Loading...
ChorobyDom i rodzinaNowinki ze świata zdrowia

Krostka na języku – skąd się bierz? Poznaj sposoby jak się jej pozbyć

Mężczyzna posiada bolącą krostkę na języku

Krostki na języku – ludzie niezwykle często mylnie mówią chrosta na języku zamiast krosta z czym mogliście się już kiedyś spotkać w swoim życiu, nie jest to pod żadnym względem rodzaj inne przypadłości po prostu jest to błędem językowym waszego rozmówcy. Owe krostki na języku mogą mieć bardzo różne przyczyny. Nierzadko pojawiają się nagle i mogą powodować spory dyskomfort. Krostka na języku – co oznacza? Występowanie krost najczęściej może być wynikiem reakcji alergicznej, nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub infekcji, jednakże zdarza się również, że jest to objaw dużo poważniejszych chorób. Niezależnie od tego, w jakiej częstotliwości się pojawiają i jaką przybierają formę, warto konsultować ich obecność z lekarzem. Poniżej podpowiemy, jaką krostki przybierają formę, jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak je skutecznie leczyć.

Krostka na języku – jaką może mieć formę?

Krostki na języku mogą przybierać różne formy, w zależności od przyczyn ich występowania. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • czerwone krostki na języku – wraz z czerwonymi krostkami pojawiają się biały nalot oraz obrzęk. Najczęściej zanikają one wraz z chorobą. Czerwone krosty na języku są objawem kandydozy, czyli grzybicy jamy ustnej. Dochodzi do niej najczęściej w wyniku zaniechania prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wkładania do ust brudnych przedmiotów, np. owoców i warzyw; z tego powodu bardzo często występuje u dzieci, którym zdarza się zapominać o odpowiedniej higienie. Zatem, aby czerwone krostki na języku nas nie dotyczyły, warto pamiętać o odpowiedniej higienie.
  • białe krostki na języku – do ich powstawania przyczynia się drożdżak Candida. Białe grudki na języku umiejscawiają się na języku, ale nierzadko występują także na dziąsłach i błonach śluzowych jamy ustnej. Bywa także, że wraz z krostkami pojawia się biały nalot. Biała krostka na języku
    najczęściej znika po paru dniach, ale zdarzają się przypadki, w których pacjenci skarżą się na systematyczne powracanie kropki na języku.

Przyczyny krostek na języku

Przyczyny występowania krostek na języku są bardzo różne. Do najczęściej wymienianych czynników, które mogą prowadzić do ich powstawania należą:

  • niedobór składników mineralnych takich jak żelazo, cynk, magnez czy kwas foliowy,
  • niedobór witaminy B12 w organizmie,
  • miesiączka – zmiany w organizmie związane z gospodarką hormonalną mogą powodować tworzenie się krost,
  • reakcja alergiczna,
  • infekcje grzybicze oraz wirusowe,
  • refluks,
  • uraz mechaniczny,
  • cukrzyca,
  • zespół jelita drażliwego.

Pamiętajmy, nawet zdrowie na języku jest bardzo ważne.

Zapobieganie tworzeniom się krostek na języku

Kobieta pokazuje swój język, który ma kilka białych krostek
Kobieta pokazująca lekarzowi swoje krostki na języku. Chce się dowiedzieć czym jest spowodowany jej stan zdrowia języka.

W bardzo wielu przypadkach, powstawaniu krostek na języku można skutecznie zapobiegać. Chociaż nie zawsze możliwe jest ich skuteczne wyeliminowanie z naszego życia, w szczególności jeśli ich przyczyna leży w przewlekłym schorzeniu, to w niektórych sytuacjach wystarczy stosowanie się do kilku prostych zasad. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy tendencję do nawracających krost na języku. Do najważniejszych i najbardziej podstawowych należy zachowanie właściwej higieny – zarówno jamy ustnej, co oznacza dokładne mycie zębów i języka, jak i przedmiotów oraz pożywienia. Warto oduczyć się wkładania do ust długopisów czy ołówków – nie są to obiekty poddawane czyszczeniu, w związku z czym rozwija się na nich bardzo dużo bakterii. Prócz zachowania prawidłowej higieny, ważne jest także przyjrzenie się swojej diecie. Może się bowiem okazać, że przez nieprawidłowo zbilansowane posiłki doświadczamy niedoborów witamin oraz minerałów, co z kolei skutkuje obniżeniem odporności i większą tendencją do pojawiania się krostek.

Leczenie krostek na języku

Leczenie krostek na języku w dużej mierze zależy id przyczyny ich występowania. Jak wspominaliśmy wcześniej, zdarzają się przypadki, w których znikają one samoistnie. Jeśli jednak krostki są objawem poważniejszych choroby, mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, powodując niemały dyskomfort. Do ich leczenia często stosuje się środki, które możemy znaleźć w domowej apteczce, np. wodę utlenioną, preparaty z witaminą A, B, C, płukanki z szałwii, rumianku lub łopianu lekarskiego. Jeśli jednak krostki pozostają, pomimo prób pozbycia się ich, bezzwłocznie należy odwiedzić lekarza – prawdopodobnie konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Joanna Kot – copywriterka,
wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta, wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, red. Górska Renata, Med Tour Press International, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.