyjmować i w jaki sposób?

Kreatyna może występować w tabletkach lub w postaci proszku. Najlepszą formą jest monohydrat kreatyny, który świetnie rozpuszcza się w wodzie, jest więc bardzo dobrze przyswajalny. Można go również mieszać z innymi preparatami witaminowymi.

Należy pamiętać, że suplementacja monohydratem przynosi oczekiwane rezultaty wówczas, kiedy mięśnie pracują, a więc podczas wysiłku fizycznego. Samo przyjmowanie preparatu nie przyniesie spodziewanego skutku. Aby uzyskać jak największą wydajność suplementu, warto spożywać ją po posiłku bogatym w węglowodany. Dzięki temu, że biorą one aktywny udział w transporcie kreatyny, bezpośrednio wpływa to na przyrost masy mięśniowej.

Bardzo ważne jest, aby przyjmowanie kreatyny rozpocząć od małych dawek (wystarczy 10 g na 1 kg masy ciała). Stopniowo można zwiększać dawkę do 30 g na 1 kg masy ciała, a po nasyceniu organizmu wystarczy utrzymać dawkowanie 5 g dziennie lub 1 g na 10 kg wagi ciała. Podczas suplementacji konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – w przeciwnym przypadku kreatyna pobierze wodę z organizmu.

Kreatyna jest bardzo przydatnym suplementem dla osób aktywnych fizycznie, które chcą zwiększyć masę mięśniową, ale nie tylko dla nich. Zalecana jest dla wszystkich osób po różnego rodzaju urazach czy operacjach, ze względu na swoje właściwości w budowaniu masy mięśniowej i jako źródło energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.