Loading...
Leczenie

Kroplówki w domu

Pacjent ma podłączoną kroplówkę w domu

Kroplówki to jałowe roztwory lub zawiesiny podawane bezpośrednio do żyły pacjenta. Kroplówki to wygodna forma podania leków, substancji odżywczych do organizmu. Tego typu forma leczenia jest szczególnie nieodzowna kiedy z jakiegoś powodu pacjent nie jest w stanie przyjąć leków doustnie. Pacjencie którzy są niepełnosprawni i nie przyjmują doustnie pokarmów dostają je w formie kroplówek. W przypadku niektórych terapii podawanie kroplówki z lekiem nie jest jednorazowe, dlatego dla zwiększenia wygody pacjenta istnieje możliwość podawania kroplówki w domu. Pierwszą kroplówkę musi podać pielęgniarka bądź lekarz ponieważ, aby było możliwe podawanie kolejnych dawek należy umożliwić dostęp do żyły i założyć tzw. motylek lub wenflon. W każdej przychodni pracuje wykwalifikowana pielęgniarka poz, która może podać kroplówkę w domu pacjenta.

Rola kroplówek oraz ich skład

Jak wiemy kroplówki to wygodne formy podawania substancji do organizmu przez żyłę pacjenta. Rolą kroplówek jest dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji, są to leki, witaminy, substancje przeciwbólowe i wiele innych. W ostatnim czasie bardzo modne stały się tzw. wlewy witaminowe, stosowane w sytuacjach zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, stanach osłabienia organizmu np.: po przebytych infekcjach. Składniki kroplówek to zazwyczaj witaminy, elektrolity, substancje odżywcze, środki przeciwbólowe, antybiotyki. Najczęściej stosowane substancje w kroplówkach to fizjologiczny (0,5%) roztwór soli (NaCl), płyn wieloelektrolitowy (PWE), roztwór Ringera klasyczny lub z mleczanami.

Wskazania do zastosowania kroplówki w domu

Główne wskazania do podawania kroplówek są;

  • odwodnienie spowodowane wymiotami lub biegunką oraz zaburzenia elektrolitowe,
  • w celu nawodnienia przy wysokiej temperaturze,
  • przy podawaniu niektórych leków przeciwbólowych i rozkurczowych, np. w kolce nerkowej,
  • zalecenie lekarza z innych powodów.

Systematyczne wykonywanie kroplówek może być u:

  • osób z wyniszczonym organizmem z powodu np. nowotworu lub anoreksji,
  • pacjentów z żywieniem pozajelitowym, w przypadku posiadania np. krótkiego jelita,
  • czekających na zabieg lub operację oraz w okresie pooperacyjnym,
  • wymagających regularnego podawania leków.

Możliwe jest zamówienie podania kroplówki w domu już właściwie w każdym mieście w Polsce. W tych dużych – bez problemu i pewnie nawet w krótkim czasie. W tych mniejszych możliwe, że umawiać się trzeba z dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać zawsze o wyżej podanych wskazaniach i o zaleceniach lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.