Loading...
Leki i suplementy

Kreatynina – kiedy badać poziom kreatyniny i jakie są normy?

Badanie poziomu kreatyniny

Nerki to nie tylko organ produkujący mocz.  Są one także odpowiedzialne za właściwy skład płynów ustrojowych w ciele człowieka, a  poprzez wytwarzanie odpowiednich związków biorą udział w regulacji ciśnienia krwi oraz produkcji czerwonych ciałek.

  1. Co to jest kreatynina?
  2. Kreatynina – jak wygląda badanie?
  3. Kreatynina we krwi – jak przygotować się do badania?
  4. Kreatynina norma.

Nieleczone choroby nerek mają dla organizmu przykre konsekwencje. To przecież główny filtr organizmu – gdy nie pracuje prawidłowo, zanieczyszczeniu ulega krew, co z kolei źle wpływa na pracę innych narządów. Dlatego, chcąc czuć się świetnie i móc prowadzić zdrowy styl życia, właśnie dobrze w ramach szeroko pojętej profilaktyki chorób nerek, wykonać badanie poziomu kreatyniny.

Co to jest kreatynina?

Kreatynina to nic innego jak organiczny związek chemiczny, który powstaje w mięśniach, a jest wydalany właśnie przez nerki. W jaki sposób kreatynina przedostaje się z mięśni do nerek? Dzieje się to za pośrednictwem krwi. W nerkach kreatynina jest odfiltrowywana i wydalana z moczem. Jeśli jednak nie filtrują one dobrze krwi, w jej osoczu rośnie stężenie kreatyniny. Należy też pamiętać, że poziom kreatyniny jest zależny od płci, wieku, masy mięśniowej czy też diety (spożywanie dużej ilości mięsa zwiększa stężenie kreatyniny). Wpływ na poziom tego produktu ubocznego metabolizmu mają też niektóre leki. Właśnie dlatego, wynik badania musi być oceniony przez lekarza.

Kreatynina – jak wygląda badanie?

Notoryczne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak apetytu, wysokie ciśnienie, wzdęcia czy krew w moczu mogą być objawem niewydolności nerek. Dlatego, aby zapobiec powstaniu ciężkich chorób, warto wykonać właśnie badanie poziomu kreatyniny we krwi. Poza tym poziom kreatyniny jest zwykle mierzony także przed badaniami, w których używany jest kontrast. Nie należy także zapominać o fakcie, że badanie poziomu kreatyniny powinno być wykonywane w pakiecie corocznych badań okresowych. Jak wygląda samo badanie? To po prostu jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej. Na wynik czeka się przeważnie jeden dzień. Więcej o badaniu poziomu kreatyniny dowiesz się ze strony https://diag.pl/pacjent/kiedy-warto-zbadac-stezenie-kreatyniny/ .

Kreatynina we krwi – jak przygotować się do badania?

Samo badanie poziomu kreatyniny we krwi wydaje się czymś bardzo prostym. Aby przebiegło ono prawidłowo, należy wykonać je na czczo (najlepiej nic nie jeść od 8 do 10 godzin przed zabiegiem). Ważne jest też, aby badanie odbyło się rano, a godzinę przed pobraniem krwi należy wypić szklankę wody. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby dzień przed badaniem nie uprawiać sportu, który wymaga dużego wysiłku fizycznego – zbyt intensywne ćwiczenia mogą  podwyższyć poziom kreatyniny.

Kreatynina norma

Jak już wcześniej wspomniano, każdy wynik badania poziomu kreatyniny powinien być indywidualnie oceniony przez lekarza – dzieje się tak dlatego, że na stężenie kreatyniny we krwi ma wpływ dużo czynników. Normy kreatyniny mogą się wahać w zależności od tego, w jakim laboratorium było wykonane badanie. Normy zależą także od:

  • metody pomiaru
  • użytego do badania aparatu.

Przyjmuje się jednak, że prawidłowa wartość poziomu kreatyniny we krwi wynosi od 0,6 do 1,3 mg/dl. U dzieci natomiast od 0,3 do 0,7 mg/dl (jeszcze inaczej wyglądają normy u noworodków czy niemowlaków).

Po raz kolejny okazuje się, że profilaktyka jest bardzo ważna. Proste badanie pozwoli uniknąć wielu kłopotów zdrowotnych, których przyczyną może być zła praca nerek. Wczesne wykrycie dysfunkcji w działaniu tego narządu pozwoli na powstrzymanie procesu chorobowego – dzięki temu nie dojdzie do ostrej niewydolności nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.