Loading...
Kręgosłup

Kręgozmyk – czym jest, jakie daje objawy, jak go leczyć?

Kobieta chora na kręgozmyk


Kręgozmyk to choroba narządu ruchu polegająca na przemieszczeniu kręgów względem siebie. Kręg wraz z kręgami leżącym powyżej przesuwa się ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej. Przesunięcie powoduje utratę stabilności kręgosłupa i spadek sprawności chorego.

Najczęściej kręgozmyk, zwany także spondylolistezą, ma lokalizację na odcinku L5-S1. Kręgozmyk jest skutkiem zaistnienia szczeliny w łuku kręgowym w miejscu połączenia się wyrostków stawowych.

Stopień zaawansowania kręgozmyku określa klasyfikacja Meyerdinga. Stopień: I <25%, II 25-50%, III 50-75%, IV > 75%, całkowita spondylolisteza, czyli utrata styczności kręgów i stabilności kręgosłupa.

Kręgozmyk – przyczyny schorzenia

Przyczyny schorzenia można powiązać z typami tej patologii:

 • Kręgozmyk dysplastyczny spowodowany wrodzonym ubytkiem łuków i stawów kręgowych występuje najczęściej u dzieci i młodzieży, stanowi ok. 25% zachorowań.
 • Kręgozmyk węzinowy powstaje na skutek przerwania węziny łuku kręgowego i przemieszczenia się kręgu. Ten typ stanowi 50% zachorowań. Najczęściej występuje u pacjentów między 30 a 40 rokiem życia.
 • Kręgozmyk zwyrodnieniowy jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych, występuje najczęściej u osób starszych po 50 roku życia a stanowi ok. 20% zachorowań.
 • Kręgozmyk urazowy powstaje na skutek bezpośredniego urazu kręgosłupa u sportowców i poszkodowanych w wypadkach.
 • Kręgozmyk można też powiązać z wykonywaną pracą, rodzajem uprawianej aktywności fizycznej, czynnikami genetycznymi i środowiskiem życia pacjenta.

Kręgozmyk – objawy

Objawy zależą od stopnia zaawansowania choroby. Typowe objawy to:

 • ból kręgosłupa często promieniujący do nóg,
 • znaczne obniżenie sprawności ruchowej,
 • dyskomfort, ból i zmęczenie nóg po przejściu niewielkiego nawet odcinka, zmuszające do zatrzymania i odpoczynku,
 • zaburzenia czucia kończyn.

Może wystąpić niedowład lub problemy z utrzymaniem moczu. W późniejszych stadiach choroby zmienia się sylwetka chorego i pojawia się związany z chorobą uskok w linii wyrostki kolczyste – kość krzyżowa – miednica. Pojawiają się też problemy z przemieszczaniem, specyficzny chód na ugiętych nogach zwany „chodem pajaca”.

Chromanie przestankowe jest typowym objawem neurologicznym. Znaczne zmęczenie, dolegliwości bólowe, osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, uniemożliwiają przemieszczanie i praktycznie eliminują chorego z normalnego codziennego funkcjonowania.

Kręgozmyk – rodzaje

Do podstawowych rodzajów kręgozmyku możemy zaliczyć:

 • Kręgozmyk węzinowy (istmiczny), który stanowi prawie połowę przypadków. Rodzaj ten występuje z reguły u osób dorosłych, między 30 a 40 rokiem życia i polega na przerwaniu węziny z jednoczesnym przemieszczeniem kręgu.
 • Kręgozmyk dysplastyczny ujawnia się w różnym wieku, w zależności od stopnia nasilenia się deformacji kostnych. Kręgozmyk dysplastyczny jest to wrodzony niedorozwój stawów i łuków kręgu. Ten rodzaj kręgozmyku występuje u około 25% chorych przed ukończeniem 25 roku życia.
 • Kręgozmyk rzekomy, zwany także zwyrodnieniowym, to około 20% przypadków kręgozmyku. Kręgozmyk rzekomy pojawia się najczęściej u osób starszych, a za jego powstanie najczęściej odpowiedzialne są zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa.
 • Kręgozmyk urazowy, który występuje bardzo rzadko.

Kręgozmyk – stopnie

Kobieta mjąca kręgozmyk
Źródło: Freepik.com

Oto cztery stopnie kręgozmyku:

 • Stopień I – gdy trzon kręgu przemieszcza się o 25%.
 • Stopień II – trzon kręgu przemieszcza się o 25–50%.
 • Stopień III – trzon kręgu przemieszcza się o 50–75%.
 • Stopień IV – trzon kręgu przemieszcza o 75–100%.

Kręgozmyk stopnie ocenia się na podstawie RTG kręgosłupa.

Kręgozmyk – leczenie

Diagnostyka obrazowa, stopień zaawansowania schorzenia, wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia wpływają na wybór sposobu leczenia. W przypadku schorzeń o mniejszym i łagodnym stopniu nasilenia można próbować leczenia zachowawczego – unieruchomienie pacjenta, farmakoterapia, rehabilitacja i sznurówka ortopedyczna.

W niektórych przypadkach dobre rezultaty daje małoinwazyjna metoda przezskórnej stabilizacji transpedikularnej. Przy wyższym stopniu zaawansowania schorzenia pozostaje leczenie chirurgiczne. Operacje kręgozmyku wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, między innymi w warszawskiej placówce Carolina Medical Center: https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/kregozmyk/.

Kręgozmyk leczenie: Czy kręgozmyk jest uleczalny?

Wiele osób stawia sobie pytanie – czy kręgozmyk jest uleczalny?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Leczenie pacjentów borykających się z 1 lub 2 stopniem kręgozmyku, ogranicza się do terapii zachowawczej, mającej na celu przede wszystkim złagodzenie objawów. Terapia ta jest bezinwazyjna, ale jednocześnie nie pozwala usunąć wady całkowicie.

Pacjenci z bardziej zaawansowanym stadium schorzenia, poddawani są z reguły leczeniu operacyjnemu, którego celem jest:

 • zatrzymanie progresji ześlizgu kręgów,
 • walka z niestabilnością segmentu ruchowego,
 • poprawa układu przestrzennego kręgosłupa,ochrona innych segmentów przed zwyrodnieniem,
 • a także ograniczenie ciśnienia wywieranego na struktury nerwowe.

Operacja także nie jest gwarantem całkowitego wyleczenia, jednak znacznie ogranicza postępy choroby.

Lekarz badająca schorzenie kręgozmyku
Źródło: Freepik.com

Kręgozmyk – przeciwwskazania

Przed podjęciem jakiejkolwiek z dostępnych form leczenia, warto dokładnie przeanalizować każdą opcję terapii i upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Konsultacje ze specjalistą pozwolą nam rozwiać wszelkie wątpliwości i skutecznie uporać się z problemem.

Skuteczne ćwiczenia na kręgozmyk – TOP 4

Oto kręgozmyk ćwiczenia, które warto wykonać w walce z chorobą narządu ruchu:

 1. Leżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach i dociśnij odcinek lędźwiowy do kręgosłupa.
 2. Połóż się na plecach, tak aby odcinek lędźwiowy przylegał mocno do podłoża. Następnie unoś naprzemiennie kolana do klatki piersiowej.
 3. Nadal leż na plecach, tak aby odcinek lędźwiowy przylegał do podłoża. Zegnij nogi w kolanach, a ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Wykonuj półbrzuszek, tak aby lewym łokciem dotykać prawego kolana, a prawym łokciem kolana lewego. Półbrzuszki wykonuj naprzemiennie.
 4. Leżąc na plecach, oprzyj stopy na piłce i unieś biodra do góry. Następnie wykonaj przetoczenie piłki w kierunku pośladków.

Ćwiczenia na kręgozmyk są bardzo ważne w walce z tym schorzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.