Loading...
Dzieci

Krótkowzroczność u dzieci – czy da się spowolnić rozwój wady?

Dziewczynka z krótkowzrocznością nosi okularych

Miopia – czyli mówiąc potocznie krótkowzroczność – u dzieci jest wadą wzroku, która zbiera coraz większe żniwo. Pogorszenie ostrości widzenia na dalekie odległości negatywnie wpływa zarówno na komfort, jak i prawidłowy rozwój dziecka. Niezwykle istotne jest zatem szybkie zdiagnozowanie wady wzroku i rozpoczęcie leczenia. Opowiemy o tym w naszym artykule.

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dzieci?

Małe dzieci zwykle nie mają świadomości, że rozwija się u nich wada wzroku. Z występującym deficytem radzą sobie, jak potrafią. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie dziecka. Głównym objawem występowania krótkowzroczności jest nieostre widzenie obiektów w oddali, jednak bardzo często dzieci nie zgłaszają tego opiekunom.

Można jednak zaobserwować, że dziecko podchodzi bliżej do telewizora lub zbliża ekran telefonu do twarzy, ogląda z bliska zabawki, bardziej nachyla się podczas pisania liter. Ponadto dziecko z krótkowzrocznością może mieć kłopoty w szkole – trudności w nauce pisania i czytania, a także problemy z koncentracją. Dość charakterystycznym objawem jest także mrużenie oczu.

Takie zachowania u dziecka powinny być jasnym sygnałem do umówienia wizyty u okulisty, który wykona badanie wzroku. Wada może mieć różny stopień nasilenia: duża, czyli powyżej -6 dioptrii, natomiast pomiędzy -4 i -6 dioptrii to wada średnia. Niestety, wada postępuje wraz z wiekiem i nie da się tego procesu całkowicie zahamować. Sytuacja stabilizuje się samoistnie dopiero po zakończeniu wzrostu gałki ocznej.

Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana miopia pozwala wdrożyć leczenie krótkowzroczności (farmakologiczne oraz za pomocą soczewek), a także zmienić styl życia (na przykład zredukować czas spędzany przez dziecko przed ekranami).

Jak spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci?

Jak ograniczyć progresję krótkowzroczności? Podstawowym warunkiem jest oczywiście opieka okulistyczna. Istnieje kilka metod spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci. Należą do nich metody farmakologiczne, czyli stosowanie kropli do oczu z niskostężeniową atropiną.

Ponadto istotne są odpowiednio dobrane soczewki okularowe. Dlatego raz jeszcze należy podkreślić, jak ważna jest opieka okulistyczna i regularna kontrola lekarska. Do uznanych metod należy tak zwana ortokorekcja, czyli specjalistyczne miękkie soczewki kontaktowe, zakładane na noc. Istnieje również możliwość wykonywania ćwiczeń wzrokowych, ale zawsze należy to skonsultować ze specjalistą.

Warto także zachęcać dziecko do aktywności na świeżym powietrzu i ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy telewizorem. Należy też zadbać o odpowiednie doświetlenie (najlepiej światłem naturalnym) miejsca, gdzie dziecko się uczy. Trzeba pilnować, aby pociecha rysowała lub czytała książki przy świetle, w odpowiedniej pozycji (nie na leżąco). Duże znaczenie ma również zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Dzięki takim kompleksowym działaniom wadę wzroku da się nieco spowolnić, a dotknięta problemem krótkowzroczności pociecha zyska przestrzeń do prawidłowego rozwoju.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.